Olejek eteryczny na katar. Jaki wybrać?

Olejek eteryczny na katar. Jaki wybrać?

Katar to powszechny problem, który może być uciążliwy i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na złagodzenie jego objawów, w tym olejki eteryczne. Dzisiaj odpowiem na bardzo ważne pytanie: jaki olejek eteryczny na katar wybrać?

Jak działa olejek eteryczny na katar?

Olejki eteryczne działają na katar na kilka sposobów: rozrzedzają wydzielinę zalegającą w nosie i zatokach, ułatwiając jej usuwanie, mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pomagając w zwalczaniu infekcji, które mogą być przyczyną kataru, wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, a także łagodzą podrażnienia, które mogą towarzyszyć katarowi.

Jaki olejek na katar? Przegląd olejków

Olejki eteryczne zawierają substancje czynne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów kataru, takich jak obrzęk błony śluzowej nosa, wydzielinę, trudności z oddychaniem czy też bólem gardła.

W przypadku kataru z zalegającą wydzieliną, dobrym wyborem będzie olejek o działaniu rozkurczającym i udrożniającym nos, taki jak olejek kamforowy lub olejek eukaliptusowy. W przypadku kataru z bólem gardła, dobrym wyborem będzie olejek o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, taki jak olejek lawendowy lub olejek z drzewa herbacianego.

Jakie olejki na katar kupić?

  • Olejek tymiankowy na katar ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i wydzieliny z nosa.
  • Olejek eukaliptusowy na katar ma właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i dezynfekujące.
  • Olejek z drzewa herbacianego na katar ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
  • Olejek miętowy na katar ma właściwości rozkurczające i udrożniające nos
  • Olejek lawendowy na katar ma działanie przeciwzapalne, rozkurczające i odprężające.
  • Olejek kamforowy na katar ma działanie właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Olejek tymiankowy na katar ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Najlepszym olejkiem eterycznym na katar jest olejek eukaliptusowy. Ma on silne właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i dezynfekujące. Pomaga udrożnić nos i zmniejszyć ilość wydzieliny.

Olejek eukaliptusowy jest bezpieczny dla większości osób, ale należy go stosować z umiarem, aby uniknąć podrażnienia skóry lub błon śluzowych. Nie jest zalecany dla dzieci poniżej 3. roku życia.

Jak stosować olejek na katar?

Oto kilka sposobów na zastosowanie olejków eterycznych na katar:

  • Inhalacje: do naczynia z gorącą wodą dodaj 3-5 kropli olejku eterycznego i nakryj głowę ręcznikiem. Inhaluj przez 5-10 minut.
  • Masaż: dodaj kilka kropli olejku eterycznego do oleju bazowego i delikatnie wmasuj w okolice nosa i klatki piersiowej.
  • Aplikacja na czoło i skronie: nałóż kilka kropli olejku eterycznego na czoło i skronie.
  • Dodawanie do kąpieli: dodaj kilka kropli olejku eterycznego do ciepłej kąpieli.

Zawsze stosuj olejki eteryczne rozcieńczone w oleju bazowym. Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i mogą być drażniące dla skóry lub błon śluzowych, jeśli nie zostaną rozcieńczone.

Jeśli katar nie ustępuje po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło grafik: Unsplash



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments