Nieprzyjemny zapach w pralce, lodówce i zmywarce – jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach w pralce, lodówce i zmywarce – jak się go pozbyć?

Po otworzeniu pralki, lodówki lub zmywarki ze środka wydobywa się nieprzyjemny zapach? Jak się go pozbyć? Jak często czyścić sprzęt? Po jakie środki sięgnąć?

Urządzenia dużego AGD znacznie ułatwiają nam życie, jednak należy o nie dbać, by służyły jak najdłużej. Zaniedbanie regularnego czyszczenia i używania odpowiednich środków sprawia, że pranie zacznie brzydko pachnieć, na talerzach zacznie pojawiać się osad, a jedzenie z lodówki będzie, delikatnie mówiąc, miało nieprzyjemny zapach.

Nieprzyjemny zapach prania

Dlaczego pranie po wyjęciu z bębna nie pachnie świeżością? Nieprzyjemny zapach z pralki może być spowodowany nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia, w wyniku którego przykry fetor przechodzi na świeże pranie.  Pamiętajcie: raz w miesiącu należy użyć programu bawełna 60 stopni, ponieważ w niższych temperaturach mogą nie rozpuścić się detergenty, które zalegają w rurach i we wnętrzu urządzenia, wytwarzając tym samym nieprzyjemny zapach. Zbyt długie trzymanie prania w bębnie również może się przyczynić do powstawania nieprzyjemnego zapachu: wilgoć i gorące powietrze sprania, że namnażają się bakterie, dlatego pranie należy wyjmować zaraz po zakończeniu cyklu.

Czyszczenie pralki wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kupić specjalny płyn do czyszczenia, uruchomić program prania bawełny w temperaturze 90 stopni i użyć do czyszczenia sody oczyszczonej (tak samo, jak zwykłego proszku). Raz w miesiącu kontrolnie należy przemyć ciepłą wodą fartuch bębna oraz szufladkę na proszek. Filtr pralki czyścimy raz na kwartał.

Nieprzyjemny zapach z lodówki

Jak pozbyć się zapachu z lodówki? Wystarczy dbać o jej higienę: raz w miesiącu warto wyjąć wszystkie rzeczy, pudełeczka i jedzenie i za pomocą mokrej ściereczki dokładnie przetrzeć wnętrze lodówki. Za nieprzyjemny zapach z lodówki często odpowiada zaniedbanie właścicieli, którzy nie czyszczą jej na bieżąco z resztek żywności. Poza tym już przy samym wkładaniu jedzenia warto je nieco posegregować i zablokować mieszanie się zapachów dzięki szklanych pojemniczkom.

Przechowując rybę lub inne mięso warto skorzystać z komory zero, która jest oddzielona od reszty urządzenia, co blokuje przenikanie się zapachów. Jeśli jednak nie posiadacie takiego schowka, to wówczas spróbujcie sody oczyszczonej – na stosunkowo szerokim spodku nasypujemy opakowanie sody i stawiamy ją do lodówki. Do innych skutecznych sposobów zalicza się przekrojenie cytryny, wylanie na spodek olejku do ciasta lub pozostawienie otwartego słoiczka z odrobiną zmielonej kawy. Ostatecznie można nabyć specjalne pochłaniacze zapachów, które powinni zneutralizować nieprzyjemne odczucia.

Fetor może być też wynikiem odparowania wody w agregacie skraplającym wnętrze lodówki (zwłaszcza w tych no frost) – wówczas należy przeczytać dokładnie instrukcję obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Nieprzyjemny zapach naczyń ze zmywarki

Dlaczego po wyjęciu naczyń może unosić się nieprzyjemna woń? Najczęściej popełnianym błędem jest wkładanie do urządzenia talerzy z resztkami jedzenia oraz przeładowanie urządzenia. Naczynia należy przepłukać zawsze przed myciem, by pozbyć się pozostałości po obiedzie lub kolacji, a następnie ułożyć pojedynczo. Umyte naczynia, podobnie jak pranie, warto wyjmować od razu po zakończeniu cyklu.

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki możemy zneutralizować stosując specjalne zawieszki cytrynowe, które zawiesza się we wnętrzu kosza. Aby uniknąć przykrego fetoru, należy pamiętać o stosowaniu wszystkich detergentów do zmywania: soli (zmiękcza wodę i neutralizuje osadzający się kamień), nabłyszczacza oraz dobrej jakości kapsułek. Do zmywarki nie wolno wrzucać resztek jedzenia, ponieważ osiadają się na filtrze i zapychają go, a gnijące resztki powodują smród. Raz na miesiąc należy użyć programu o wysokiej temperaturze, aby dokładnie rozpuścić zalegające pozostałości oraz ręcznie pod ciepłą woda przepłukać filtr. Raz na kwartał trzeba umyć zmywarkę specjalnym płynem do czyszczenia zmywarki, ponieważ dociera on w trudno dostępne miejsca (grzałki, rury itp.) i precyzyjnie ją oczyszcza z tłuszczu i zalegającego brudu.

Bardzo wiele zależy od częstotliwości użytkowania sprzętu – powyższe wskazówki opierają się na używaniu pralki dwa razy w tygodniu i trzy razy tygodniowo zmywarki dla dwóch osób.

Pamiętajcie, że dobrze użytkowanie urządzeń dużego AGD sprawi, że nie tylko pozbędziecie się przykrego zapachu, ale także będziecie  mogli przez długi czas użytkować pralkę, lodówkę czy zmywarkę, ponieważ zaoszczędzicie na kosztach naprawy lub, co gorsza, na wymianie całego sprzętu.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments