Oral-B Pro 2500 – recenzja szczoteczki rotacyjnej

Oral-B Pro 2500 – recenzja szczoteczki rotacyjnej

Czy warto zastąpić szczoteczkę manualną jej rotacyjną wersją? Po lekturze wielu artykułów naukowych postanowiłam zakupić szczoteczkę elektryczną do czyszczenia zębów. Wybór padł na model Oral-B Pro 2500. Opinia po dwóch miesiącach testowania szczoteczki jest w moim przypadku pozytywna – warto zainwestować w taki gadżet, jednak nie trzeba kupować modeli z najwyższej półki. Wystarczy szczoteczka ze średniej półki cenowej, by móc cieszyć się dobrze umytymi zębami.

Jak działa szczoteczka Oral-B Pro 2500?

Oral-B Pro 2500 to szczoteczka  rotacyjno-pulsacyjna, obracająca się z prędkością 20 000 obrotów na minutę. Włosie wykonuje ruchy wymiatające dzięki obrotom wokół własnej osi. Główka otacza każdy ząb i wymiata z niego pozostałości po pokarmach. Na pewno lepiej usuwa kamień nazębny oraz czyści płytkę, ponieważ zwykła, manualna szczoteczka nie pozwoli na uzyskanie tak szybkich i dokładnych ruchów. Praca szczoteczki nie jest na tyle głośna, by przeszkadzała w myciu.

A jak się to przekłada na użytkowanie? Po umyciu zęby są gładkie i mają śliską powierzchnię. Oczywiście wiele zależy tez od rodzaju pasty – nie powinna mieć mocno ścieralnych składników, bo możemy uszkodzić szkliwo (stopień RDA). Osobiście wymiennie używam pasty do zębów Elmex (czerwonej), Sensodyne lub Meridol.

Zestaw past i szczoteczka do zębów

Oral-B Crossaction Pro 2500 N – wyposażenie

Duże pudełko szczoteczki rotacyjnej Oral-B Crossaction Pro 2500 skrywa w środku szczoteczkę, dwie końcówki, stację do ładowania oraz podróżne etui. Na pierwszy rzut oka szczoteczka wygląda normalnie – może ta czarna guma jest nieco licha z wyglądu, jednak rączka dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się w czasie użytkowania.

Funkcje szczoteczki Oral-B  Pro 2500

Nie ma co ukrywać, to jeden z prostszych modeli szczoteczki Oral-B, która posiada tak naprawdę dwie funkcje: timer odmierzający czas czyszczenia zębów (co 30 sekund informuje o zmianie) oraz opcję ochrony przed zbyt mocnym naciskiem. W przypadku zbyt mocnego naciskania na powierzchnię zęba, szczoteczka zaczyna lekko mrugać na czerwono, a po chwili zwalnia swe obroty. Szczoteczka posiada dwa tryby pracy: normalny oraz spowolniony, dla pielęgnacji wrażliwych dziąseł – jednak w przypadku kłopotów z jamą ustną lepiej sięgnąć po model szczoteczki sonicznej, o wiele bardziej delikatnej w działaniu.

Oczywiście im droższa szczoteczka, tym więcej możliwości posiada. Jednak warto mieć na uwadze, że kluczem jest systematyczne czyszczenie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, w przeciwnym wypadku nawet modele za kilkaset złotych nie uchronią przed pojawieniem się kamienia nazębnego i rozwojem chorób jamy ustnej.

 I jeszcze kwestia wybielania zębów – czy szczoteczka elektryczna wybiela zęby? Nie, pozwala pozbyć się kamienia nazębnego po całym dniu (ale nie usunie tego już starego, to może zrobić tylko dentysta podczas zabiegu scalingu), jednak nie wybieli szkliwa. Zęby można mieć na tyle jasne, na ile pozwala na to naturalny kolor kości.  Polecam lekturę artykułu naukowego Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa.

Akumulator szczoteczki rotacyjnej

Na jak długo wystarcza bateria? Urządzenie zasilane jest akumulatorowo (bateria litonowo-jonowa) i w moim przypadku, mycia zębów dwa razy dziennie, praca szczoteczki wystarczała na 12 dni. Jeśli korzystają z niej dwie osoby, to wystarczy na tydzień pracy. Sprawdza się to w trakcie wakacyjnych wyjazdów.

Oral-B Pro 2500 Crossaction:  końcówki

Dwie końcówki do szczoteczki Oral-B 2500 kosztują około 60 złotych, a promocji można je kupić za około 40 złotych. Im więcej końcówek kupujemy, tym są tańsze – cztery sztuki można nabyć za około 80 złotych. Czy to się opłaca? Zależy tak naprawdę, jakich szczoteczek manualnych używaliśmy wcześniej. Jeśli były to tańsze modele, to faktycznie, można odczuć spory wydatek, zwłaszcza przy wymianie co dwa miesiące. Do szczoteczki pasują również tańsze odpowiedniki końcówek jak chociażby Nevadent z Lidla w cenie 25 złotych za sześć sztuk.

Czym różnią się oryginalne końcówki od zamienników? Oral-B ma nachylone pod kątem 16 stopni włosie, zaś tańsze modele mają proste, nieco zaokrąglone włosie. Końcówki mają kolorowe gumki/osłonki, dzięki którym można rozpoznać swoją główkę.

Oral-B Pro 2500 Crossaction: cena

Cena za szczoteczkę Oral-B Crossaction Pro 2500 czarną wynosi około 220 złotych – warto wyszukać na portalu Ceneo najtańszą opcję, bo czasami zdarza się, że można ją kupić poniżej tej kwoty. Czy zakup się opłaca? W moim przypadku z jednej szczoteczki korzystają dwie osoby, więc  ta cena wydaje się naprawdę atrakcyjna.

Oral-B Pro 2500 – opinia

Komu mogę polecić korzystanie ze szczoteczek elektrycznych? Wszystkim, którzy nie mają problemu z wrażliwymi dziąsłami (dla nich są dedykowane szczoteczki soniczne). Moje założenie było proste: chcę zmienić szczoteczkę zwykłą na elektryczną (a właściwie – jak to określa producent – rotacyjno-pulsacyjną) i nie przekraczać budżetu 250 złotych. Po dwóch miesiącach używania szczoteczki Oral-B Pro 2500 mogę stwierdzić, że to była dobrze podjęta decyzja. Zęby są faktycznie lepiej oczyszczone, szczoteczka fajnie się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Nie odczuwam potrzeby kupowania modeli bogatszych w większą liczbę funkcji – dla mnie szczoteczka ma dobrze oczyszczać jamę ustną i swoją rolę spełnia. A dodatki w postaci aplikacji do smartfonu są, moim zdaniem, zbędne. Przydatny gadżet w dobrej cenie.

Szczoteczka rotacyjna Oral-B Pro 2500

Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, bazuje wyłącznie na moim osobistym doświadczeniu!Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments