Kwas mlekowy 80% – jak stosować, na co używać, czy działa? Opinia

Kwas mlekowy 80% – jak stosować, na co używać, czy działa? Opinia

Jak stosować kwas mlekowy 80% w domu: jak go rozcieńczyć, czym nakładać i jak zneutralizować? Po miesiącu stosowaniu kwasu mogę z czystym sumieniem polecić eksfoliację organicznym kwasem mlekowym, który jest o wiele delikatniejszy niż kwas glikolowy.

Kwas mlekowy 80%: garść przydatnej wiedzy

Kwas mlekowy powstaje w wyniku fermentacji cukru przez bakterie kwasu mlekowego i jest o wiele bardziej delikatny niż kwas glikolowy. Jego cząsteczki są większe, dzięki czemu nie wnika on tak głęboko w skórę twarzy, co niweluje ryzyko popatrzenia. W przyrodzie występuje jako alfa-hydroksykwas i jest obecny w produktach mlecznych i kiszonych, jak i owocach (na przykład w winogronach). W przemyśle jest najczęściej stosowany jako środek konserwujący oznaczony jako E270.

Ciekawostka: tutaj znajdziecie artykuł naukowy o tym, jak produkuje się kwas mlekowy z surowców odnawialnych.

Nie jest to kwas fotouczulający, można go wykorzystywać zarówno wiosną, jak i słoneczną jesienią, niemniej warto pamiętać o stałej ochronie cery przed promieniami słonecznymi. Latem nie wykonujemy żadnych zabiegów na bazie kwasów – lepiej skorzystać z delikatnego oczyszczania, np. peelingiem kawitacyjnym.

Zastosowanie kwasu mlekowego

Zabieg kwasem mlekowym można wykonać na różnorodne sposoby: jako eksfoliację rozcieńczonym kwasem, jako peeling i dodatek do kremów (na cztery części kosmetyku przypada jedna część kwasu) oraz jako rozwiązanie na spierzchniętą skórą łokci i pięt.

Dobre i skuteczne gotowe kosmetyki z kwasem mlekowym można kupić w aptekach i drogeriach.

Kwas mlekowy wykazuje korzystne działanie w przypadku:

  • Cery trądzikowej
  • Przebarwień na skórze
  • Rozszerzonych porów
  • Płytkich zmarszczek
  • Drobnych blizn
  • Suchej, pozbawionej koloru ziemistej cery
  • Bruzd na twarzy (kwas pobudza produkcję kolagenu)
  • Zrogowaciałym naskórkiem
  • Problemem z poziomem pH skóry

Czym zneutralizować kwas mlekowy? Kwasy neutralizujemy zasadą, zatem potrzebujemy specjalnego preparatu lub po prostu mydła, które ma odczyn zasadowy.

Kwas mlekowy 80% – jak rozcieńczać?

Eksfoliację kwasem mlecznym przeprowadzamy zawsze po rozcieńczeniu: najczęściej są to trzy części wody na jedną część kwasu, niemniej osoby zmagające się z problemami cery mogą odwrócić te proporcje i na dwie części kwasu dać jedną część wody.

Warto tu stosować szkolną zasadę:  pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody!

Kwas mlekowy jako tonik rozcieńczamy do poziomu maksymalnie 10%m czyli 87 ml wody mieszamy z 10 ml kwasu mlekowego.

Jak stosować kwas mlekowy na twarz?

Aby wykonać zabieg kwasem mlekowym w domu potrzebujesz:

  • Kwasu mlekowego 80% (Biocosmetics za około 20 zł)
  • Neutralizatora do kwasu
  • Spirytusu kosmetycznego
  • Pędzelka o grubym włosiu
  • Wacików kosmetycznych
  • Żelu do mycia twarzy
  • Maseczki łagodzącej podrażnienia
  • Tłustego kremu do ochrony wrażliwych okolic twarzy

Całą buzię dokładnie oczyszczamy, zmywamy makijaż i myjemy oczyszczającym żelem lub pianką. Następnie przecieramy wacikiem nasączonym spirytusem i zabezpieczamy tłustym kremem okolice ust oraz oczu. Pędzelkiem nakładamy rozcieńczony kwas, zaczynając od czoła i policzków. Czekamy maksymalnie pięć minut i zmywamy do za pomocą neutralizatora. Przemywamy dodatkowo twarz chłodną woda i nakładamy grubą warstwę kremu. Po kwadransie nadmiar usuwamy. Przez dobę po wykonaniu zabiegu nie wolno wykonywać makijażu.

Zabieg powtarzamy w serii co 7-10 dni przez 5-6 tygodni.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że kwasu mlekowego nie mogą stosować osoby z bardzo wrażliwą i atopową skórą, uszkodzoną cerą oraz alergicy.

Kwas mlekowy 80% – opinia po miesiącu stosowania

Już po pierwszym użyciu kwasu mlekowego zauważalne jest znaczące wygładzenie skóry oraz delikatne wyrównanie jej kolorytu. Komórki cery zaczynają intensywnie pracować, dlatego w ciągu dwóch-trzech dni mogą pojawić się niedoskonałości, które z czasem zanikają. Po tym peelingu chemicznym twarz zyskuje ładny, świetlisty wygląd, pory są wyraźnie zmniejszone, a na skórze pojawia się mniej niedoskonałości.

Polecam ten zabieg osobom, które mają delikatną skórę i chcą nauczyć się wykonywania kwasów w domu krok po kroku. To, tu obok kwasu migdałowego, jeden z najbezpieczniejszych produktów do samodzielnego stosowania.

Przydatny wpis: Kwas glikolowy w domu – jak stosować, na co używać, czy działa? Moje doświadczenie



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments