Brzydkie zapachy w kuchni – jak się ich pozbyć?

Brzydkie zapachy w kuchni – jak się ich pozbyć?

Brzydkie zapachy ze zlewu, rur czy spalenizny można szybko pokonać za pomocą dwóch środków: sody oraz octu. Nie trzeba kupować drogiej chemii domowej, by oczyścić rury czy też wyszorować przypalony garnek. Zaoszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na cytrynę, która też przyda się do tych małych, kuchennych rewolucji. 🙂

Brzydki zapach ze zlewu

Nieprzyjemny zapach ze zlewu to najczęściej wynik działa bakterii, które żerują na pozostałościach po jedzeniu: resztkach mięsnych i warzywnych.  Aby nie dopuścić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w zlewie, należy przestrzegać jednej zasady: regularnie go czyścić!

Możliwa przyczyna: zalegające resztki pożywienia, tłuste osady na rurach, brak codziennego sprzątania zlewu.

Rozwiązanie problemu: ważne jest zainstalowanie sitka na odpady, które pomoże zatrzymać większe fragmenty jedzenia. Dobrym krokiem jest udrożnienie rur za pomocą chemii gospodarczej typu Kret lub przygotowanie samodzielne mieszanki na bazie sody oczyszczonej i octu.

Brzydki zapach usuniemy wyciskając sok z całej cytryny bezpośrednio do otworu zlewowego.  Po 10 minutach wystarczy wyczyścić rury za pomocą gorącej wody.

Nieprzyjemny zapach z rur w kuchni

Jeśli wyczyściliśmy dobrze zlew, a mimo wszystko w kuchni czuć brzydki zapach z rur, to znak, że mamy do czynienia ze stojącą wodą lub głęboko osadzoną pleśnią wywołaną nadmierną wilgocią.

Możliwa przyczyna: stojąca woda w zatkanych rurach, zalegające resztki jedzenia, tłusty osad, pleśń i wilgoć.  

Rozwiązanie problemu: odetkanie rur za pomocą przetykacza sanitarnego, a następnie oczyszczenie ich za pomocą mieszanki sody i octu. 

Domowa metoda udrażniania rur: pół szklanki sody czyszczonej zalewamy dwiema szklankami gorącej wody, czekamy około 15-20 minut i następnie wlewamy szklankę zimnego octu. Zamiast sody sklepowej, lepiej zaopatrzyć się w sodę kaustyczną – wychodzi o wiele taniej, a ma naprawdę szerokie zastosowanie w domowym sprzątaniu!

Raz-dwa razy w roku należy zakręcić dopływ zimnej wody i odkręcić syfon pod zlewem, aby oczyścić go z wszelkich pozostałości jedzenia i zanieczyszczeń.

Soda oczyszczona

Jak pozbyć się zapachu spalenizny?

Jak usunąć zapach spalenizny z mieszkania? Często samo otwarcie okien nie wystarczy, dlatego warto połączyć to z włączeniem kuchennego okapu. Kolejnym krokiem jest neutralizacja zapachu za pomocą prażonych ziaren kawy: całe ziarna podgrzewamy na suchej patelni do momentu, aż poczujemy ich wyraźny zapach.

Opcją dla odważnych jest zagotowanie wody z octem, jednak należy tu uważać, aby zapach octu nie zdominował zapachu spalenizny. Zamiast octu można zagotować wodę z dodatkiem świeżych listków mięty, bazylii oraz kilku plasterków pomarańczy i goździków.

Jak usunąć zapach dymu z mieszkania? Z pomocą przychodzą klasyczne świece antytabakowe oraz świeczki dla osób, które palą papierosy – doskonale neutralizują zapach dymu. Nie polecam klasycznych odświeżaczy – bazują one na substancjach chemicznych i nie należy ich nadużywać. Jeśli chcemy pozbyć się przykrego zapachu w kuchni to wystarczy zapalić kominek z odrobiną wody, do której wlewamy kilka kropelek olejku eterycznego, np. sosnowego, eukaliptusowego lub herbacianego.

A jak uratować przypalony garnek? Trzeba go namoczyć gorącą wodą z dodatkiem sporej ilości sody oczyszczonej oraz gruboziarnistej soli i pozostawić na noc. Rano wodę zagotowujemy i większość spalenizny powinna bez problemu zejść.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments