Czyszczenie płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej

Jak wyczyścić płytę indukcyjną z przypaleń i resztek jedzenia? Po jaki środek sięgnąć i jak krok po kroku dobrze ją umyć, aby nie powstały żadne rysy czy też zadrapania?  Na szczęście indukcja jest bardzo prosta w utrzymaniu czystości, od użytkowników wymaga jedynie systematyczności w jej pielęgnacji.

Czym myć płytę indukcyjną?

Chociaż płyta indukcyjna nie pozostawia żadnych osadów i jednocześnie pozwala na szybkie przygotowanie wielu potraw czy nawet zwykłe zagotowanie wody, to wymaga codziennego sprzątania, zwłaszcza w przypadku czarnego modelu, na którego powierzchni widać każdy, nawet najmniejszy pyłek czy tłuste plamy.

Czym wyczyścić płytę indukcyjną? W tym przypadku nie wystarczy zwykła gąbka, płyn do naczyń lub środek odtłuszczający. Specjalny środek do czyszczenia płyty indukcyjnej kupimy w sklepach z wyposażeniem AGD lub supermarketach i dyskontach. To wydatek od 10 do około 30 złotych, w zależności od marki i pojemności produktu. Dlaczego należy postawić na tego typu preparat? Skutecznie rozpuszcza tłuszcz i ewentualne przypalenia i jednocześnie jest delikatny dla szklanej powierzchni. Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą i gąbką jest najprostszą metodą do jej porysowania, ponieważ kryształki sody tworzą mikrorysy, które powstają nawet przy użyciu miękkiej strony gąbki. Nie polecam octu – ma nieprzyjemny zapach i słabo radzi sobie z tłustymi plamami.

Osobiście polecam zakup dobrego płynu do szyb oraz miękkiej ściereczki – pod koniec sprzątania wystarczy kilka razy spryskać płytę i ją przetrzeć, aby uzyskać ładny połysk bez żadnych smug (te z kolei pozostawia często papierowy ręcznik). Ściereczki z mikrofibry, podobne jak te stosowane do czyszczenia okularów, są najlepszym rozwiązaniem w codziennej pielęgnacji płyty kuchennej.  

Płytę można czyścić za pomocą końcówki dyszy parowej z parownicy do sprzątania kuchni, jednak nie jest to w żadnym względzie obligatoryjny zakup. To tylko dodatkowa funkcja parownicy, którą możemy wykorzystać w kuchni przy okazji gruntownych porządków, niemniej w codziennej pracy nie zda ona egzaminu. Trzeba uważać, aby na szkle nie pozostały wodne zacieki.

Jakich środków do czyszczenia należy się bezwzględnie wystrzegać? Wszystkie preparaty oparte na chlorze (czyli popularne wybielacze), mleczka czyszczące z mikrogranulkami, a także ostre gąbki oraz szorowaki powinny znaleźć się na naszej zakazanej liście. Do czyszczenia płyty indukcyjnej wystarczy środek w postaci kremu lub sprayu, miękka ściereczka oraz płyn do szyb.

Czyszczenie płyty indukcyjnej krok po kroku

  1. Do czyszczenia płyty przystępujemy jedynie w momencie, jak jest zimna. Pod żadnym pozorem nie wolno czyścić jej na gorąco!
  2. Płytę przecieramy wilgotną ściereczką i rozprowadzamy środek do czyszczenia. Czekamy około minuty, aż zacznie działać.
  3. Wilgotną ściereczką zbieramy wszystkie pozostałości, co jakiś czas ją przepłukując letnią wodą. Czynność powtarzamy do skutku.
  4. Aby uzyskać błyszczącą powierzchnię wystarczy przetrzeć płytę płynem do szyb i ściereczką z mikrofibry.

Przypalona płyta indukcyjna – czyszczenie

Przypalona płyta indukcyjna wymaga natychmiastowej interwencji – naczynie zdejmujemy z powierzchni i za pomocą delikatnej, wilgotnej ściereczki przecieramy płytę, na które znalazły się plamy. Jeśli jednak nie zdążymy na czas zainterweniować, wówczas czekamy, aż płyta całkowicie ostygnie i zaopatrzeni w specjalny skrobak do płyty indukcyjnej, delikatnymi i powolnymi ruchami zeskrobujemy zanieczyszczenia. Następnie nanosimy odrobinę środka i za pomocą miękkiej ściereczki dokładnie czyścimy. W razie potrzeby czynność należy powtarzać aż do skutku, wydłużając czas działania preparatów czyszczących. Pod żadnym pozorem nie używamy nożyków – w ten sposób jedynie zniszczymy powierzchnię indukcji!

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E – opinia po roku użytkowania

Jestem szczęśliwą posiadaczką płyty indukcyjnej Bosch PIE631FB1E w czarnym kolorze. Błyskawicznie się rozgrzewa, dzięki czemu zagotowanie wody zajmuje dosłownie chwilkę. Cenię ją sobie też za 9 stopniową, a właściwie 18-stopniową regulację mocy, ponieważ można od razu ustawić intensywność grzania w skali od 1 do 9 (przy czym możliwe jest dodanie połowy mocy, tzn. 1, 1.5, 2, 2.5 itp.). Jedną z największych zalet tej płyty jest funkcja „shortClean”, która pozwala zapamiętać płycie ustawienia pól grzewczych i szybko je wyłączyć, aby usunąć ewentualne zabrudzenia i z powrotem wrócić do gotowania.  Pamięć palników pozwala też wrócić do pierwotnych ustawień przy przypadkowym wyłączeniu. Płyta posiada system blokowania przed dziećmi.  

Wady? Jak wspomniałam na początku, czarny kolor sprawia, że trzeba ją codziennie przecierać z drobinek kurzu. Na szczęście kładę na niej pasującą kolorystycznie ściereczkę, a jej powierzchnię wykorzystuję jako dodatkowy blat. Płyta Bosch PIE631FB1E posiada alarm i timer odliczający czas gotowania, wyłącza się sama po danym czasie – niestety, nie można z góry zaplanować włączenia płyty na daną godzinę. Jest też dość czuła na zalanie – wystarczy odrobina wilgoci w trakcie sprzątania, aby natychmiast zaczęła wydawać dźwięki i informować o tym użytkownika, co można też odczytać jako zaletę. Moim zdaniem ta płyta indukcyjna Bosch ma wiele zalet i funkcji w stosunku do swojej ceny, dlatego z czystym sercem mogę polecić ten model.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments