Styl hygge. Co to znaczy? Poznaj oblicze duńskiego klimatu!

Styl hygge. Co to znaczy? Poznaj oblicze duńskiego klimatu!

Hygge to duńskie słowo, które oznacza poczucie komfortu, ciepła i przytulności. To sposób na życie, który polega na cieszeniu się prostymi przyjemnościami i spędzaniu czasu z bliskimi. Hygge to coś więcej niż tylko styl życia, to także filozofia, która uczy nas, jak żyć szczęśliwie i w zgodzie z samymi sobą.

Co to jest hygge?

Hygge, wymawiane jako „hy-gee”, to termin pochodzący z języka duńskiego i norweskiego, opisujący stan przytulności, który towarzyszy uczuciom dobrego samopoczucia i zadowolenia. Koncept obejmuje tworzenie ciepłej atmosfery i cieszenie się dobrymi rzeczami w życiu z miłymi ludźmi. Hygge nie jest związane tylko z konkretnymi przedmiotami lub miejscami, ale z określonymi czynnościami i stanami emocjonalnymi, takimi jak na przykład cieszenie się ciepłym blaskiem światła świecy, oglądanie filmu z ukochaną osobą czy rozmawianie z przyjaciółmi i rodziną na różne tematy – zarówno te wielkie, jak i małe sprawy życia.

Podkreślenie hygge jako kluczowej części duńskiej kultury jest zjawiskiem stosunkowo nowym, datowanym na koniec XX wieku. Oznacza to zatem, że hygge stało się integralnym elementem duńskiej tożsamości kulturowej. Być może tłumaczy to, dlaczego Duńczycy są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Etymologia słowa hygge

Pochodzenie terminu hygge można znaleźć w starym norweskim, gdzie oznaczało coś w rodzaju „dobrego samopoczucia”. Pojawiło się po raz pierwszy w piśmie duńskim pod koniec XVIII wieku, choć niektóre źródła podają, że było to w XIX wieku. Hygge wywodzi się od słowa hyggja, które oznaczało „myśleć” w staronordyjskim. Hygge zostało zbudowane na podstawie staronordyjskiego słowa hugr, które później stało się hug, oznaczającym duszę, umysł, świadomość.

Podkreślenie uniwersalności pojęcia „hygge” jest ważne: chociaż jest to duńskie słowo, koncepcja czerpania radości z prostych przyjemności jest wspólna dla ludzi na całym świecie, w tym w Polsce.

Hygge po polsku

W Polsce pojęcie to jest kojarzone z poczuciem komfortu, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Może obejmować przytulny wystrój domu, smaczne jedzenie, spotkania ze znajomymi i wiele innych rzeczy, które przyczyniają się do naszego dobrobytu.

Bycie „hygge” po polsku, to czerpanie radości z drobnych codziennych przyjemności. Może to obejmować wieczory spędzone z dobrą książką, jak „Hygge po polsku”, autorstwa Izy Wojnowskiej, która przedstawia ten duński styl życia w kontekście polskim. Hygge to również atmosfera domowej sielanki, zapach świeżo pieczonego ciasta i śmiech domowników wokół wspólnego stołu

Możemy doświadczyć hygge przez cały rok, nie tylko podczas zimowych miesięcy, które są zazwyczaj uważane za szczytowy sezon dla hygge. W lecie pikniki w parku, grillowanie z przyjaciółmi, koncerty na świeżym powietrzu, festiwale uliczne i przejażdżki rowerowe mogą być bardzo hygge, szczególnie jeśli są realizowane w duński sposób. Jest to więc sposób na stworzenie przytulnej, relaksującej atmosfery, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.

Zasady hygge. Jak żyć w duchu hygge?

Podstawowe zasady życia w stylu hygge obejmują:

  • Kontakt z naturą: wychodzenie na zewnątrz, cieszenie się naturą, a nawet proste chodzenie na spacery mogą przynieść korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jest to preferowane zamiast treningów w siłowni.
  • Oczyszczenie umysłu: czas spędzony w spokoju, skoncentrowany i oddychający, jest kluczowym elementem hygge. Spędzanie czasu w parku lub lesie obniża poziom stresu.
  • Tworzenie i utrzymywanie relacji: hygge skupia się na tworzeniu silnych relacji międzyludzkich i spędzaniu czasu z tymi, których kochamy. Podróże ze znajomymi, niedzielne obiady rodzinne, czy nawet proste leżenie na kanapie i oglądanie filmu z bliską osobą są uważane za istotne elementy tej filozofii.
  • Komfort i przytulność w domu: Duńczycy cenią sobie zacisze własnych domów. Hygge podkreśla znaczenie tworzenia przyjaznej i przytulnej atmosfery w domu, która sprzyja relaksacji i odprężeniu.
  • Cieszenie się małymi przyjemnościami: hygge to radość z otaczania się dobrymi ludźmi i przedmiotami, cieszenie się małymi przyjemnościami i codziennym życiem.

Wszystkie te zasady skupiają się na podniesieniu jakości życia, promowaniu dobrego samopoczucia i szczęścia poprzez proste, codzienne praktyki.

Wnętrza w stylu hygge

Wnętrza w stylu hygge są charakterystyczne dla swojej przytulności, bezpieczeństwa i filozofii czerpania szczęścia z drobnych przyjemności. Wystrój hygge czerpie inspirację z duńskiego minimalizmu, podkreślając jednocześnie domową atmosferę, która pozwala odnaleźć równowagę wewnętrzną i dobre samopoczucie.

Wykorzystując styl hygge we wnętrzach, nie trzeba zmieniać całego wystroju, ale raczej skupić się na szczegółach. Charakterystycznym elementem stylu hygge jest kominek, który Duńczycy uwielbiają. Jeśli jednak nie jest możliwe jego zabudowanie, można zastosować świeczki, które są równie klimatyczne i mniej wymagające, a jednocześnie dają imponujący efekt, zwłaszcza wieczorem

Styl hygge charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, ciepłych kolorów i miękkich tekstur. W hygge ważne jest również światło, dlatego Skandynawowie często używają świec i lampek. Hygge to sposób na stworzenie przyjemnej i relaksującej atmosfery w swoim domu.

Duże znaczenie ma także wystrój okien. Mogą to być okna ze szprosami, dodające przytulności wnętrzom, lub bardziej klasyczne, ozdobione zazdrostkami w kuchni lub uroczo wyglądającymi firankami w salonie.

Poduszki na kanapie, wełniany koc i puchaty dywan to tylko kilka pomysłów na ocieplenie wnętrza. Ten styl charakteryzuje się również wykorzystaniem starych, często już zużytych mebli, które można odnowić poprzez podmalowanie lub obicie.

Hygge to połączenie minimalizmu z przytulnością i ciepłem, dającym poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Jest to styl, który kocha ciepłe kolory i wprowadza wewnętrzną równowagę, stając się tajemnicą szczęścia Duńczyków

Reasumując, hygge to coś więcej niż tylko słowo. To styl życia, który promuje dobry nastrój, zadowolenie i ogólne poczucie szczęścia.

Źródło:

  • https://www.visitdenmark.com/denmark/things-do/danish-culture/what-hygge
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Hygge


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments