Jakie alkohole na wesele kupić?

Jakie alkohole na wesele kupić?

Narzeczeni muszą odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania: jakie alkohole na wesele kupić i ile ma go być? Lepiej postawić na różnorodność czy może powierzyć to zadanie profesjonalnemu barmanowi?  Postaram się omówić najważniejsze kwestie w weselnym temacie. Oczywiście nie uwzględniam tutaj szampana, obowiązkowego na samym początku rozpoczęcia przyjęcia.

Ile alkoholu na wesele kupić?

Tak naprawdę zależy, o ilu gatunkach trunku mowa – bardzo wiele zależy od tego, czy wesele będzie niemal bezalkoholowe, z dwoma rodzajami trunków, czy będzie miało specjalny stół na alkohole czy też będzie obecny na nim barman. W zależności od tego stosuje się inny przelicznik. Dodatkowo zawsze należy mieć około 5 butelek alkoholu w zapasie plus uwzględnić ten przeznaczony jako nagroda na różnego rodzaju weselnych konkursach i zabawach.

Wesele bez wódki

W przypadku przyjęcia bez wódki i innych mocnych trunków, młodzi często decydują się na zakup jedynie wina – wówczas należy przyjąć, że trzeba kupić butelkę wina na parę gości plus mieć 5-6 butelek w zapasie. Oczywiście mowa o winach czerwonych, jednak warto w zapasie kupić dodatkowo wino białe oraz różowe. W kwestii wyboru wina należy wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy – kupujemy zarówno wino wytrawne, półwytrawne, jak i słodkie.

Takie wesele na 100 osób wymaga zakupu około 60 butelek wina.

Wesele z winem i wódką

Ile wódki na wesele? Jeśli decydujemy się jedynie na ten alkohol, to wówczas liczymy 0,5 litra na osobę lub stosując przelicznik, ile wódki na parę powinno się kupić, wychodzi prostu rachunek: to jedna butelka w przypadku wesela jednodniowego, O 50% należy podnieść limit, gdy mowa o przyjęciu dwudniowym. Warto też uwzględnić podczas rozmowy z załogą, aby podawana wódkę schłodzoną uprzednio w zamrażarkach albo w wiadrze z lodem.

Takie wesele na 100 osób wymaga zakupu około 60 butelek wódki 0,5 l i 25 butelek wina.  

Stół z alkoholami na wesele

Jeśli decydujemy się na zorganizowanie osobnego stołu z alkoholami, to należy postawić na nim przynajmniej 3-4 różne gatunki alkoholi. Dobrze jest zakupić 2-3 butelki różnych whiskey, likierów smakowych oraz butelkę koniaku oraz butelkę rumu. Domowe nalewki można przygotować w ładnych, wysokich butelkach, zaś bimber w niewielkiej, dębowej beczułce. Mocne alkohole oddzielamy od piw, które powinny stać na osobnym stoliku, zarówno radlery, jak i wersje bezalkoholowe. Fajną opcję stanowi kraftowe piwo, które serwujemy w kegu lub przez dystrybutor wypożyczony na czas przyjęcia. Piwo świetnie sprawdza się zwłaszcza w czasie upalnych miesięcy letnich oraz na przyjęciach ogrodowych.

Wesele z barmanem i drinkami no-limit

Kwestię ilości alkoholu potrzebnego do barmana ustala się indywidualnie w zależności od tego, ile zasugeruje sam barman. Drinki najchętniej piją panie, zaś panowie sięgają po tak zwane shoty oraz ewentualnie whiskey z lodem. W przypadku wesela z barmanem, najwięcej trzeba zakupić… soków i napo gazowanych, które stanowią wszak 90% serwowanego drinku!

Kupując alkohol zawsze pytajcie o możliwość zwrócenia części nieodkorkowanych butelek! Jest to szczególnie cenne w przypadku wódki oraz piwa. A co zrobić, jeśli pozostał alkohol po weselu? Warto rozdać go najbliższym w postaci upominku, zaś wino można przechowywać przez wiele lat w ciemnym i suchym miejscu i na przykład otwierać kolejno jedną butelkę w każdą rocznicę ślubu. To fajna sprawa, sami otworzyliśmy Zmorę, która przez ten czas nabrała smaku 😉

Jak podawać alkohol na weselu?

Po wejściu na salę każdy gość dostaje kieliszek szampana. Ciężkie alkohole powinno się podawać dopiero wówczas, gdy wszyscy zasiądą do stołów i zostanie podane pierwsze danie. Na stole powinna się znajdować jedynie wódka i wino. Pozostałe alkohole powinny stać na wyznaczonym stoliku w bocznej strefie sali weselnej.

Co zrobić w przypadku niepijących gości? Jeśli jest to możliwe, to warto rozdzielić stoliki na osoby pijące i niepijące, wówczas łatwiej uniknąć jest nieco nieprzyjemnych sytuacji, gdy połowa zaproszonych pije, a pozostała nic w tym czasie nie robi. Pamiętajmy tez o dzieciach, by dla nich kupić napoje gazowane typu Piccolo w ozdobnych butelkach lub uzgodnić z barmanem, by przygotował im barwne bezalkoholowe drinki owocowe.

Alkohole należy trzymać na zapleczu, by miała do nich dostęp jedynie obsługa. Pamiętajmy, ze wybór alkoholu na wesele jest uzależniony przede wszystkim od gustu gości, dlatego warto wcześniej podpytać, w jakich trunkach gustują, co znacznie pomoże w wyborze odpowiedniego napitku.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments