Klasyczna chałka żydowska – przepis

Klasyczna chałka żydowska – przepis

Chała to tradycyjne, lekko słone pieczywo kuchni żydowskiej – po hebrajsku חלה –, które zagościła na polskich stołach jako chałka. Różnica jest taka, że nasz wypiek jest słodki i spożywany do serków i dżemów, a żydowska odmiana była jedzona w czasie szabatu i religijnych świąt (hala świąteczna). Moja chałka drożdżowa to przepis idealny – nie opada, jest delikatnie maślana w smaku i chrupiąca z wierzchu.

Chała czy chałka – jak powstał słodki wypiek?

Dawne wieści głoszą, że chałkę w kształcie plecionego warkocza wynalazł zakochany piekarz. Ukochana miała gęsty, długi do pasa ciemno-brązowy warkocz, któremu często się przyglądał. Tak bardzo był wpatrzony w dziewczynę, że na jej część postanowił upiec ciasto w kształcie warkocza. Słodkie, bo słodka jest miłość, jaką do niej żywi.

Nie wiem, na ile jest w tym prawdy, ale trzeba przyznać, że takie opowiastki mają swój urok.

Klasyczna żydowska chałka drożdżowa – przepis

Składniki na dwie sztuki:

    • 850 gram mąki biszkoptowej wersji 400
    • 3 jajka
    • 4,5 dag drożdży suszonych (lub 30 gram świeżych)
    • 120ml ciepłej wody
    • 200 gram masła
    • 1 dag cukru
    • 1 łyżka grubej soli
  • Dodatkowo: żółtko, tłuszcz do formy, mąka do podsypania

Wykonanie:

    1. W misce rozcieramy na gładko cukier i drożdże, dodajemy ciepłą (ok. 28 stopni C) wodę  i odstawiamy w ciepłe miejsca na 10 minut.
    1. W osobnej misce mieszamy jajka, miękkie masło, mąkę oraz sól. Dodajemy drożdże i wyrabiamy do momentu uzyskania gęstego ciasta. Podsypujemy je mąką, odkładamy do miski wysmarowanej tłuszczem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 90 minut.
    1. Wyrośnięte ciasto kładziemy na podsypanej mąką stolnicy i dzielimy na sześć pasków. Delikatnie formujemy warkocze o średnicy 3-4cm i pleciemy z tego dwa warkocze każdy z trzech wałeczków.
    1. Do formy wysmarowanej tłuszczem (najlepiej masłem) kładziemy dwie chały, wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy 45-50 minut w temperaturze 175 stopni.
    1. Jak sprawdzić, czy chałka jest gotowa? Gdy się ją lekko popuka, powinna wydawać puste, głuche odgłosy – to oznacza, iż środek jest idealnie wypieczony.
  1. Opcjonalnie można wykonać kruszonkę: 4 łyżki masła+4 łyżki cukru+mąka (ciężko mi określić ilość, podsypuje „na oko” do momentu, aż powstaną grudki).

A tak wygląda gotowa chałka po upieczeniu ze słodką posypką:

Chałka z posypką



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments