Klasyczne kruche ciasto wymaga jedynie kilku składników, jednak niejednej gospodyni potrafi sprawić wiele kłopotu. Mój sprawdzony przepis na ciasto kruche sprawi, że pozbędziecie się kłopotów ze zbytnią twardością masy, a sam placek będzie delikatny i wyjątkowo kruchy.
Idealne kruche ciasto – czy istnieje? TAK!
Czy istnieje idealne ciasto kruche? Tak, ale musimy uważać, aby nie popełnić dwóch zasadniczych błędów: ciasto należy bardzo szybko zagnieść, aby nie dostało się do niego ciepło z rąk, zaś po drugie – należy użyć składników wysokiej jakości, tj. masła 82% tłuszczu oraz mąki krupczatki (typ 450), która ma niską zawartość glutenu (ten z kolei jest mile widziany w ciastach drożdżowych).
Do ciasta kruchego nie dodajemy białek, tylko same żółtka (przez ścinające się białko masa ma tendencję do twardnienia). Podobnie nie zalecam używania kwaśnej śmietany – ciasto może stwardnieć, a nam zależy na kruchości.
Rekomenduję za to dodatek proszku do pieczenia – zwiększa puszystość – a także, w razie potrzeby, niewielkiej ilości lodowatej wody (gdy masa nie chce się kleić). Ciasto kruche do szarlotki warto wzbogacić ½ szklanki rozdrobnionych orzeszków laskowych.
Ciasto kruche pieczemy w ceramicznych lub metalowych blaszkach z wyjmowanym dnem. Nie oszukujmy się, wyjęcie pierwszego kawałka zawsze sprawia problemy.
Ciasto kruche bez margaryny, za co z dodatkiem smalcu!
Chociaż wydaje to się zaskakujące, ciasta kruchego nie wolno robić na bazie margaryny! Jeśli chcemy uzyskać kruche, delikatne ciasto, to można zastąpić część masła smalcem – dokładnie w proporcji 1:1, czyli biorąc pod uwagę całą ilość tłuszczu, połowę stanowi masło, a połowę smalec wieprzowy.
Ważne: ciasto kruche można mrozić! Warto za jednym razie przygotować dwie porcje, dzięki czemu drugą zawsze mamy pod ręką.
Przepis na kruche ciasto
Uwaga: to przepis na naprawdę dużą blaszkę, w razie potrzeby po prostu utnijcie wszystkie składniki o połowę.
Ciasto kruche – składniki:
- 2 szklanki mąki 450 (najlepsza jest krupczatka),
- 1 kostka masła 82%,
- 4 żółtka,
- 1 szklanka drobnego cukru,
- 1 opakowanie proszku do pieczenia,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego.
Ciasto kruche – zagniatanie: do miski wkładamy zimne masło, zimne żółtka, przesianą mąkę oraz cukru i proszek do pieczenia. Zagniatamy szybko, najlepiej przy pomocy rękawiczek, aby masa w ogóle nie zabrała ciepła z dłoni. Ciasto kruche zagniatamy w kulkę i wkładamy do lodówki na 2-3 godziny lub do zamrażalnika na godzinę. Opcjonalnie można wykorzystać robot planetarny z opcją wyrabiania ciasta kruchego.
Kolejnym krokiem jest dobrze wysmarowanie blaszki za pomocą tego samego tłuszczu – w tym przypadku masłem – rozprowadzenie ciasta (warto wałkować je między dwoma arkuszami papieru do pieczenia), lekkie nakłucie widelcem w kilkunastu miejscach i ponowne schłodzenie przez godzinę w lodówce. Wkładamy je do gotowego, nagrzanego piecyka. Ciasto kruche pieczemy w opcji góra-dół lub za pomocą termoobiegu w temperaturze 160 stopni.
Kruche ciasto do tarty – przepis
Kruchy spód do tarty słodkiej lub słonej tak naprawdę różni się tylko tym, że nie dodajemy do niego cukru – reszta kroków wygląda identycznie.