Jak prać kurtkę puchową? Sprawdzone domowe sposoby

Jak prać kurtkę puchową? Sprawdzone domowe sposoby

Jak uprać kurtkę zimową? Obojętnie, czy jesteśmy posiadaczami kurtki z pierza, puchu syntetycznego czy też z watą, pranie kurtki może okazać się nieco problematyczne. Na szczęście mając w domu urządzenie z odpowiednimi programami, nie powinniśmy mieć żadnych obaw co do prania kurtki puchowej w pralce.

Chociaż zima w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nie była łaskawa dla miłośników białego puchu, to jednak warunki atmosferyczne niejako wymuszały noszenie zimowej odzieży: grube kurtki zapewniają ciepło, podobnie jak rękawiczki, szalik czy czapka były bardzo przydatne, zwłaszcza podczas zimnego, porywistego wiatru. Zatem obojętnie, czy za oknem była sroga zima czy też jesienna plucha, nie uniknie nas jedno, mianowicie czyszczenie kurtki puchowej. Najlepiej robić to wczesną wiosną, kiedy na dworze jest ładna pogoda i można szybko wysuszyć kurtkę.

Jak wyprać kurtkę puchową w pralce?

Na początku należy wyraźnie zaznaczyć, że pralka powinna posiadać odpowiedni program, uwzględniający nie tylko temperaturę prania, ale także liczbę obrotów bębna. Pranie puchowej kurtki w zwykłym programie typu bawełna może okazać się dla nas zgubne, ponieważ wysoka temperatura w połączeniu z szybkim i częstym wirowaniem zwyczajnie niszczy ubranie.

Producenci pralek oferują wiele cennych z punktu użytkownika programów do prania. Mój sprzęt (pralka Bosch, seria 6) posiada opcję prania pierza/puchu w temperaturze 40 stopni (można ją dodatkowo ręcznie zmniejszyć do 30 stopni, co bardzo rekomenduję), na niskich obrotach wirowania  (600 na minutę) oraz wadze ubrania nieprzekraczającą 1 kilograma. Cały cykl prania trwa 1,5 godziny.

Problematyczne może być pranie kurtki z pierzem jeśli nie mamy specjalnego programu – wówczas warto użyć tego do prania ręcznego i ustawić manualnie jak najniższą temperaturę oraz wirowanie. Pamiętajmy, aby każdą kurtkę odwrócić na drugą stronę, a kieszenie dokładnie opróżnić i pozapinać.

Pranie kurtki puchowej w pralce nie wymaga żadnych dodatkowych środków – wystarczy użyć kapsułki do prania lub żelu (trzeba uważać na proszek, ponieważ może się dostać do otwartych kieszeni i pozostać tam nierozpuszczony). To wszystko! Nie stosujemy płynu do płukania, ponieważ może tylko wzmagać zbijanie się pierza w kulki. Na rynku dostępne są też specjalne środki do prania puchu, jednak przyznaję, że nigdy z nich nie korzystałam.

Nieco mniej zachodu wymaga pranie kurtki z puchu syntetycznego, ponieważ nie tworzą się w niej charakterystyczne dla pierza/puchu zbite kuleczki. Taki model wystarczy jedynie rozłożyć na suszarce w przewiewnym miejscu i poczekać, aż całkowicie wyschnie.

Jak wysuszyć kurtkę puchową/z pierzem?

Po wyjęciu kurtki zimowej z pralki będzie miała ona dość niefortunny wygląd, ponieważ zawarty w niej puch lub pierze zbije się w nieestetyczne kulki (niżej piszę o tym, jak się ich pozbyć). W takim wypadku ważne jest umiejętne wysuszenie tej zimowej części garderoby – musi być ona rozłożona na suszarce (nie powieszona) w przewiewnym miejscu, aby pierze/puch się nie zaśmierdły. Ostrzegam, aby nie używać suszarki do włosów – zniszczy ona tylko zewnętrzny materiał.

Dlaczego nie wolno jej wieszać? Z prostego powodu – działające siły grawitacji sprawią, że całe pierze/puch spadnie na dół i ciężko będzie je później równomiernie rozprowadzić po całej odzieży.

Czy można suszyć taką kurtkę w suszarce bębnowej? Zdecydowanie nie! Na ubraniu każdego producenta odzieży z pierzem lub puchem widnieje wyraźna informacja, aby „nie suszyć w suszarce bębnowej”. W takim wypadku pozostaje nam pomocna jedynie klasyczna suszarka na pranie.

Jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Kurtka puchowa po praniu, jak już wspomniałam, ma w środku zbite w grube kulki pierze/puch. Niestety, nie można się tego w pełni pozbyć, dlatego jak tylko będzie sucha, to trzeba brać ją w dłonie i delikatnie rozcierać w dłoniach do momentu, aż cała kurtka odzyska sprężystość.

Co kilka godzin oklepujemy ją, rozbijając puch i lekko ją strzepujemy. Warto mieć na uwadze, że taka kurtka może schnąc nawet całą dobę (lub cały dzień, rozłożona na balkonie w słoneczny, wiosenny dzień).

Dobrym, domowym sposobem  na uniknięcie tworzenia się takich grudek jest wsadzenie razem z ubraniem dwóch-trzech kulek do gry w tenisa.  

Pranie kurtki puchowej – najważniejsza wskazówka

Nawet jeśli nasza pralka posiada specjalny program do prania puchu i pierza to nie zapominajmy, że najważniejsze jest przeczytanie wskazówek producenta odzieży. Na metce zawsze są podane informacje, w jakiej temperaturze prac kurtkę, jak ją suszyć i czego unikać. Bez tej wiedzy nawet najlepsze porady okażą się nic nie warte, dlatego pamiętajmy o tym podczas prania zimowej kurtki.

Zachęcam do lektury pozostałych wpisów serii!

Ekologiczny proszek do prania – przepis i koszty

Jak prać wełnę? Sprawdzone, domowe sposoby

Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, bazuje wyłącznie na moim osobistym doświadczeniu i posiadanym w domu sprzęcie!



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments