Dermo i nutrii kosmetyki – czym są, jak działają, czym się różnią?

Dermo i nutrii kosmetyki – czym są, jak działają, czym się różnią?

Co to jest dermokosmetyk? Czym się różni od nutrikosmetyku? Jak działa każdy z nich? Jakie są różnice, a jakie podobieństwa? Czy warto w nie inwestować?  W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Co to jest dermokosmetyk? Definicja

Pierwszy raz określenie „dermokosmetyk” pojawiło się w pismach  Sellesa w 1990 roku i oznaczało „specjalny kosmetyk przeznaczony na określone dolegliwości skórne i dla ściśle określonych typów skóry, tworzony we współpracy z dermatologami i rozprowadzany wyłącznie w aptekach”. Czy dermokosmetyki leczą? Nie, leczą jedynie leki. Takie kosmetyki apteczne mogą wspomagać farmakologiczne leczenie pewnych chorób. Taką rolę pełnią na przykład emolienty, jednak same w sobie nie wykazują właściwości leczniczych.

Co znaczy, że dany produkt jest dermokosmetykiem? Po prostu to przebadany, wysokiej jakości kosmetyk, jaki został stworzony przy współpracy z dermatologami i lekarzami. Warto mieć na uwadze, że wcale nie musi być wolny od substancji potencjalnie niebezpiecznych, a pod względem użytych składników nie musi odbiegać od standardowych, zwykłych preparatów. Mogą wykazywać działanie na pograniczu kosmetyku i leku, jednak nadal pozostają kosmetykami.

Kosmetyki apteczne, podobnie jak klasyczne odpowiedniki, nie są wytwarzane w wyższych standardach i obowiązuje je takie samo rozporządzenie jak dla kosmetyków sprzedawanych w sklepach, drogeriach czy też punktach dystrybucyjnych. Mają być bezpieczne dla ludzi i nie mogą zawierać składników testowanych na zwierzętach (jest to prawnie zabronione w krajach Unii Europejskiej).  

Każdy kosmetyk (a więc także i produkt określany jako dermokosmetyk) musi spełniać wymagania określone przez europejskie rozporządzenie i musi być w pełni bezpieczny dla konsumenta. Miejsce sprzedaży produktu kosmetycznego (np. apteka) w żaden sposób nie determinuje spełnienia wyższych standardów – wymagania prawne są identyczne dla kosmetyku sprzedawanego w aptece, jak i w drogerii czy innych punktach dystrybucyjnych.

Reasumując, nie istnieją prawne kryteria definiujące pojęcie dermokosmetyku. To kosmetyk stworzony pod nadzorem dermatologów, jednak nie ma właściwości leczniczych. Więcej cennych informacji na ten temat znajdziecie na stronie GIS w publikacji „Wprowadzanie produktów kosmetycznych”.

Co to jest nutrikosmetyk? Definicja

Nutrikosmetyk to preparat, który doustnie zażywamy w postaci pastylki, kapsułki lub płynu (czyli tych zarezerwowanych dla leków) i od wewnątrz ciała je odżywia, regeneruje i pobudza do odnowy komórki naszego ciała, pozytywnie wpływając na stan cery, włosów i paznokci.

Czy nutrikosmetyki leczą? Nie, leczą tylko produkty posiadające status leków. Innymi słowy, są to suplement diety, odżywczy kosmetyk w tabletce, który uzupełnia pewnie niedobory witamin i mikroelementów w naszym organizmie, jak na przykład witaminę A, E, D, beta karoten, kwas hialuronowy, cynk i miedź, polifenole, a także żelazo czy też koenzym Q10, kolagen, biotynę czy też krzem. Najpopularniejszymi roślinami wykorzystywanymi w nutrikosmetykach są surowce roślinne działające prozdrowotnie, np. kwiat rumianku, ziele wąkroty, ziele pokrzywy, kwiat fiołka trójbarwnego czy też wyciąg ze skrzypu polnego. Mogą być one przyjmowane zarówno na wzmocnienie kruchych paznokci czy też wypadających włosów, jak i wspomagająco przy problemach z odwodnioną i suchą cerą.

Jak działa nutrikosmetyk?  Na początku warto wspomnieć, że ich działanie, podobnie jak wszystkich suplementów, opiera się na długotrwałym i regularnym przyjmowaniu. Przykładem takiego nutrikosmetyku są znane wielu paniom misie-żelki na wypadające włosy, beta karoten w tabletkach na poprawę kolorytu skóry czy też biotyna zażywana na wzmocnienie paznokci. Efekty działania można zauważyć dopiero po 2-3 miesiącach. Warto mieć na względzie nie trzeba od razu sięgać po nutrikosmetyki, ponieważ podobne efekty można uzyskać, zmieniając codzienne nawyki żywieniowe. Dieta bogata w owoce i warzywa, pozbawiona wysoko przetworzonej żywności z pewnością przyczyni się do wizualnego poprawy stanu zdrowia podobnym czasie.

Reasumując kwestię nutrikosmetyków, dieta bogata w związki o działaniu przeciwutleniającym oraz ewentualna suplementacja(m.in. kwasami tłuszczowymi i probiotykami) ma korzystny wpływ na jakość skóry, jednak jej nie leczy.

Czy warto kupować dermokosmetyki/nutrikosmetyki?

Według informacji dr n. farm. Anna Gajos opublikowanych na łamach Farmaterapii, rynek nutrikosmetyków na całym świecie wynosi ponad 1,5 miliona dolarów, przy czym prym wiedzie w krajach Unii Europejskiej. Niewątpliwie ma tendencję wzrastającą, ponieważ wiele osób przywiązuje bardzo mocną wagę do swego wyglądu fizycznego. Podobna kwestia dotyczy dermokosmetyków – kupuje je niemal co piąty Polak (20% wszystkich klientów branży beauty). Czy warto je kupować? Na pewno należy zwrócić uwagę na firmy, które jakość swoich produktów potwierdzają badaniami klinicznymi i  licznie przeprowadzonymi testami in vitro. Takie kosmetyki apteczne mogą, ale nie muszą posiadać lepszego składu.

Źródła:Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments