Kieliszki na stole. Savoir-vivre dla początkujących

Kieliszki na stole. Savoir-vivre dla początkujących

Dzisiejszy wpis kontynuuje cykl poświęcony kulturze jedzenia, czyli savoir-vivre dla początkujących. Tym razem temat brzmi kieliszki na stole. Jakich naczyń nie powinno zabraknąć w naszym domu? Do jakich kieliszków i ile nalewać konkretnych napoi i alkoholi? Jak je ustawiać na stole?

Jak wybrać kieliszki?

Co jest ważne podczas wyboru kieliszków? Pamiętajmy, że kupujemy je najczęściej na wiele lat, dlatego najlepiej postawić na kieliszki z cienkiego, gładkiego szkła bez żadnych ozdobników. Pozwolą one ocenić także kolor i odcień barwy trunku.

W dobrze wyposażonej kuchni nie powinno zabraknąć kompletu kieliszków do wina czerwonego i białego, kieliszków do wódki, wysokich szklanek do tak zwanych long drinków, kieliszków do koniaku/brandy, kieliszków do likierów oraz także niskich szklanek do serwowania whisky i kieliszków do szampana.

Jakie kieliszki do czego służą? Jak je napełniamy?

Generalnie istnieje jedna zasada: im słodszy i gęsty alkohol, tym czasza naczynia powinna być mniejsza.

Kieliszki do wódki napełniamy do około połowy objętości, by nie zmuszać gości do samodzielnego dzielenia trunku. Kieliszki są smukłe i stoją na podstawie, zaś kieliszki do likierów posiadają smukłą nóżkę. Powinny mieć nie więcej niż 50 ml.  Adwokat serwujemy w kieliszkach do likierów, czyli tych na nóżce.

Kieliszki do drinków powinny przypominać wysokie, smukłe szklanki, w których podajemy alkohol wymieszany z sokami i plasterkami owoców wypełniony do 90% objętości.

Kieliszki do whisky są niskie i szerokie, najczęściej wykonane z grubego szkła. Alkohol podajemy z lodem, wodą lub opcjonalnie z napojem typu cola. Nalewamy niewiele, zaledwie 1/8 objętości naczynia.  Powinny mieć objętość maksymalnie 200 ml.

Kieliszki z rozszerzeniem na górze służą do wermutu/martini i drinków na jego bazie. Wypełniamy do 90% objętości kieliszka o pojemności do 115 ml.

Kieliszki do wina białego i różowego  mogą mieć czaszę tulipana lub być podłużne i smukłe. Są na pewno mniejsze niż kieliszki do wina czerwonego, ponadto wypełniamy je do połowy objętości.

Kieliszki do wina czerwonego mają szeroką czaszę, aby można było dobrze wyczuć bukiet zapachów trunku. Wypełniamy tak samo jak w przypadku naczyń do wina białego.

Kieliszki do szampana są smukłe, podłużne i wysokie. Podajemy w nich szampan napełniony do ¾ objętości. Te zawsze trzymamy za nóżkę.

Kieliszki do koniaku/brandy mają pękaty kształt i są niskie. Trzymamy je za czaszę, aby ogrzać trunek wypełniony objętością 1/3 naczynia.

W kolejnym wpisie omówię dobór naczyń na stół i tajniki układania serwetek.

Wcześniejsze wpisy poświęcone tematyce savoir-vivre:

Sztućce na stole

Źródło inspiracji: Ewa Sawicka, Savoir-vivre. Przy stole. W pracy. Wyd. Zebra, Bielsko Biała 2007, wyd. I, ISBNL 83-60491-14-3.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments