Jak przechowywać owoce?

Jak przechowywać owoce?

Prawidłowe przechowywanie owoców pozwala nie tylko na uzyskanie ich najlepszego smaku, ale także sprawi, że owoce nie będą się szybko psuły i nie będziemy ich wyrzucać. Jak zimne powietrze wpływa na dojrzewanie owoców? Jakie owoce można trzymać w lodówce? Które powinny leżakować w temperaturze pokojowej? Jak przechowywać cytrusy? Co zrobić z kiwi? Podpowiadam!

Dlaczego niektóre owoce trzyma się w lodówce, a inne poza nią?

Owoce to naturalne surowce o żywych tkankach, w których ciągle obecny jest proces metaboliczny, enzymatyczny oraz biochemiczny. Co to oznacza w praktyce? Owoce tracą wilgoć, miękką i dojrzewają. A to wszystko dzięki wydzielanemu etylenowi, który też sprawia, że z czasem więdną i się psują. Im bardziej dojrzały owoc, tym więcej etylenu wydziela, dlatego jeśli kupiliśmy jakieś inne, niezbyt dojrzałe produkty, to wystarczy położyć je obok dojrzałych, by przyśpieszyć proces dojrzewania. Do tej grupy najszybciej przyśpieszającej spożywanie innych owoców zaliczają się banany, jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie oraz morele.

Owoce w lodówce – zasady przechowywania

Jakie owoce trzymać w lodówce? Przede wszystkim umyte – dzięki temu pozbywamy się pozostałości po pestycydach oraz zbędnej mikroflory chorobotwórczej. Po drugie – owoce trzymamy na półkach o wyższej wilgotności – znakomicie nadają się tutaj dolne szuflady, w których panuje temperatura około 5-7 stopni C. Jeśli nie mamy specjalnej szuflady do przechowywania owoców nie trzeba się martwić – wystarczy włożyć je do pojemnika, a zamiast wieczka użyć mokrego ręcznika kuchennego, który wymieniamy raz na dobę. Pod żądnym pozorem nie korzystajmy z woreczków foliowych – zamknięte w nich owoce wytwarzają azotany, które przekształcają się w niebezpieczne dla organizmu azotyny.

Owoce w lodówce

W warunkach chłodniczych przechowujemy głównie owoce miękkie, tak zwane jagodowe: maliny, truskawki, jagody, borówki, agrest, jeżyny, poziomki, wiśnie, czereśnie. Na kilka godzin do lodówki można włożyć brzoskwinie czy też winogrona oraz świeże morele – to już zależy od osobistych preferencji, osobiście uwielbiam jeść zimne brzoskwinie w upalne dni.

Jak przechowywać cytrusy? Poza lodówką. Wyjątek stanowi jeden owoc – kiwi. Nie wydziela on etylenu i może spokojnie leżakować zarówno w lodówce, jak i obok innych owoców trzymanych w temperaturze pokojowej: jabłek, gruszek, śliwek, bananów czy też brzoskwiń.

Co zrobić z psującymi się owocami w lodówce?

Owoce miękkie są nietrwałe, należy je szybko zjeść, najlepiej w ciągu 1-2 dni od ich zakupu. Owoce można jeść o każdej porze dnia:

Nie ma dowodów naukowych na to, że jedzenie owoców po południu spowoduje większy wzrost poziomu cukru we krwi w porównaniu do innych pór dnia […]Na zjedzenie porcji owoców wieczorem mogą sobie pozwolić osoby zdrowe i aktywne fizycznie. Dzięki wysiłkowi cukier zawarty w owocach zostanie szybciej zużyty (źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej).

Jeśli jednak będziemy pewni, że nie uda nam się ich spożyć, wówczas nie wyrzucajmy ich, lecz wykorzystajmy w przyszłości – psujące się fragmenty odetnijmy, a pozostałe owoce pokrójmy na małe kawałki i zamroźmy. Będzie to idealna baza do koktajli w zimie lub też domowych kompotów.  Drugą opcją jest zrobienie przetworów owocowych: dżemów, powideł lub marmolady.

Jak przechowywać cytrusy?

Pod żadnym pozorem nie przechowujemy owoców egzotycznych w lodówce – nie dojrzewają w niskich temperaturach i tracą tym samym swój smak. Zatem takie przysmaki jak pomarańcze, banany, arbuzy, melony, mango, papaję, ananasy, grejpfruty czy też limonki i cytryny.

Jak przechowywać pomarańcze i inne owoce tropikalne? Dobrze, aby były położone w suchym i przewiewnym miejscu. Można wykorzystać tu papierowe torebki ze zrobionymi dziurkami, aby powietrze miało swobodny dostęp lub też położyć na szklanej lub drewnianej paterze – będą zawsze w zasięgu ręki i jednocześnie będą stanowić piękną dekorację stołu.

Jak przechowywać suszone owoce?

Suszone owoce trzymamy w szczelnym pojemniku w chłodnym i suchym miejscu. Może być to szklany słoiczek trzymany w szafce lub też papierowa torba. Warto jednak mieć na uwadze, iż co jakiś czas warto skontrolować, czy z owocami nie dzieje się nic groźnego. O ile niektóre suszone owoce, takie jak rodzynki czy morele, mogą mieć w składzie środki konserwujące, dzięki czemu dobrze się trzymają przez długi czas, o tyle te ususzone w domowych warunkach (np.  jabłka i gruszki suszone w piekarniku lub w suszarce do owoców) mogą zwyczajnie zacząć wilgotnieć i pleśnieć.

Źródła:

  1. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
  2. Czy owoce można jeść wieczorem?
  3. Kiedy najlepiej spożywać owoce?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments