Co na mole w szafie? Tanie i sprawdzone sposoby

Co na mole w szafie? Tanie i sprawdzone sposoby

Mole włosienniczki, znane jako mole ubraniowe, to prawdziwa zmora. Same środki odstraszające owady są nieskuteczne, potrzebna jest trucizna zabijająca małe larwy, które sieją spustoszenie w naszej garderobie. Dowiedz się, jak się pozbyć moli w szafie!

Mole w szafie – jak je rozpoznać?

Mole w szafie z ubraniami to coś, co może kojarzyć się z szafą starej babci, która od dawna nie robiła porządków w swojej garderobie. Nic jednak mylnego! Te nocne owady, należące do rodziny motylkowatych, mogą się dostać do mieszkania przez kratki wentylacyjne, otwarte okno, a nawet przez klatkę schodową. Co ciekawe, mogą również pojawić się wraz z nowymi ubraniami ze sklepu, które długo leżały na magazynach

Skąd się biorą mole w szafie? Wylęgają się ze złożonych jaj, które żerują na materiałach. Larwy żywią się wyrobami włókienniczymi, grzybami i nasionami i to one są szkodliwe, bowiem dorosłe osobniki mają na celu jedynie rozmnażanie, a nie żerowanie na materiałach. Preferują ciemne zakamarki i szczeliny, dlatego to tam należy ich szukać. Ich gniazda często znajdują się w kątach, dywanach, tapicerowanych meblach, na wykładzinie i w szparach listew.

Co na mole ubraniowe jest najbardziej skuteczne? Dezynfekcja szafy, pranie ubrań oraz zakup trucizny na mole i następnie zawieszek zapachowych – to niezbędne elementy do walki z tymi owadami.

Co na mole? Trucizna na jaja larw!

Aby pozbyć się moli, należy w pierwszej kolejności usunąć ich gniazda larw, bez tego wszelkie podjęte czynności będą nadaremne. Eliminacja moli nie polega na łapaniu dorosłych, latających owadów, lecz na zabiciu i usunięciu larw żerujących na materiałach.

Co jest dobre na mole? Nie zawsze środki chemiczne okazują się skuteczne, bowiem jak stwierdza prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii stosowanej SGGW, jaja larw chronione są twardą pochewką, z jaką nie zawsze poradzą sobie środki chemiczne. Podkreślam, iż musi być to trucizna niszcząca nowe jajeczka a nie jedynie zwalczająca dorosłe już osobniki. Czyszczenie chemiczne należy powtarzać regularnie co miesiąc, aby zapobiec składaniu kolejnych jaj.

Aby złapać latające, dorosłe osobniki, należy użyć specjalnych lepów na mole ubraniowe, które działają przez kilka tygodni. Warto mieć na uwadze, iż często efekty biobójcze widoczne są ok 7-14 dni po użyciu danego środka. Pułapki feromonowe wabią swym zapachem owady i pozwalają pozbyć się latających osobników w ciągu kilku godzin od jej użycia.

Domowe sposoby na mole w szafie

Jeśli zauważymy mole, to samo odstraszanie nic nie pomoże, trzeba je wytruć. W sklepach znajdziemy trucizny na larwy moli i właśnie ich należy użyć. Dopiero gdy się pozbędziemy problemu, możemy wieszać zapachowe saszetki i zawieszki. Gdy tylko ulotni się zapach, to należy wymienić zawieszkę na nową. Skutecznym sposobem na mole w szafie jest również użycie wkładów elektrycznych odstraszających dorosłe osobniki.

Jakie zawieszki odstraszają dorosłe osobniki chcące ulokować się w naszej szafie? To suszona lawenda, najlepiej pod postacią suszonych kwiatów, najskuteczniej odstrasza owady. Mole nie lubią również zapachu naftaliny (jest naprawdę uciążliwa i dla ludzkiego nosa), a także octu (warto przemyć szafę wodą z octem w proporcji 1:1). Owady odstrasza także zapach cytrusów – różnego rodzaju olejki cytrynowe i pomarańczowe pomogą pozbyć się problemu.

Mole nie lubią ciepła i mrozu, dlatego warto często wietrzyć szafy, a ubrania, w których nie planujemy chodzić (na przykład kurtki i swetry zimowe), zamknąć w specjalnych workach próżniowych. Zniszczone ubrania należy wyrzucić, a pozostałe wyprać i wysuszyć na słońcu – promienie słoneczne i wysoka temperatura powyżej 20 stopni skutecznie likwiduje jaja owadów. W okresie wiosenno-letnim dobrze jest często wietrzyć szafy, aby zapobiec ewentualnej molowej inwazji.



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments