Kącik do czytania – jak go urządzić? Jaki fotel wybrać?

Kącik do czytania – jak go urządzić? Jaki fotel wybrać?

W mieszkaniu ulokowanie wygodnego fotelu do czytania, znalezienia miejsca na niewielki stolik kawowy oraz stojącą lampkę może wydawać się nie lada wyczynem, jednak przy odrobinie wyobraźni bez większych problemów uda się wygospodarować miejsce na stworzenie przyjemnego miejsca odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Jak urządzić kącik do czytania? Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel do czytania? Jak powinno wyglądać dobre oświetlenie? Czy warto inwestować w stolik kawowy? Podpowiadam!  

Kącik do czytania – na co zwrócić uwagę?

Dobrze urządzony kącik do czytania posiada trzy elementy: fotel, stolik oraz dobre oświetlenie. Tak naprawdę urządzać takie miejsce wystarczy wygospodarować kilka wolnych metrów, aby stworzyć ciepłe i klimatyczne, sprzyjające relaksowi miejsce. Wymarzone miejsce wcale nie musi znajdować się koło domowej biblioteczki czy też wysokich, pełnych książek kredensów (pomyślmy tylko o osobach preferujących ebooki!).Powinno być one ustronne i ciche, zapewniając prywatność i atmosferę intymności. Dobrze, aby blisko znajdowało się światło, które zapewni naturalne oświetlenie do czytania. Warto przyjrzeć się, czy nie posiadamy wolnej wnęki, która idealnie nada się do stworzenia takiego miejsca! Jeśli nie, to pomyślmy nad parawanem albo postawieniem wysokiego, wąskiego regału, który oddzieli je od reszty pokoju.

Co powinno się znaleźć w naszym kąciku do czytania?

Wygodne meble – to podstawa, serce naszego kącika do czytania książek. Skoro mamy spędzić tu sporo czasu, to warto wybrać wygodny mebel, który wpasuje się w wystrój pozostałego pomieszczenia. W sklepach znajdziemy fotele minimalistyczne, pasujące do stylu glamour, boho czy też stylu marynistycznego. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia i wolna przestrzeń – jeśli mamy na tyle miejsca, postawmy na modele rozkładane, ze specjalnymi podnóżkami. Ważne jest, aby był wyprofilowany, dlatego warto wybrać się do sklepu i sprawdzić kilka modeli – kiedy znajdziemy swój ideał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast w sklepie stacjonarnym, znaleźć podobny model w sklepie internetowym lub też zaprojektować swój mebel na zamówienie.

Niewielki stolik kawowy – z jednej strony możemy postawić na mały mebel, na którym znajdzie się miejsce na filiżankę gorącej herbaty i ulubioną książkę, zaś z drugiej możemy pokusić się o zakup nieco większego modelu, który będzie pełnił dodatkową funkcję schowka. Prawdziwym hitem są stoliki typu 2w1, które zajmują niewiele miejsca, ale po rozłożeniu dają znaczne pole do popisu. Stolik zawsze wybieramy, dopasowując go do stylu wnętrza. W sklepach mamy do wyboru modele szklane, drewniane oraz metalowe, w niemal wszystkich kolorach i kształtach, niemniej warto postawić na klasykę – model kwadratowy w stonowanych barwach.

Dobre oświetlenie – do czytania powinniśmy wybrać oświetlenie jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, czyli barwę ciepłą (żółtą, między 2700-3300K), o mocy żarówki w zakresie od 50 do 80 W. Lampka powinna znajdować się w odstępie około 30-40 cm od książki, niezbyt wysoko, aby swobodnie padało na tekst, z prawej strony w przypadku osób praworęcznych i analogiczne – z lewej strony w przypadku osób leworęcznych. Idealnie sprawdzają się tutaj lampy stojące.

Kącik do czytania w salonie – jakie meble wybrać?

Kącik do czytania w salonie powinien być przede wszystkim wygodny, ale także komponować się z całym wystrojem wnętrza, dlatego nieco trudniej jest dobrać tutaj idealny fotel do czytania, który podobnie jak model telewizyjny, powinien dobrze podpierać nasz kręgosłup, być wygodny i stanowić część dekoracji. Wybierając odpowiedni mebel, zwróćmy uwagę na jego wykonanie: czy ma stabilne nóżki, odporny na ścieranie materiał oraz uniwersalny, ponadczasowy fason.

Niezmiennym od lat hitem jest głęboki, tapicerowany fotel z podłokietnikami, w kolorze szarym oraz musztardowym idealnie zgrywający się z drewnianym stolikiem, model czerwony komponujący się z czarnymi i stalowymi dodatkami, a także uniwersalną szarość pasującą do wnętrz w stylu skandynawskim oraz minimalistycznym.

Z drugiej strony, co mają zrobić osoby, które lubią przybierać różnorodne formy podczas czytania: podkulać nogi, zakładać jedną na drugą lub też siedzieć po turecku? Dla nich stworzono fotele bez ramion, o niskiej wysokości i z dużą ilością miejsca do siedzenia. W takich fotelach bez problemów można umieścić kolorowe poduszki lub też owinąć się pledem.

Moją trzecią propozycję stanowią meble do czytania typu muszelka – bardzo przypominają te fotele i hamaki, jakie wiesza się na balkonie lub stawia na tarasie. Minimalistyczna forma oraz niemal niewidoczne nóżki sprawiają, że taki model pasuje niemal do każdego rodzaju wnętrza. I chociaż nie jest to tradycyjny fotel do czytania książek, to sprawdzi się nie tylko do tej roli, lecz także jako dodatkowe miejsce dla gości lub mebel telewizyjny.

Kącik do czytania w sypialni – jakie meble wybrać?

W kąciku do czytania w sypialni nie powinno zabraknąć podnóżka! I nie musi przybierać formy okrągłego pufa, lecz nowoczesną formę prostokąta lub też podłużnej, pikowanej ławki z dodatkowym schowkiem. Nie oszukujmy się – prawdopodobnie nawet najbardziej wygodny fotel do czytania nie będzie służył tylko do wieczornej lektury, lecz także jako dodatkowe miejsce na torebkę, poduszki lub ubrania, dlatego warto, aby miał wysokie podparcie.

Wybierając mebel do sypialni, nie bójmy się bawić kolorami! Te pokoje są zwykle bardzo stosowane pod względem kolorystycznym, dlatego postawienie jednego, wyrazistego akcentu kolorystycznego przyjemnie ożywi wnętrze i jednocześnie nie zaburzy całej kompozycji. Fotele obite materiałem patchworkowym czy też wielobarwnym welurem wprowadzą ciepły nastrój.

Klimatyczne dodatki do czytelniczego kącika

Jeśli tylko mamy odpowiednio wiele miejsca, to warto dodać kilka akcentów dekoracyjnych, które ożywią naszą czytelniczą przestrzeń. Koło stolika lub pod nogi warto położyć dywan typu shaggy, z miękkim włosiem, na stoliku lub parapecie ustawić kolorystycznie dopasowaną doniczkę z zieloną paprotką lub skrzydłokwiatem, które preferują ciemne miejsca. Uroku dodadzą zapachowe świeczki oraz sznury typu cotton balls. Osobiście jestem miłośniczką różnego rodzaju pledów oraz kocyków, dlatego rekomenduję ich zakup każdemu miłośnikowi dobrej literatury.

Publikacja powstała we współpracy z firmą Edinos

I prezent dla moich wiernych Czytelników: dodatkowy kod rabatowy o wartości 50 zł od partnera wpisu. Wystarczy wpisać w pole kod: edinos50. Bon towarowy będzie ważny dla pierwszych 20 osób!

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony https://www.edinos.pl/



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments