Jak prać firanki? Czym wybielić firanki? Poradnik

Jak prać firanki? Czym wybielić firanki? Poradnik

Niewątpliwie błyszczące, śnieżnobiałe firanki stanowią nie tylko ważny element dekoracyjny, ale również świadczą o czystości właściciela. Niestety, wymagają stosunkowo częstego prania, ponieważ mają tendencję do łapania kurzu oraz pochłaniania zapachów (zwłaszcza dymu papierosowego), nie wspominając o tłustych plamach. W czym prać firanki i w jakiej temperaturze, aby ich nie uszkodzić? Jak je skutecznie wybielić? Czy można tak uprać firanki, aby ich potem nie prasować? Zapraszam do poradnika!

Pranie firanek – podstawowe zasady

Firanki pierzemy same, bez łączenia ich z innymi tkaninami. Zawsze umieszczamy w specjalnym płóciennym woreczku, w ten sposób mamy pewność, że żadna nitka się nie zaczepi o bęben ani nie zniszczymy jej podczas wyciągania z pralki. Jeśli nie mamy pod ręką woreczka, wykorzystajmy bawełnianą, biała poszewkę z poduszki.

Jak często prać firanki? Tak naprawdę wiele zależy od tego, gdzie one wiszą – te kuchenne należy czyścić raz w miesiącu, zaś w przypadku firanek sypialnianych wystarczy je uprać raz na kwartał. Oczywiście przy każdym myciu okna także dbamy o czystość firanek i towarzyszących im zasłon. Pamiętajmy, że promienie słoneczne również negatywnie wpływają na stan firanek –żółkną.  

Jak prać firanki, żeby nie prasować ich po wyjęciu z bębna? Trzeba je dobrze strzepać i rozłożyć na ręczniku w pozycji poziomej. Wieszamy je nieco wilgotne, dzięki czemu dobrze się ułożą i nie będą wymagać prasowania. Jeśli jednak niektóre zagniecenia są dość widoczne, to warto potraktować je gorącą parą z żelazka lub parownicy, nie przykładając samej stopki do delikatnego materiału.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Teoretycznie powinniśmy zawsze przestrzegać informacji producenta umieszczonych na metce, jednak w przypadku starych firanek lub tych bez metki jesteśmy skazani na stosowanie kilku uniwersalnych porad.

W jakiej temperaturze prać firanki? Tutaj trzymamy się złotej zasady, iż pierzemy je zawsze w niskiej temperaturze, nie przekraczając 40 stopni. Jeśli posiadamy firanki ze sztucznych materiałów, to temperatura powinna wynosić 30 stopni i wówczas zrezygnujemy z wirowania. Wyższe sprawiają, że może i pozbędziemy się plam, ale materiał się zbiegnie i może już nie wrócić do swoich pierwotnych kształtów. Do prania zawsze używamy proszku do białych rzeczy.

Przeczytaj także: Ekologiczny proszek do prania – przepis i koszty

Jak prać firanki w pralce?

Najlepiej, aby pralka posiadała program do prania delikatnych rzeczy, z bardzo niską liczbą obrotów (nie więcej niż 400) lub tryb prania ręcznego (bez wirowania) – wówczas śmiało możemy uprać nasz materiał. Do ostatniego płukania możemy wsypać sporą garść soli – dzięki temu firanki będą sztywne i mniej zagniecione, lepiej się układając. W przypadku materiału mającego tendencję do elektryzowania, warto dodać odrobinę płynu antystatycznego.

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku uporczywych plam lub zszarzałego koloru należy je wcześniej namoczyć. Moczenie firanek to stary, ale sprawdzony sposób na skuteczne pozbycie się plam oraz nieprzyjemnego zapachu, nie wspominając o przywracaniu śnieżnego koloru. Nawet jeśli naszym firankom nie dolega zbyt wiele, to warto je namoczyć na kwadrans w ciepłych płatkach mydlanych.

Czym wybielić firanki?

W czym wyprać firanki żeby były białe? W sklepach można kupić specjalne preparaty do wybielania firanek – są bezpieczne dla materiałów i ich nie niszczą, jednak są najczęściej dostępne w dużych sklepach i marketach budowlanych. Co zrobić, jeśli chcemy przywrócić firankom śnieżną biel i nie mamy pod ręką takiego środka? Wystarczą znane, domowe sposoby na wybielanie firanek. Do najpopularniejszych należy:

Wybielanie firanek octem – ocet dodajemy do ostatniej fazy płukania, skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy (zwłaszcza po dymie papierosowym) oraz przeciwdziała elektryzowaniu.

Wybielanie firanek sodą – to najprostszy i skuteczny sposób na przywrócenie pięknej bieli. Do 5 litrów ciepłej wody dodajemy 2 łyżki sody, moczymy 10 minut i pierzemy z proszkiem do bieli i ponownie z dodatkiem łyżki sody. Efekty gwarantowane!

Wybielanie firanek ACE – chociaż zawiera chlor, to jest o wiele bardziej delikatny niż inny tego typu środek chemiczny. ACE jest bezpieczny, to wybielacz dedykowany ubraniom, przywracający śnieżną biel – wystarczy nalać odrobinę na plamę i dodać do proszku do prania.

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia – to kolejna metoda oparta na babcinych zasadach. W 5 litrach ciepłej wody rozpuszczamy opakowanie proszku, moczymy zasłonki przez kwadrans i następnie normalnie pierzemy w pralce z dodatkiem proszku do białych rzeczy.

Znane są jeszcze inne metody wybielania firanek: za pomocą soku z cytryny czy prania z dodatkiem amoniaku, jednak nie są one aż tak skuteczne w przypadku uporczywych plam i wieloletnich zaniedbań.

Zachęcam do lektury pozostałych wpisów serii!

Ekologiczny proszek do prania – przepis i koszty

Jak prać wełnę? Sprawdzone, domowe sposoby

Jak prać kurtkę puchową? Sprawdzone domowe sposoby

Jak prać koc? Poradnik



Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
3 lat temu

Dziękuję za porady. Ostatnio kupiłam takie piękne firanki na stronie Marpuchu i chciałabym, aby posłużyły mi na dłużej!