Kwaśna zupa ogórkowa – obowiązkowa w naszym domu

Kwaśna zupa ogórkowa – obowiązkowa w naszym domu

Kwaśna zupa ogórkowa – doceniana dopiero po latach, kiedy trzeba się dość dobrze nachodzić, aby kupić słoik prawdziwych, kiszonych ogórków. Mętny, biały osad na dnie słoika, nieco drażniący węch zapach oraz wyrazisty, kwaśny smak to sekret najlepszych ogórków, idealnych do zupy ogórkowej, sałatki jarzynowej lub surówki na bazie kiszonek i sosu musztardowo-cebulowego.

Bazę zupy stanowi tradycyjny mini-wywar z warzyw i kawałka korpusu – jednak jeśli nie macie go w domu, to bez problemów można go zastąpić dodatkową porcją marchewki i pietruszki. Tu liczy się powolne gotowanie, aby uzyskać esencjonalny smak. Drugą ważną kwestią jest odpowiednie ugotowanie ziemniaków – nigdy nie dodajemy ogórków, jeśli kartofelki są jeszcze twarde, ponieważ nie ma szans, aby zmiękły pod wpływem kwasu. I trzecia kwestia – śmietankę zawsze hartujemy, czyli z garnka zabieramy kilka łyżek gorącego bulionu, dodajemy stopniowo śmietankę i taką ciepłą mieszankę wlewamy do zupy, wówczas nie ma ryzyka, że się zważy przez zagotowaniem. Jeśli nie przepadamy za śmietaną, to można ją spokojnie pominąć.

Kwaśna zupa ogórkowa? Nie ma na niej szans bez dobrej jakości warzyw! Polecam duże ogórki – dobrze się trą na tarce, a przy odrobinie szczęścia będą w środku puste, wypełnione kwaśnym płynem, który świetnie podkreśli smak zupy. Uważajcie, aby nie kupić „kwaszonych” ogórków. Te kiszone są poddane naturalnej fermentacji dzięki roztworowi soli, zaś kwaszone są przy pomocy mieszanek soli (sorbinian potasu E 202) i kwasu askorbinowego przyspieszające naturalne procesy. Niektórzy wymiennie używają słowa kiszony/kwaszony – wówczas warto po prostu przeczytać listę składników użytych do produkcji ogórków. Im bardziej prosta i zrozumiała, tym lepiej dla naszej zupy. Jeśli w składzie jest kwas octowy – to nie mamy do czynienia ani z produktem kiszonym ani kwaszonym, lecz po prostu utrwalonym przez ten kwas.

Osobiście polecam zakup kiszonych ogórków na lokalnym targu – tu często mamy możliwość spróbowania towaru przed jego kupieniem. Na szczęście zawsze mogę liczyć na swoją mamę, która przywozi mi milka słoików prawdziwych, kwaśnych przysmaków! 

Taką zupę można przechowywać do trzech dni w lodówce.

Kwaśna zupa ogórkowa z ziemniakami – przepis

Składniki:

  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 1 cebulka
  • Kawałek selera
  • 1 duży słoik ogórków kiszonych
  • ¼ kawałka pora (najlepiej ta jasna część)
  • Sól i pieprz
  • Ziele angielskie i liście laurowe
  • 4 duże ziemniaki
  • 1 korpus
  • 1 małe opakowanie śmietany 30% (200ml)

Gotowanie:

Korpus płuczemy pod bieżącą wodą, wkładamy do garnka, dodajemy dwa ziela angielskie i dwa listki laurowe, zalewamy zimną wodą i gotujemy na małym ogniu przez około 25 minut. Następnie dodajemy pokrojone w długie paski warzywa: najczęściej dzielę marchewkę, pietruszkę i seler na dwie części, które ćwiartuję, a cebulę i pora kroję wpół i wrzucam do garnka. Ziemniaki kroimy w grubą kostkę.

Zupę gotujemy przez około 15-20 minut, do momentu miękkości warzyw (zwłaszcza pietruszki i ziemniaków). W tym czasie trzemy na grubych oczkach kiszone ogórki – wszystkie warzywa ze słoika, razem z tym kwasem, dodajemy do wywaru. Tu ważna kwestia – wiele zależy od ogórków – jeśli zupa jest dostatecznie kwaśna, to nie trzeba już nic robić, jeśli jednak brakuje nam prawdziwego „kwasu”, to dolewamy ten ze słoika. Nie żałujmy go, ponieważ dodana później śmietana znacznie złagodzi smak. Gotujemy zupę przez kolejne 10 minut i dodajemy na koniec zahartowaną śmietankę 30%. Gotujemy jeszcze z 5 minutek i gotowe! Smacznego!



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments