Ekologia codziennych wyborów

Ekologia codziennych wyborów

Co to jest ekologia? Wie to niemal każdy z nas, już w podstawówce cała klasą grupowo wybieraliśmy się na wyprawy do pobliskiego lasu w Światowy Dzień Ziemi i słuchaliśmy pani, jak trzeba dbać o naszą planetę, nie wolno jej zaśmiecać, bo nie tylko w ten sposób niszczymy lasy produkujące tlen, ale przede wszystkim niszczymy środowisko życia wielu zwierząt. Serce mi się kraje jak widzę w internecie, telewizji i gazetach zdjęcia zwierząt, których żołądki są wypełnione plastikiem, a piórka i futerko oblepione ropą i chemią.

Ekologia to nie tylko nauka zajmująca się badaniem powiazań między środowiskiem naturalnym a wpływem człowieka na życie roślin i zwierząt. Termin ten wprowadził w 1869 roku niemiecki naukowiec Ernst Haeckel i ukuł od greckiego terminu „oecologia” oznaczającego dosłownie „naukę o domu”. Ekologia XXI wieku to coś więcej – pewna filozofia zakładająca korzystanie z darów natury i jednoczesne ich poszanowanie. Bóg nie po to dał nam Ziemię w posiadanie, abyśmy świadomie ją niszczyli. Człowiek to mądre stworzenie, musi być kreatywny, aby przetrwać, dlaczego więc tak wielu z nas wyłącza myślenie i bezmyślnie przyczynia się do zaśmiecania i tym samym degradacji środowiska?

Dbanie o środowisko naturalne

Zadbaj o środowisko naturalne

Tak naprawdę dbanie o środowisko naturalne i znajomość zasad ekologii wynosi się z domu. Nie ze szkoły, nie z filmów dokumentalnych ani też nie uczy się jej z prawnych nakazów i zakazów. Ochrona środowiska naturalnego to przede wszystkim nasze drobne wybory, które określam jako ekologię codziennych wyborów. Może i jednostkowe działanie nie jest w stanie pozytywnie wpłynąć na środowisko, jednak wiem, że przynajmniej nie przyczyniam się świadomie do niszczenia środowiska, a w myśl zasady, iż kropla drąży skałę, może uda się powoli przekonać coraz więcej osób, by zaczęły wybierać mądrze i z myślą o dobru naszej planety. Służy temu prosta zasada 3R.

Zasada 3 R: reduce/reuse/recycle

Reduce – oznacza świadome niwelowanie potencjalnych śmieci. Zamiast foliowego woreczka biorę papierową torebkę na pieczywo, zamiast mleka w plastikowym opakowaniu wybieram te w kartonowym; na targ idę z własnym koszykiem lub siatką i nie biorę zbędnych siateczek.

Reuse – ponowne wykorzystywanie materiałów. Dotoczy to nie tylko rodzin z małymi dziećmi (w przedszkolu i w szkole często wykorzystuje się „resztki” śmieci z domu, np. kartoniki papierze toaletowym, słoiki, kawałki materiałów z ubrań i firanek itp.), ale także i singli. Przecież niemodne spodnie można przerobić na poszewkę do poduszki, a pudełka po ubraniach przerobić na kartony do przechowywania różnych bibelotów.

Recycle – pełne lub częściowe odzyskiwanie materiałów i ponowne ich użycie. Tym zajmują się już profesjonalne firmy sprzątające i recyklingowe. Zasada jest prosta – im więcej materiałów możliwych do przerobienia wrzucimy do śmietników, tym więcej będzie można ich odzyskać na etapie segregacji i recyklingu.

Ekologia codziennych wyborów – moje drobne porady

Zasady dbania o środowisko

Ekologia i ochrona środowiska idą ze sobą w parze, nie sposób ich ze sobą oddzielić. Oczywiście poniższa lista to nie wszystko, mam jeszcze wiele braków, jednak staram się z każdym miesiącem coraz bardziej dbać o środowisko naturalne.

 • Plastikowe i szklane opakowania po mleku, jogurtach i kremach lub dżemach myję przed wyrzuceniem. Dzięki temu nie tylko nie śmierdzi w koszu, ale także ułatwiam pracę panom śmieciarzom segregującym odpadki.
 • Plastikowe rurki wykorzystuję ponownie, myjąc je pod bieżącą wodą. Służą mi do momentu, aż całkowicie się nie zniszczą. Ostatnio udało mi się kupić słoiki do picia z plastikowymi, mocnymi rurkami, które są wielokrotnego użytku.
 • Zawsze gaszę światło jak wychodzę z pokoju, nawet, jeśli w mieszkaniu mam same energooszczędne ledy.
 • Prysznic pozwala zaoszczędzić 60% wody w porównaniu z kąpielą w wannie.
 • Używam plastikowych pojemników na mydło i płyn do mycia naczyń, a jak się skończą, to jedynie kupuję zapas (taniej, ekologicznej!).
 • Oczywiście segreguję śmieci: kompost z odpadków po jedzeniu, plastiki, metalowe puszki i papier segreguję zawsze osobno. Butelki i plastikowe opakowania zawsze gniotę przed wrzuceniem do kosza, a nakrętki zbieram na oddanie do hospicjów. Żarówki i baterie idą do specjalnych pudeł w sklepach, a stare leki do opakowań w aptekach.
 • Jak mam możliwość, to zawsze wybieram szklane butelki zamiast ich sztucznych odpowiedników. Poza tym można je ponownie wykorzystać, np. do przechowywania domowych nalewek lub dżemów.
 • Unikam kupowania kosmetyków podwójnie zapakowanych, np. past do zębów w plastikowej tubce i kartoniku, chociaż nie zawsze jest to możliwe.
 • Wybieram elektroniczne faktury zamiast papierowych wersji. Nie biorę potwierdzeń z bankowych wpłat.
 • Ubrania kupuję na 3-4 sezony a nie jedną zimę, podobnie buty.
 • Używam coraz więcej naturalnych kosmetyków, o czym pisałam w poście Naturalne maseczki i peelingi, które przygotujesz sama w domu. Wybieram też produkty nietestowane na zwierzętach (np. Yves Rocher lub z Rossmana markę Alterra).
 • Nie korzystam z jednorazowych rzeczy typu papierowe talerzyki lub widelczyki.
 • Stare AGT/RTV oddaję do specjalnie przygotowanych do tego kontenerów, wystawianych raz w miesiącu przed dużymi sklepami w mieście.
 • Zakupy? Tylko w bawełnianych siatkach! Robiłam to zanim były modne!
 • Wieczorem zamiast lampki włączam cotton balls: różnica w rachunkach za prąd jest naprawdę zauważalna!
 • Gazety rozdaję po znajomych.
 • Nie kupuję wody niegazowanej w butelkach, lecz używam dzbanka filtrującego.
 • Jeśli tylko mogę, kupuję w sklepie produkty z naklejką Fair Trade.

Oczywiście wiele przede mną – jak będę kiedyś miała własne mieszkanie, to z pewnością będę używać zmywarki do naczyń, sprzęt będzie wysoce oszczędny pod względem zużycia prądu oraz planuje kupić specjalną wkładkę do zlewu, która zbiera wodę (wówczas wodę po myciu truskawek lub sałaty będę mogła zużyć do podlewania kwiatków).

Bardzo ciekawy materiał edukacyjny przygotowali naukowcy Politechniki Lubelskiej oraz Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”. Przewodnik „Jak promować proekologiczny styl życia i gospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec” (dostęp tutaj: http://bc.pollub.pl/dlibra/docmetadata?id=8803&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1) zawiera szczegółowe informacje dotyczące kompleksowej ekologii codziennych wyborów: od kupna energooszczędnego sprzętu AGD i RTV poprzez oszczędzanie na cieple i użytkowaniu przedmiotów kuchennych i łazienkowych.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments