Domowy izotonik

Domowy izotonik

Dobry napój izotoniczny nie tylko nawadnia organizm, ale także uzupełnia niedobory kluczowych pierwiastków, takich jak magnez, sód i potas. Gotowe mieszanki izotoniczne rekomendowane są dla zawodowych sportowców. A co z pozostałymi osobami? Im wystarczy picie samodzielnie przygotowanych izotoników. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem.

Elektrolity domowej roboty – skład i właściwości

Izotonik to nic innego jak napój uzupełniający niedobory płynów oraz składniki mineralne, które są tracone najczęściej podczas intensywnego wysiłku fizycznego i w trakcie upałów. W przeciwieństwie do energetyków, napój izotoniczny nawadnia organizm i dostarcza mu podstawowe elektrolity: sód, potas, magnez, wapń oraz węglowodany. Każdy z pierwiastków powinien mieć do 6 gramów na każde 100 ml gotowego napoju.

Co ciekawe, do przygotowania izotoniku można użyć nie tylko wodę wysoko zmineralizowaną, ale także wodę kokosową, klonową, brzozową czy nawet karczochową. Generalnie izotoniki chronią przed odwodnieniem i są łatwo przyswajalne, ponieważ stężenie rozpuszczalnych w nich cząstek jest takie samo jak we krwi człowieka (mają tak zwane ciśnienie osmotyczne, jakie jest zbliżone do ciśnienia w płynach ustrojowych).

Kto powinien pić izotoniki?

Domowe elektrolity są dobre dla osób, które są bardzo aktywne lub piją mniej niż dwa litry wody na dobę. Napoje nawadniające znakomicie się sprawdzają w przypadku osób chorych, cierpiących na gorączkę, zmagających się z wymiotami i biegunkami.

Czy można taki domowy napój podać dzieciom? Tak, bowiem mamy pod kontrolą wszystkie składniki i nie dostarczamy maluchom żadnych zbędnych składników, takich jak glukoza, barwniki czy konserwanty. Izotonik świetnie się sprawdzi w przypadku choroby dziecka.   

Jak zrobić izotonik?

Przepis na izotonik:

  • 2 litry wody niegazowanej mineralnej butelkowanej
  • 3 łyżki miodu
  • 1/2 łyżeczka soli kuchennej
  • Pół cytryny/limonki/grejpfruta/pomarańczy/świeżego imbiru
  • Kilka listków mięty/bazylii

Wszystkie składniki mieszamy i gotowe! Miód w naturalny sposób będzie utrzymywać odpowiedni poziom cukru we krwi, sól pomaga zatrzymywać wodę w organizmie, zaś pokrojone w plasterki owoce cytrusowe dodają świeżości. Taki domowy izotonik świetnie nadaje się na odwodnienie, upalne dni oraz w czasie długich podróży.

Wskazówka! Jak zabarwić nasz napój? Wystarczy dodać zblendowane owoce, na przykład kiwi, marakuję czy też pitaję.

Źródła:

Produkty funkcjonalne



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments