Ile kosztuje ślub plenerowy?

Ile kosztuje ślub plenerowy?

Biorąc pod uwagę koszty ślubu plenerowego należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: czy ślubu udziela duchowny (jeśli tak, to jakiego obrządku i ile należy mu zapłacić za usługę) lub czy jest to ślub cywilny (lub coraz bardziej popularna ceremonia humanistyczna), mowa o samym ślubie czy też połączonym z nim poczęstunkiem (wystawnym obiadem) oraz czy miejsce znajduje się obok lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie weselne lub jest położone z dala od restauracji/sali weselnej. W zależności od tych trzech czynników, koszt ślubu plenerowego w Polsce może wynieść od kilkuset to nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ślub protestancki w Polsce

Od razu zaznaczę, iż w moim przypadku ślub odbył się w obrządku protestanckim. Wraz z mężem uczęszczamy do lokalnego kościoła protestanckiego i tamtejszy pastor udzielił nam ślubu. Przed samą uroczystością kilka razy spotkaliśmy się z pastorem w celu omówienia najważniejszych kwestii dotyczących małżeństwa – zarówno w kwestii ról, obowiązków i przywilejów, ćwiczyliśmy tekst przysięgi, jak i omawialiśmy kwestie techniczne dotyczące samej ceremonii. Oboje jesteśmy po chrzcie, uczęszczamy do tego samego zboru, w którym obowiązuje zasada, iż za ślub i pogrzeb nie wnosi się żadnych formalnych płatności, także spotkania były w pełni bezpłatne. Wszystkie koszty związane z moim ślubem to tak naprawdę koszty wesela oraz dekoracja ogrodu (plus koszty stroju panny młodej i pana młodego, ale to jest oczywiste i koniecznie przy każdym ślubie). Mój kościelny ślub plenerowy kosztował zatem zero złotych. Miałam naprawdę sporo pomysłów na taki protestancki ślub plenerowy, dlatego jeśli tylko macie taką potrzebę to dajcie znać w komentarzu, z chęcią napiszę o tym kolejny post!

Nieco inaczej wygląda to w przypadku ślubu plenerowego w kościele katolickim. Kodeks Prawa Kanonicznego nie pozwala na zawarcie małżeństwa w miejscu innym niż kościół. W praktyce wszystko zależy od decyzji miejscowego biskupa. W przypadku takiego ślubu dochodzą koszty związane z opłaceniem usług duchownego i są zależne od regionu oraz dobrej woli księdza. Tutaj należy samodzielnie się dowiedzieć, czy taka uroczystość jest możliwa i ile będzie kosztować  usługa duchownego.

Ślub plenerowy i wesele

Jak już wspomniałam, sam ślub nic nie kosztował, jednak trzeba było zorganizować całą oprawę wizualną ceremonii. W związku z tym, iż ślub odbywał się w zabytkowym parku obok lokalu, w którym przygotowaliśmy przyjęcie weselne, wystarczyło jedynie omówić szczegóły ustawienia krzeseł oraz dekoracji. Z pomocą przyszła nam managerka dworku, która bezpłatnie zaoferowała pomoc w ustawieniu i późniejszym wyniesieniu krzeseł. Musiałam jedynie zapłacić za białe pokrowce na krzesła (6zł za sztukę), które bardzo dobrze wyglądały z soczystą, wiosenną zielenią.

Drugi ważny wydatek dekoracyjny stanowiły kwiaty oraz niewielki namiot, pod którym znajdował  się stolik dla pastora. Tutaj skorzystała z usługi profesjonalnej dekoratorki, która posiada także własny sklep do wynajmowania ślubno-weselnych przedmiotów. Postanowiliśmy zorganizować niewielki namiot i stolik, biały dywan prowadzący do niego, a między rzędami krzeseł ustawić storczyki w wodzie w wielkich wazonach, a na powierzchni wpływały palące się świeczki (które zostały przeniesione na salę już po rozpoczęciu wesela przez pracowników sali). Do tego doszedł koszt mego bukietu ślubnego, butonierki dla Pana Młodego, a także ich pomniejszone wersje dla świadków oraz małe bukieciki w wazonikach na stoliku pastora. Bardzo liczyliśmy na ładną, słoneczną pogodę i nam się to udało.

Oprawa muzyczna była uzgodniona z DJ – wynieśli część sprzętu na zewnątrz i włączyli muzykę, którą uprzednio wybrałam, nie musiałam nic dopłacać extra. Ślub odbywał się o godzinie 16:00 wiosennym, sobotnim popołudniem, dlatego nie musiałam ponosić kosztów związanych z oświetleniem (latarenki, świeczki, cotton-balls itp.). Najtańszą opcję stanowi zorganizowanie ślubu plenerowego i wesela w tym samym miejscu, pozwala to zaoszczędzić znaczne kwoty.

Tak naprawdę mój ślub plenerowy odbył się bardzo niewielkim kosztem. Zapłaciłam tylko za dekoracje, muzykę, krzesełka i stolik dla pastora miałam w cenie samego wesela. Całość wyniosła mnie 2.000 złotych, jednak należy mieć na uwadze, iż dekoracje wykorzystałam potem w sali weselnej, a w koszty wliczone były bukiety, które należy nabyć bez względu na rodzaj ślubu.  U mnie  całość prezentowała się tak:

Koszty cywilnego ślubu plenerowego

O ile w moim przypadku koszt ślubu plenerowego tak naprawdę wiązał się z kosztami dekoracji, o tyle koszty cywilnego ślubu plenerowego w Polsce wynoszą 1000zł. Od 2015 roku nasze państwo umożliwia ogłoszenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński oraz podpisanie dokumentów poza urzędem, o ile miejsce jest godne. A kto o tym decyduje? Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, jednak nie ma co się obawiać, często idą na rękę i  umożliwiają zawarcie małżeństwa w ogrodzie, hotelu lub na łonie natury.

Zrobiłam mały research, ile dokładnie kosztuje wynajęcie poszczególnych elementów, aby w pełni zorganizować ślub plenerowy. Oto cennik ślubu ogrodowego na jesień 2017 roku:

  • wynajęcie krzeseł: 10zł za sztukę, bez dekoracji i materiału;
  • wypożyczenie pokrowców na krzesła: 4zł plus wstążka 2zł
  • wynajęcie namiotu: około 2.000zł lub kupno własnego w sklepie ogrodniczym za około 1.000zł – pewnym rozwiązaniem jest kupno białych parasolek, na dwie osoby trzeba liczyć 1 parasolkę, polecam je kupić hurtem przez internet i potem rozdać części gościom lub też zdecydować się na altankę (pergolę) przybraną kwiatami;
  • oprawa muzyczna: od 500zł w górę;
  • oprawa świetlna: kurtyna ledowa 250zł, lampiony papierowe 2zł plus żarówka;
  • dekoracje: wazon 10zł, szklana kula 10zł plus koszty świeczek (można samemu kupić w Ikei) oraz kwiatów (cena zależy od sezonu i koloru), klatki dekoracyjne 10zł;
  • dywan: 100zł (jednorazowy)-250zł (tradycyjny);
  • tablica powitalna: 25zł;
  • ścianka do zdjęć: 290zł;
  • napis LOVE led: 200zł.

Wynajęcie organizatorki ślubu nie jest opłacalne, ponieważ bierze ona albo 10% od całościowych kosztów ślubu i wesela albo przynajmniej 3500zł za samą usługę. Tak naprawdę z wielu rzeczy można zrezygnować, jeśli budżet na to nie pozwala, chociażby napis LOVE lub ślubna ścianka nie są tak naprawdę niezbędne. Ponadto wiele z tych rzeczy można samemu zorganizować (jak chociażby kupić dywan) lub pożyczyć od znajomych. Krzesła można zastąpić ławkami, nie trzeba też dekoratorki, jeśli ślub odbywa się w pięknym ogrodzie pełnym kwiatów, to one wystarczą za dekorację.

A ile kosztuje wesele? Ten temat przedstawię w kolejnym poście!Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments