Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Ślub i wesele to naprawdę duży wydatek. I nie ma się co łudzić, kompleksowe przyjęcie do 100 osób to wydatek około 50.000zł w opcji ekonomicznej. Poniższy kosztorys obejmuje wyłącznie ceny związane z organizacją przyjęcia weselnego, bez uwzględniania cen ślubu kościelnego, transportu oraz kosztów stroju państwa młodych. Ile kosztuje wesele na 100 osób w 2017 roku? Zapraszam do lektury!

Ile kosztuje wesele na 100 osób w domu weselnym?

W moim przypadku w cenie 210zł od osoby zawierał się zestaw 5 gorących dań z deserem, 12 przystawek, dekoracja sali, a także ciastka, owoce, stół rybny, napoje zimne i gorące w opcji no limit, powitanie chlebem i solą, szampan dla gości oraz nocleg dla pary młodej. Nie było żadnych ukrytych opłat. Musiałam jedynie zadbać o zorganizowanie dekoracji do ślubu plenerowego oraz zapłacić za pokrowce na krzesła, resztą zajęli się pracownicy dworku weselnego. Ile kosztuje ślub plenerowy? Tego dowiesz się z tego wpisu: https://rozowypasek.pl/2017/11/ile-kosztuje-slub-plenerowy/. Z całego ogromu obowiązków związanych z uroczystością musiałam zadbać jedynie o alkohol oraz tort weselny, pozostałe rzeczy były zawarte w cenie. W moim przypadku koszt wynajęcia eleganckiej sali weselnej wyniósł poniżej 20.000zł, wliczając w to zadatek i rozliczenie za usługi ślubu plenerowego.

Bardzo wiele zależy od porcji na talerzyku oraz rodzaju dań. U mnie każde danie było mięsne (4 rodzaje mięsa: wieprzowina, drób, ryby, wołowina), dlatego po czasie mogę doradzić, iż w takim przypadku spokojnie można brać 4 dania zamiast pięciu.

Dekoracje sali weselnej

Jak już wspomniałam, w cenie „talerzyka” miałam zagwarantowaną podstawową dekorację weselną, a po uroczystości zaślubin w plenerze wszystkie dekoracje zostały wzniesione do środka sali, dodatkowo ją wzbogacając o dzbany ze storczykami i pływającymi świeczkami na wodzie.

Zaproszenie, winietki, księga gości, tablica menu i podziękowania dla gości

Na przyjęcie weselne zaprasza się z osobą towarzyszącą, dlatego uogólniając można zastosować regułę, iż liczba zaproszeń to liczba gości podzielona na dwa. Cena zaproszenia na wesele waha się od 1zł do nawet 15zł za sztukę i obejmuje albo samo zaproszenie, albo pakiecik z winietką i ozdobną kopertą. Zdecydowałam się na zaproszenie w cenie 4złotych za pakiet plus 12zł kosztów wysyłki.

Księga gości weselnych to już wydatek od 30zł do nawet 150zł. Jednak z obserwacji i własnej praktyki zauważyłam, iż taka księga cieszy się raczej nikłym zainteresowaniem gości, dlatego nie ma co przepłacać i warto zdecydować się na tańszą opcję. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie księgi z czarnymi kartkami oraz białym długopisem – bardzo dobrze komponują się z wklejonymi zdjęciami z wesela. Za taką księgę zapłaciłam 42zł na Allegro już uwzględniając wysyłkę.

Małe podarunki dla gości weselnych, tak zwane gościńce, stanowiły u nas paczki z domowym ciastem. W pełni domowym, ponieważ ciasta zostały upieczone przez członków rodziny 3 dni przed weselem i dowiezione do lokalu dzień przed przyjęciem. W moim przypadku musiałam jedynie zapłacić za opakowania na ciastka (1zł od pary).

Z drobnych wydatków warto pamiętać o opakowaniach na jedzenie, które pozostanie po przyjęciu. Para Młoda nie ma w obowiązku dziękować obsłudze za wykonaną pracę, jednak nie ukrywam, iż jeśli kelnerzy i kucharze spisali się na medal, to warto przygotować dla nich po butelce alkoholu, nawet zwykłego wina. Uśmiech na ich twarzy jest bezcenny!

Ile kupić alkoholu na wesele? Ile kosztuje barman na weselu?

W moim przypadku prawdziwą pracę na weselu wykonał zatrudniony barman na wesele. Aby ułatwić sobie przygotowania szukałam oferty barmana oferującego pełen zakres usług, czyli zamawiającego alkohol, posiadającego wszystkie akcesoria oraz obsługującego kompleksowo gości. Podczas przyjęcia weselnego znajomych trafiłam na sympatycznego barmana i wzięłam od niego wizytówkę (naprawdę polecam – wpiszcie w wyszukiwarce „Barmańska Robota”). Widząc, jak wielkim powodzeniem wśród gości cieszą się kolorowe drinki, postanowiłam zamówić tego typu usługę na swoją uroczystość. Ile kosztuje barman na wesele? W cenie 2000zł miałam zagwarantowanych 7 rodzajów drinków w opcji no limit do 2 w nocy,  cały niezbędny sprzęt (naczynia, owoce, soki, napoje oraz alkohol były wliczony w cenę usługi) oraz 45 minutowy pokaz sztuczek barmańskich. Dzięki czemu udało mi się znacznie zaoszczędzić na pozostałych alkoholach.

Ile wódki kupić na wesele? Należy liczyć półlitrową butelkę na osobę, odliczając dzieci oraz osoby niepijące. Warto także pokusić się o kilka butelek słodkiego i wytrawnego wina, a także jeśli budżet na to pozwala, pojedyncze butelki whiskey, rumów i smakowych likierów. Warto się umówić z hurtownią lub sklepem, aby była możliwość zwrotu nieotworzonych kartonów z wódką lub winem, dzięki czemu nie musicie się martwić, co zrobić z pozostałością po weselu. Dobra wódka na wesele to wydatek ok. 25zł za półlitrową butelkę.

Ile kosztuje tort weselny?

Ceny tortów weselnych to temat-rzeka. Nie ukrywam, iż w większości cukierni za samo słowo „ślubny” zwyczajnie się płaci +50% ceny podstawowej. Ozdobne torty weselne to wydatek od 50zł do 85zł za kilogram ciasta. Na szczęście na osobę przypada kawałek o wadze 10 dag., dlatego tort na 100 osób powinien ważyć nie więcej niż 10kg. Warto mieć na uwadze, iż często koszt tortu to cena ciasta plus osobno doliczona dekoracja albo koszty transportu. Mój tort weselny wyglądał tak (smak miętowo-czekoladowy, cena dostępna na stronie cukierni):

Tort weselny
Źródło: art.sarzynski.com.pl

Jaki wybrać smak tortu weselnego? Doradzam coś niezbyt słodkiego, bowiem  między kolejnymi obiadami, drinkami i przystawkami ciężko zmieścić coś mocno słodkiego. Świetnie sprawdzają się torty śmietankowe z kwaśnymi dżemami, np. porzeczkowym lub morelowym. Przyjemne jest połączenie czekolady z masą miętową lub pomarańczową.

O czym jeszcze warto pamiętać przy organizacji wesela?

Do obowiązkowych kosztów należy doliczyć wynajęcie DJ (tańsza opcja, od 3.000zł) lub zespołu (droższa opcja, 5 osobowy zespół pobiera od 5.000zł za noc), fotografa oraz opcjonalnie kamerzysty.  W tym przypadku ceny usług profesjonalisty rozpoczynają się od 2.000zł i nie ma szansy, aby  było taniej. Często warto korzystać z pakietów łączonych, typu fotografowanie i filmowanie.

A przecież ślub to nie tylko wesele!

Do powyższego cennika należy doliczyć koszty organizacji ślubu kościelnego, transportu gości i ich ewentualnych noclegów oraz strojów ślubnych. To kolejne kilka tysięcy, jakie należy doliczyć do bazowej ceny uroczystości. I nie zapominajmy o obrączkach! Samo wesele to wydatek około 50% całego budżetu. Jeśli jednak grzeszycie nadmiarem pieniędzy, to możecie zdecydować się na poprawiny, które kosztują ok. 50% ceny bazowego talerzyka weselnego. A podróż poślubna? Kolejny temat-rzeka! O tym warto pomyśleć już po zakończeniu całego wesela, kiedy wiadomo jak wygląda dokładnie kwestia finansowa i na jak długi urlop możecie sobie pozwolić.

Moje przyjęcie weselne odbywało się w województwie lubelskim, dlatego warto mieć na uwadze, iż w pozostałych częściach kraju ceny mogą być nieznacznie wyższe. Generalnie należy liczyć się z tym, iż żadne wesele nie jest tanie. Najlepiej nastawić się na opcję, iż jest to cudowny dzień w życiu, na który wyda się fortunę. W związku z tym należy odpowiednio wcześniej się zacząć do niego przygotowywać.

Ile kosztuje strój Panny młodej i Pana młodego opiszę w osobnym wpisie.  A jak u Was rozkładały się weselne wydatki? Można faktycznie na czymś zaoszczędzić? Co sądzicie o usłudze wedding plannera?



Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julek
Julek
5 lat temu

Jak się dobrze wszystko przemyśli, to wesele wcale nie musi być całkowitym drenażem portfela 🙂 Nam się udało zrobić jakoś 20% taniej niż były wyceny 🙂