Jak wygląda ślub protestancki?

Jak wygląda ślub protestancki?

Ślub protestancki to przede wszystkim znak przymierza między mężczyzną a kobietą, który składa się w obecności Pana Boga oraz zebranych świadków. Nie ma nic wspólnego z sakramentami, dlatego sama uroczystość przebiega w nieco inny sposób niż tradycyjny ślub katolicki.

Ślub protestancki – czym się różni od ślubu katolickiego?

Najważniejsza różnica między ślubem protestanckim a katolickim polega na samym postrzeganiu małżeństwa: to nie sakrament, lecz naturalny etap dorosłego życia, jaki Bóg przygotował dla ludzi. Nie każdy musi wstępować w związek małżeński. Nie musi się to odbywać koniecznie w budynku kościoła. Przed Panem Bogiem ważny jest każdy ślub, w którym małżonkowie przysięgają sobie wzajemnie i mają przynajmniej dwóch świadków potwierdzających wstąpienie w związek małżeński.

Najważniejsze różnice:

  • Ostatecznym autorytetem dla wstępujących w związek małżeński jest Pan Bóg, przed którym składamy przysięgę oraz odpowiadamy za swoje czyny. W słowach przysięgi nie ma deklaracji, by wychowywać dzieci według zasad i tradycji kościoła (nie przysięga się wychowywać dzieci w wierze katolickiej).
  • Protestanci w myśl nauk Biblii uznają, że związek małżeński jest naturalnym stanem rzeczy stworzonym przez Pana Boga i ma charakter uniwersalny (uznaje się zatem małżeństwa zawarte w kościele katolickim, według zasad judaizmu itp. Jako trwałe i aktualne).
  • Protestanci nie mają nauk małżeńskich w ścisłym słowa tego znaczeniu. Spotykają się jednak z pastorem aby omówić kwestie przebiegu ceremonii i na rozmowie, czym jest dla nich małżeństwo i co Biblia naucza nas w tym temacie.
  • W związku z tym, iż wiele zborów nie ma podpisanego konkordatu z państwem, ślub protestancki wymaga dodatkowo osobnego stawienia się w urzędzie w celu podpisania dokumentów ślubu cywilnego.
  • Nie ma znaczenia, gdzie została złożona przysięga: w kościele, w zborze, na dworze, w grodzie, na plaży itp. Liczy się jedynie obecność dwóch świadków potwierdzających ów fakt.
  • Świadkowie ślubu protestanckiego nie muszą być protestantami, nie uczestniczą w żadnych spotkaniach przedślubnych ani też nie ma wobec nich żadnych specjalnych wymagań.
  • Protestanci mają swobodę decydowania o wyborze form współżycia seksualnego, o ile tylko wszelka aktywność płciowa odbywa się wewnątrz małżeństwa, ponieważ seks uznaje się to za szczególny dar od Boga dla małżonków.

Wspólne elementy:

  • Małżeństwo może być zawarte tylko między jedną kobietą i jednym mężczyzną, trwa do śmierci jednego z małżonków.
  • Małżeństwo powinno być zawarte między osobami tej samej wiary chrześcijańskiej.
  • Celem małżeństwa jest wzajemne wsparcie, ustanowienia ładu moralnego (etyka seksualna) oraz rozmnażania.
  • Kobieta wkroczy w pięknej, białej sukni ślubnej ku małżonkowi i może iść sama, być odprowadzana przez ojca lub też może kroczyć razem z małżonkiem.
  • Rozwód nie jest wolnością od małżeństwa. Warunkiem rozwodu jest porzucenie przez małżonka lub cudzołóstwo. Na podstawie wypowiedzi apostoła Pawła, strona niewinna otrzymuje prawo do rozwodu i zawarcia ponownego przymierza małżeńskiego bez grzechu (1 Koryntian 7,12-15), a także słów samego Pana Jezusa: A powiadam wam: Ktokolwiek by odprawił żonę swoją, z wyjątkiem przyczyny wszeteczeństwa, i poślubił inną, cudzołoży, a kto by odprawioną poślubił, cudzołoży (Mat. 19:9).
  • Po ceremonii zaślubin następuje przyjęcie weselne, najczęściej całonocne i z winem na stołach.

Ślub protestancki – przebieg ceremonii

Tak naprawdę w Biblii nie ma szczegółowych informacji, jak ma przebiegać sama ceremonia, dlatego narzeczeni razem z pastorem mają naprawdę dużą dowolność w tej kwestii. Najczęściej ślub protestancki zaczyna się od powitania zgromadzonych gości, po czym pastor wygłasza kazanie poprzedzone kilkoma pieśniami. Następnie przychodzi część modlitewna, gdzie pastor i ewentualnie rodzice wygłaszają w modlitwie prośby o błogosławieństwa dla pary. Kolejnym etapem jest przysięga – co ciekawe, nie istnieje protestancka przysięga małżeńska! W większości przypadków narzeczeni oraz pastor sami ją ustalają, istnieją jednak wytyczne, które powinno uwzględniać się w czasie przysięgi: ważna jest wierność i wsparcie w chwilach dobrych, jak i złych aż do śmierci, a także prośba skierowana do Pana Boga, aby pomógł dotrzymać tej obietnicy i pobłogosławił związek.

Przykładowa protestancka przysięga ślubna:

Ślubuję miłować Cię i szanować, dzielić z Tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, być wierną i uległą, i nie opuszczać Cię aż do śmierci, a Boga Wszechmogącego proszę o pomoc i błogosławieństwo. Przyjmij tę obrączkę na znak naszych zaślubin, przez które obdarowuję cię wszystkim, co posiadam tu na ziemi. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Po zakończeniu przysięgi często odśpiewuje się ostatnią pieśń i następuje składanie gratulacji (nie spożywa się eucharystii).

Ile kosztuje ślub protestancki?

Tak naprawdę bardzo niewiele albo i nic! Pisałam już o tym we wpisie Ile kosztuje ślub plenerowy?. Jeśli narzeczeni decydują się na zawarcie samego ślubu w zborze, do którego uczęszczają, to nie kosztuje to ich nic. Pastor prowadzi ceremonię w ramach swojej posługi (za darmo), oprawą muzyczną często zajmują się bliscy przyjaciele i krewni (też za darmo to robią, w ramach prezentu dla młodych). Jeśli jednak ceremonia ma się odbyć w ogrodzie blisko lokalu, w którym ma odbyć się wesele lub też na plaży lub innych miejscu, to można liczyć się z dodatkowa opłatą za użytkowanie terenu.

W koszty ślubu należy natomiast obligatoryjnie wliczyć dekoracje, stroje pary młodej oraz koszty samego przyjęcia weselnego. Mój ślub był organizowany w ogrodzie, zaś całość prezentowała się tak:

Gdybyście mieli jakieś pytania dotyczące ślubu protestanckiego, to piszcie w komentarzu, chętnie na nie odpowiem!



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments