Bardzo bolesne miesiączki – jak sobie z tym poradzić?

Bardzo bolesne miesiączki – jak sobie z tym poradzić?

To problem, z którym zmaga się każda kobieta. Ból brzucha w trakcie miesiączki nie zna żadnych granic: narodowościowych, religijnych, społecznych. Dotyka każdą z nas i potrafi do tego stopnia uprzykrzyć życie, iż nie można normalne funkcjonować. Skąd się bierze  mocny ból brzucha w trakcie miesiączki i jak temu zaradzić?

Na początek garść statystyk: podobno tylko 25% wszystkich kobiet nie odczuwa większych dolegliwości związanych z miesiączką i jednoczesne 20% kobiet doświadcza takiego bólu, iż musi rezygnować z codziennych czynności takich jak praca lub pójście do szkoły. Według badań ponad 60% kobiet dotyka ból brzucha i stanowi on główny powód abstynencji (źródło: Banach R. Bolesne miesiączkowanie, http://www.ginekolog.pl/publikacje/5427). Ból nie rozpoczyna się pierwszego dnia nowego cyklu, lecz często dobę, a nawet i dwie przed samym krwawieniem.

Bardzo bolesny, intensywny ucisk w okolicy podbrzusza promieniujący do pleców, fatalne samopoczucie, ból głowy, utrata apetytu, mdłości, nerwowość i rozdrażnienie, a do tego uderzenia gorąca oraz poczucie utraty sił – to tylko jedne z najczęstszych objawów nadchodzącego okresu. Jakie są przyczyny silnego bólu brzucha?

Bardzo bolesne miesiączki – przyczyny

Warto mieć na uwadze, iż bardzo bolesny okres może wiązać się z chorobami (infekcjami, mięśniakami macicy, problemami hormonalnymi, niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy itp.), nieprawidłowej budowie układu rodnego (tu przoduje endometrioza, tyłozgięcie macicy, nadżerka) lub może być dziedziczony. W tym ostatnim przypadku warto porozmawiać z babcią i mamą, bowiem jeśli one przechodziły ciężkie okresy, to zapewne i Ciebie też to dotknie. I nie ma szans, iż to minie z wiekiem, pozostaje tylko umiejętne rozpoznanie przyczyny bolesnych miesiączek i walki z ich objawami.

Lekarze rozróżniają dwa rodzaje bólu: pierwotny dotykający panie w wieku 15-20 lat związany ze zwiększonym wydzielaniem hormonu prostaglandyny (dzięki niemu powstaje estradiol bezpośrednio odpowiedzialny za nadmierne skurcze mięśni macicy) oraz ból wtórny związany z nieprawidłową budową układu rodnego. Ten pierwszy stabilizuje się po kilku latach okresu, niemniej najintensywniejszy ból w czasie okresu dotyka panie w wieku 23-27 lat (źródło danych: badania Instytutu SMG/KRC). Ból wtórny, czyli organiczny, związany jest z chorobami, których leczenie musi nadzorować lekarz ginekolog. W USA przeprowadzono badanie potwierdzające, fakt, iż długotrwały stres może przyczynić się do wzmocnienia tego typu dolegliwości wtórnych.

Zioła na bolesne miesiączki

Częste i mocne skurcze macicy można łagodzić stosując domowe metody na bolesne miesiączki: napar z krwawnika działającego rozkurczowo, arcydzięgiel litwor działa jak środek kojący nerwy i bóle, zaś połączenie rumianku, maliny i nagietka lekarskiego wykazują właściwości przeciwzapalne. Wiele pań pije napar z mięty oraz melisy. Można także sięgnąć po gotowe mieszanki ziołowe o. Klimuszki lub o. Sroki. Zwolenniczki naturalnych metod leczenia powinny odwiedzić najbliższy sklep zielarski, gdzie z pewnością uzyskają fachową pomoc w doborze odpowiednich ziół.

Długotrwałe, przynajmniej dwumiesięczne przyjmowanie olejku z wiesiołka także wykazuje pozytywne działanie na ból. Dobrze działa także aromaterapia: olejek lawendowy, rozmarynowy, majerankowy, geraniowy, rumiankowy lub pomarańczowy w kominku pomaga ukoić nerwy i poprawia ogólne samopoczucie. Generalnie lepiej sięgnąć po środki ziołowe, które systematycznie stosowane pomogą przetrwać te trudne dni. Zioła na bolesne miesiączki nie wywołują skutków ubocznych jak leki lub tabletki hormonalne.

Tabletki na bolesne miesiączki

W przypadku konieczności sięgnięcia po tabletki przeciwbólowe warto dobrać te, które działają bezpośrednio na przyczynę bólu, czyli skurcze mięśni gładkich. Niestety, to co działa na jedną z nas, może nie zadziałać na drugą.

Sama testowałam wiele rodzajów tabletek na bolesne miesiączki i mi najbardziej pomaga połączenie paracetamolu i ibuprofenu (np. Metafen, Panadol Femina) oraz specjalne, dedykowane paniom tabletki na napięcie przedmiesiączkowe działające rozkurczowo (np. No-spa, Buscopan, Spastyna). Moje znajome często korzystają z Aspiryny (uwaga! kwas salicylowy może nasilać krwawienia, ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi!) i Nurofenu, najsilniejsze są tabletki z ketonalem. Warto zwracać uwagę na dawkę leku – czasami produkt, który ma w nazwie forte może mieć identyczną dawkę leku jak ten, który nie posiada tego określenia.

Co ciekawe, dolegliwości bólowe często rozwiązuje stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak musi być to konsultowane z ginekologiem. Lekarz może przepisać na receptę środki regulujące wydzielanie prostaglandyn powodujących ból (np. Aulin, Nimesil, Meteospasmyl). Lepiej jednak sięgać po tabletki na bolesne miesiączki w ostateczności – wszak każda ingerencja chemiczna może wywołać skutki uboczne, a sam organizm może się przyzwyczaić do wysokich dawek leku i z czasem przystać na nie reagować.

Łagodzenie bólu w czasie okresu

Sposoby na bolesne miesiączki? Z pomocą przychodzi… ruch! Spacer, łagodny taniec lub ćwiczenia rozciągające pozwalają na łagodzenie bólu wywołanego skurczem mięśni gładkich. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia łagodzące ból oraz poprawiające ogólne samopoczucie. Może lepiej jest przejść się na spacer niż zjeść całą tabliczkę czekolady?

Położenie ciepłego termoforu na dół brzucha oraz krótka kąpiel w ciepłej wodzie także zmniejsza odczucia boleści. Należy unikać gorąca, ponieważ przyczynia się do powstawania krwotoków.  Dorosłe panie mogą sięgnąć po kieliszek czerwonego wina. Wykonanie delikatnego, okrężnego masażu także przyniesie ulgę.

Ważna jest także dieta w czasie miesiączki! Lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, mocnej herbaty kawy i wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Dlaczego? Otóż mogą nasilić ból mięśni macicy (zawarta w herbacie i kawie kofeina) i wywołać wzdęci, które tylko dodatkowo obciążą organizm. Odstawienie nabiału także wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W te dni warto sobie dać troszkę luzu, zmniejszyć tempo działania, zrelaksować się w domowym zaciszu.

Powyższe porady bazują na moim osobistym doświadczeniu walki z bólem i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments