Jak nawilżyć skórę twarzy? Domowe sposoby

Jak nawilżyć skórę twarzy?  Domowe sposoby

Nawilżanie twarzy stanowi podstawowy element codziennej pielęgnacji cery. I nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielką suchej lub wrażliwej, czy też mieszanej lub trądzikowej skóry – każda wymaga odpowiedniego poziomu hydratyzacji. Jak nawilżyć twarz domowymi sposobami? Potrzebne są do tego kosmetyki oraz prawidłowo zbilansowana dieta.

Jak nawilżyć skórę? Kluczowe składniki kosmetyków

O utracie wody decyduje płaszcz wodno-lipidowy oraz NMF, naturalny czynnik nawilżający. Tak zwany TEWL, czyli przezskórkowa utrata wody, wynosi od 300 do nawet 400 ml wody na dobę. Jeśli dodać do tego fakt, iż w przypadku zimna czy też przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach proces ten ulega wzmożeniu, to nie dziwmy się, że nasza skóra może mieć znaczący problem z utrzymaniem prawidłowego nawilżenia.  

Nie ulega wątpliwości, że aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia, należy sięgnąć po dedykowane ku temu kosmetyki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Dobrze, jeśli produkt zawiera w składzie różnego rodzaju składniki nawilżające, do których zaliczają się:

  • składniki wiążące wodę na powierzchni naskórka: polisacharydy (kwas hialuronowy, chitozan, sok z aloesu i śluz z bulw storczyka), białka (kolagen i elastyna), a także alkohol cukrowy sorbitol oraz sól sodową kwasu pirolidynokarboksylowego (PCA);
  • składniki wnikające do naskórka: alkohol cukrowy, glicerol, kwasy (mlekowy i glikolowy), mocznik oraz witaminy (pantenol i biotyna);
  • składniki okluzyjne: woski (pszczeli i karnauba), alkohol cetylowy, olej jojoba i wchodzący w jego skład skwalen oraz lecytynę sojową;
  • składniki wzmacniające barierę ochronną naskórka: ceramidy, cholesterol oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), fosfolipidy i lanolinę.

Więcej na temat złożoności procesów nawilżania skóry można przeczytać w artykule Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające.

Najlepsze kosmetyki do nawilżania twarzy – moje odkrycia

Nawilżenia twarzy wymaga zarówno cera normalna, sucha, wrażliwa, jak i trądzikowa, ponieważ odpowiedni poziom wody w naskórku reguluje poziom wydzielania sebum oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki temu twarz nie świeci się, podrażnienia zostają złagodzone, a skóra pozostaje miękka i jędrna w dotyku.

W drogeriach znajduje się mnóstwo preparatów obiecujących cuda-niewidy po ich zastosowaniu. Wybierając konkretny kosmetyk zwróćmy uwagę na ego skład: im krótszy, tym lepszy. Czasami wystarczy kupić dobre serum nawilżające do twarzy bogate w kwas hialuronowy niż sięgać po kilka różnych produktów.

Jak nawilżyć twarz domowymi sposobami? Warto przestrzegać określonych kroków pielęgnacyjnych: najpierw należy pozbyć się makijażu, następnie dokładnie umyć skórę, lekko ją tonizować i nałożyć krem nawilżający. Proste?  Owszem, jednak wiele z nas zapomina, by tą czynność powtarzać dwa razy dziennie, a w miarę możliwości, w ciągu dnia, sięgać po lekkie mgiełki nawilżające lub maski w płacie. Raz lub dwa razy w tygodniu zalecana się zrobienie peelingu twarzy i jej dogłębne oczyszczenie, np. za pomocą maseczek z glinki lub peelingu kawitacyjnego.

W moim przypadku do nawilżenia twarzy wykorzystuję:

  • Żel oczyszczający Tołpa Physio Mikrobiom – jego skuteczność potwierdzono w badaniach aparaturowych – zatrzymuje do ok. 23% wody więcej i nie zawiera parabenów, sztucznych barwników, silikonów i innych zbędnych składników.
  • Tonik nawilżający Yves Rocher Hydra Végétal – chwalę za 98% składników pochodzenia naturalnego, nie pozostawia tłustego filmu i ma przyjemny zapach.
  • Serum nawilżające The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 – doceniam za różne formy kwasu hialuronowego i dodatek witaminy B5, która działa kojąco na podrażnienia.
  • Maski w płacie Skin79 – obojętnie które, każda jest bardzo obficie nasączona. Często można je dostać w dobrej cenie poniżej 5 złotych za sztukę.
  • Ekstrakt z aloesu 99% Skin79 – zmiękcza i łagodzi skórę, likwiduje zaczerwienienia i pozostawia przyjemną, nieco lepką barierę, która zatrzymuje wodę wewnątrz naskórka.

Oczywiście to tylko moi kosmetyczni faworyci. Każda z Was musi wypróbować różnego rodzaju produkty i wybrać te idealne dla siebie.

Nawilżanie skóry od wewnątrz

Drugim, bardzo ważnym krokiem, bez którego nie uda nam się odpowiednio nawilżyć skóry, jest utrzymanie prawidłowej diety. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż zawarte w kosmetykach składniki wiążą wodę od środka, ale by to mogły robić, muszą mieć do tego wysoki poziom wody w organizmie. Już nawet 1-2% odwodnienie organizmu sprawia, że zmniejsza się nasza wydolność fizyczna (źródło), nic więc dziwnego, że wpływa to również na stan naszej skóry.

Do objawów odwodnionej skóry zalicza się:

  • utratę sprężystości i jędrności,
  • wolniejszą regenerację,
  • skłonność do uszkodzeń i podrażnień,
  • utratę promiennego wyglądu,
  • pogłębianie się zmarszczek,
  • pogłębianie się porów,
  • łuszczenie się naskórka,
  • pojawianie się uczucia ściągania i szorstkości.

Na nic zatem stosowanie drogich kremów czy też specjalnych serum, jeśli codzienne menu będzie ubogie w owoce i warzywa. Banalne? Owszem, niemniej wypijanie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie (nie musi być to sama woda, mogą to być herbatki bez cukru czy też świeżo wyciskane soki) sprawi, że już po kilku tygodniach twarz nabierze wyraźnego blasku, będzie wygładzona, a z okolic oczu znikną tak zwane worki. Warto również sięgać po zupy, szejki oraz koktajle.

Reasumując, nawilżanie skóry powinniśmy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych, a dopiero później od stosowania wysokiej jakość kosmetyków zawierających różnego rodzaju składniki nawilżające. Bez tego nawilżanie twarzy nie będzie miało większego sensu.



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments