Ekologiczny proszek do prania – przepis i koszty

Ekologiczny proszek do prania – przepis i koszty

Czy istnieje eko proszek do prania? Czy warto pokusić się o samodzielne przygotowanie domowej chemii do czyszczenia ubrań?  Jak zrobić proszek do prania? Jakie ma zalety? Z jakimi plamami sobie nie poradzi? Dzisiejszy wpis powinien rozwiać te wątpliwości!

Domowy proszek do prania

Jakie są zalety naturalnego proszku do ubrań? W żadnym wypadku nie wschodzi tu kwestia finansowa, lecz tylko i wyłącznie zdrowotna. Dotyczy to osób, które borykają się z problemami skórnymi, a także jest to świetne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci. Pamiętajmy, ze pranie w samych mydlinach nie jest wystarczające, ponieważ resztki mydła często zapychają otwór odpływowy pralki.

Czy eko proszek ma wady? Owszem, nie oszukujmy się, pozbawiony mocnej chemii, nie jest w stanie wyczyścić uporczywych zabrudzeń, takich jak plamy po herbacie, trawie czy buraczkach.  Średnio także radzi sobie z zapachem potu i nie jest dobry do ciemnych ubrań z uwagi na składniki rozjaśniające. Nie nadaje się też do prania wełny – tutaj polecam, jak zadbać o swetry i koce: Jak prać wełnę? Sprawdzone, domowe sposoby

 Czy warto w takim układzie robić domowy proszek do prania? Moim zdaniem tak, ale tylko wtedy, kiedy zależy nam na pozbyciu się czynników alergizujących w zwykłych proszkach lub też mamy naprawdę słabo zabrudzone rzeczy.

Proszek do prania własnej roboty – czego potrzebujemy?

Jak zrobić proszek do prania? Wystarczy zaopatrzyć się w sześć składników:

  • Boraks 10-wodny – podstawa czyszcząca o właściwościach antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Kilogram boraksu kosztuje około 10 złotych.
  • Płatki mydlane – najlepiej z mydła marsylskiego lub te wykonane z naturalnych olejków roślinnych. Za kilogram płatek zapłacimy około 20 złotych. Dobrze sprawdzi się tu tradycyjne, szare mydło.
  • Soda kalcynowana – do zmiękczenia wody i neutralizacji przykrych zapachów. To bardzo tani składnik – jedyne 5 złotych za kilogramowe opakowanie.
  • Nadwęglan sodu – dzięki niemu pozbędziemy się plam i rozjaśnimy ubrania. Kosztuje podobnie jak boraks, około 10 złotych za kilogramową paczkę.
  • Kwasek cytrynowy –  posiada właściwości odplamiające i czyszczące. Kilogramowe opakowanie to wydatek około 10 złotych.
  • Olejek eteryczny i ocet – dla pozostawienia delikatnego, przyjemnego zapachu. Ceny rozpoczynają się od 6 złotych za 10 ml. Ocet kosztuje około 2- 3 złotych.

Weźmy pod uwagę, że taki ekologiczny proszek do prania wymaga początkowo sporych nakładów, aby kupić wszystkie składniki, jednak nie są one w 100% wykorzystywane.  Wszystkie składniki trzeba kupić przez internet lub w profesjonalnym sklepie chemicznym.

Proporcje domowego proszku do prania wyglądają następująco: do jednej szklanki sody kalcynowanej i boraksu dodajemy 1,5 szklanki płatek mydlanych, 0/3 szklanki kwasku i 0,5 szklanki nadwęglanu sodu. Uwaga! Olejek dodajemy do przegrody z płynem do płukania – około 15 kropelek na cykl prania i 1/2 szklanki octu.

Jak dozować naturalny proszek do prania? Do przegródki wsypujemy 3-4 łyżki na jeden cykl prania. Jeśli proszek bardzo się pieni, to zmniejszamy ilość mydła (im twardsza woda, tym mydło mniej się pieni). Polecam produkować taki środek w niewielkich ilościach – wystarczy litrowy słoik z drewnianą miarką (można je bez problemu kupić w sklepach Pepco).

Uwaga: kwasek i soda mogą się spienić, dlatego podczas mieszania należy robić to bardzo delikatnie!

Reasumując, własny proszek do prania do dobre rozwiązanie dla rodziców małych dzieci, które mają często tendencję do uczuleń skórnych, a także dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry.

Polecam także: >>Nieprzyjemny zapach w pralce, lodówce i zmywarce – jak się go pozbyć?<<



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments