Co powinna zawierać apteczka domowa?

Co powinna zawierać apteczka domowa?

Pisząc wpis dotyczący tego, co kupić do nowego mieszkania, całkowicie zapomniałam wspomnieć o kompleksowym wyposażeniu w leki i suplementy diety. Co powinna zawierać domowa apteczka? Owszem, na mojej liście pojawiły się ogólne uwagi dotyczące bandaży i plasterków na skaleczenia, ale w praktyce okazało się, że lista powinna być znacznie bardziej rozszerzona. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże w kompleksowym wyposażeniu waszej domowej apteczki.

Apteczka domowa – wyposażenie

Wszystkie produkty można podzielić na trzy kategorie:

  • Leki – jak sama nazwa wskazuje, leczą, są zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, mogą być wydawane z przepisu lekarza lub kupowane bez recepty (tak zwane leki OTC)
  • Suplementy diety – to uzupełnienie diety zdrowego człowieka w środki niepodlegające kontroli urzędowej (ich dystrybucję reguluje jedynie Sanepid).
  • Środki opatrunkowe i odkażające – kompresy, bandaże, woda utleniona, spirytus salicylowy, chusteczki antybakteryjne i sól fizjologiczna.

Najważniejsza uwaga: nie kupujmy niczego na zapas! Owszem, w domy warto mieć bandaże, plasterki opatrunkowe, spirytus salicylowy czy buteleczkę wapna w razie wystąpienia reakcji alergicznych, ale pod żadnym pozorem nie wolno składować leków na zaś, szczególnie w przypadku, kiedy choroba dotyka nas dwa, trzy razy w roku.

Leki powinny być przyjmowane wyłącznie w nagle pojawiających się dolegliwościach, o szerokim spektrum działania. Należą do nich:

  • Leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu i ibuprofenu, zmniejszają gorączkę i łagodzą większość bólów;
  • Woda morska udrażniająca nos lub krople na katar;
  • Tabletki na podrażnione gardło;
  • Leki przeciwbiegunkowe (tu lepiej nie ryzykować i zawsze mieć je pod ręką);
  • Środki na trawienie na bazie ziołowych ekstraktów.

W zasadzie w mojej domowej apteczce mam tylko tyle. Pozostałe środki takie jak syrop na kaszel suchy lub mokry, tabletki na alergię, leki na chorobę komunikacyjną, a nawet leki na zapalenie pęcherza kupuje jedynie w razie bieżącej potrzeby.

Leki w domu – zasada przechowywania

Domowa apteczka powinna znajdować się w suchym i zaciemnionym miejscu – odpada zatem łazienka lub szafka w kuchni narażona na działanie promieni słonecznych. Najlepiej wykorzystać do tego skrytkę z trzema pólkami lub szufladę podzieloną na trzy mniejsze segmenty – na każdym umieszczamy produkty wedle hierarchii mocy ich działania: najrzadziej używane leki chowamy na górze, zaś te suplementy, po które często sięgamy, ustawiamy w najbardziej dostępnym miejscu.

Niektóre leki wymagają przechowywania w niskim temperaturach, np. w lodówce lub pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 25 stopni (o co czasem ciężko w okresie letnich upałów). W przeciwnym wypadku grozi to zmniejszeniem ich skuteczności lub nawet mogą okazać się szkodliwe. Przechowywanie w niskim temperaturach dotyczy takich leków jak prebiotyki, krople do oczu, insulina, maści na opryszczki itp.

Suplementy diety

Jeśli wierzyć statystykom, tych Polacy zażywają od groma – tylko w 2017 roku ich sprzedaż sięgała 4miliardów dolarów, co roku wzrastając o kolejne 8%. Szacuje się, że 70% z nas zażywa jakiś suplement diety, jednak czy słusznie? Tak, jeśli ktoś zażywa magnez i spożywa po 3-4 filiżanki mocnego espresso dziennie czy też chce się wzmocnić w okresie największej zachorowalności, czyli pożną jesienią i wczesną wiosną. Niepotrzebnie zaś zażywa się suplementy na niemal każdą przypadłość: na włosy, na ładną skórę, na stres w pracy, na wzdęcie po ciężkim obiedzie… długo by wymieniać. U mnie w szafce znajduje się zaledwie wapno (na ewentualne podrażnienia alergiczne), magnez (piję z mężem duże ilości kawy) oraz multiwitamina w okresie jesiennym i wiosennym.

Zamiast suplementów diety warto kupić leki ziołowe lub wyroby medyczne oparte na naturalnym składzie, np. węgiel aktywowany w tabletkach na biegunkę, zioło mniszka lekarskiego i ostropestu na dolegliwości wątroby, i kwiat bzu i lipy na stany podgorączkowe. W okresie wiosenno-letnich, kiedy na targach i w sklepach możemy zaopatrzyć się w niemal każde owoce i warzywa, warto zmienić dietę i zamiast chemicznie wyprodukowanych witamin sięgnąć po naturalnie, znacznie lepiej przyswajane witaminy i mikroelementy, np. na wzmocnienie włosów. Piękną opaleniznę można też zdobyć dzięki systematycznemu piciu soku marchewkowego zamiast łykania tabletek na przyśpieszenie opalenizny.

Medyczne kosmetyki i preparaty na owady

Kosmetyki medyczne to nic innego jak specjalne środki ochrony skóry: zaliczam do nich nie tyko środki ochrony przez promieniowaniem UV (z filtrem 50), ale także maści witaminowe, plastry chłodzące, emolienty, kremy na atopowe zapalenie skóry oraz pianki zawierające pantenol na różnego rodzaju oparzenia. Bardzo ważne, aby mieć zawsze pod ręką repelenty na plagi komarów, kleszczy, meszek i innych latających owadów, których nawet małe ugryzienie może wywołać poważne skutki.

A co zawiera nasza podstawowa wersja domowej apteczki? Podzielcie się poradami i uwagami w komentarzach!Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments