Jak wybrać tort na wesele? Praktyczny poradnik

Jak wybrać tort na wesele? Praktyczny poradnik

Aby wybrać tort na wesele udała się do upatrzonej wcześniej cukierni i tam co tydzień próbowałam nowego smaku ciasta. Jednak to tylko początek – pozostały jeszcze takie kwestie jak godzina i sposób podania tortu weselnego, ozdoby i dekoracje ciasta, a także tego, kiedy należy podpisać umowę z cukiernią. A mowa tylko o torcie, bez innych ciastek!

Kiedy podać tort weselny?

Z moich doświadczeń, zarówno jako gościa, jak i panny młodej, tortu nie powinno podawać się w okolicach północy. Dlaczego? To czas oczepin, które trwają często ponad 30 minut. Na dodatek wiele osób jest już sytych daniami oraz przystawkami, niechętnie jedzą słodkości o tak późnej porze. Nie polecam podawania tortu od razu po obiedzie – wszak wszyscy są już najedzeni! Kiedy podać tort weselny? Na moim przyjęciu odbyło się to koło godziny 21:00, niedługo po podziękowaniach dla rodziców. Wszyscy goście byli na sali, skupieni wokół nas, moim zdaniem to idealny moment. Zwłaszcza, jeśli na sali są małe dzieci i jednocześnie chcemy pochwalić się weselnym tortem artystycznym.

Tort weselny angielski
Tort weselny angielski

Ile kosztuje tort weselny?

Gdzie zamówić tort na wesele? Najlepiej w sprawdzonej przez Was cukierni. Generalnie zasada jest prosta: płacimy za każdy kilogram ciasta plus dekoracje plus transport. Wielokrotnie w wpisach ślubno-weselnych wspominałam, że najlepszy przelicznik to liczba gości pomnożona przez 10 dag. tortu na osobę. Ciasta weselne zaczynają się od około 50 złotych za kilogram wzwyż, górna granica cenowa praktycznie nie istnieje. Najbardziej znane i cenione cukiernie oferują torty weselne w cenie bazowej 80-100 złotych za każdy kilogram.

W przypadku dekoracji reguła tez jest prosta: im bardziej skomplikowane dodatki, tym droższa cena dekoracji. Najdroższe są torty weselne z żywymi kwiatami oraz owocami spoza sezonu. Od trzech lat bardzo modne są torty weselne rustykalne lub też tak zwany naked, czyli ciasto nie pokryte żadną masą z zewnątrz, jakby niedokończone. Niektóre cukiernie mogą sobie doliczać pieniądze na stelaż do ciasta, jednak w  przypadku trzypiętrowych tortów jest to niestety rzecz niezbędna. Do tanich nie należą dekoracje w stylu angielskim oraz dekadenckie torty typu dripp cake, jednak są najbardziej efektowne pod względem wizualnym.

Coraz większa popularnością zaczynają cieszyć się torty w formie babeczek i muffinek, a także makaroników, jednak moim zdaniem znacznie lepiej sprawdzą się przy słodkim bufecie. Dlaczego Para młoda zostaje pozbawiona przyjemności krojenia tortu, co w mojej opinii jest bardzo piękną i doniosłą chwilą w czasie całego przyjęcia. W przypadku tortu w formie babeczek płacimy za stelaż plus za każdą sztukę babeczki w cenie około 10 złotych.  

Dobrym pomysłem jest topper na tort weselny, który można zamówić w sieci już za kilkanaście złotych. Niezbyt trafnym pomysłem są natomiast figurki na tort ślubny, niemodne, raczej obciachowe niż wysublimowane i eleganckie.

Tort weselny naked
Tort weselny naked

Kiedy zamawiać tort na wesele?

Ile wcześniej zamawiać tort na wesele? Jeśli macie wybrany kształt oraz smak, to miesiąc przed ceremonią zdążycie dopełnić wszelkich formalności. Warto jednak nawet kilka miesięcy wcześniej wykorzystać wolne popołudnia i podczas spaceru wstępować na kawałeczki ciasta do pobliskich cukierni. W ten sposób poznacie prawdziwy smak ciast, bo te z oferty degustacyjnej mogą się różnić od tych sprzedawanych na co dzień. Wyjątek w terminie stanowią jedynie najbardziej znane w mieście cukiernie, u których trzeba w sezonie ślubnym zamawiać torty nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Jaki smak tortu wybrać?

Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia, pamiętajmy jednak, aby nie narzucać naszego smaku wszystkim gościom. Nie każdy gustuje w ciastach bez glutenu lub też bardzo słodkich, bezowych odsłonach. Uniwersalny wydaje się tort z masą marcepanową, która pozwala z jednej strony utrzymać strukturę ciasta, zaś z drugiej umożliwia różnorodne dekoracje. Również weselny tort śmietankowy sprawdzi się na każdym przyjęciu. A co się kryje w środku? Najczęściej delikatny biszkopt oraz niezbyt słodka masa. My postawiliśmy na smak czekoladowo-miętowy (ale z czekoladą belgijską, deserową, dzięki czemu nie był zbyt słodki), pod uwagę brałam również blaty migdałowe z masą porzeczkową. Jednym słowem – klasyk. W lecie warto pokusić się o smaki owocowe lub tort ze świeżymi dodatkami owoców.

O czym warto pamiętać przy wyborze tortu weselnego?

Zaopatrzcie się w pudełka na ciasta – często tort weselny nie jest w całości wykorzystywany i można go pokroić i rozdać gościom.

Ozdoby na tort weselny warto kupić samemu w sieci, są znacznie tańsze niż te oferowane przez znane sklepy i cukiernie.

Torty z kwiatami lub mieniącymi się, iskrzącymi dekoracjami są naprawdę efektowne pod względem wizualnym, ale niepraktyczne przy krojeniu i jedzeniu – wszak kwiaty trzeba zdjąć i wtedy całości nie prezentuje się tak ładnie.

Interesuje Was klasyczny tort weselny? Postawcie na trzypiętrowy tort zdobiony koronką – romantyczny, eleganckie i przede wszystkim pełen kunsztu. Taki tort na swoim weselu miała Grace Kelly!

Tort weselny Kelly Grace


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments