Witamina C na twarz – jak działają kremy z witaminą C?

Witamina C na twarz – jak działają kremy z witaminą C?

Witamina C na twarz stosowana regularnie wspomaga nie tylko usuwanie przebarwień, ale także chroni przed starzeniem i wyraźnie wygładza skórę. Jak działa witamina C w kremach? Lepiej sięgnąć po krem czy serum do twarzy? Ile kosztują kosmetyki z witaminą C?

Jak działa witamina C?

Witamina C, pochodna glukozy określana mianem kwasu L-askorbinowego, to witamina wyodrębniona w badaniach naukowych w 19289 roku. Rozpuszcza się w wodzie, a do jej najważniejszych właściwości kosmetycznych zalicza się:

  • Silne działanie antyoksydacyjne;
  • Zdolności regenerujące naskórek;
  • Wspomaganie wytwarzania i syntezę kolagenu;
  • Chronienie komórek skóry przed stresem oksydacyjnym;
  • Pobudzanie syntezy ceramidów (budulca skóry);
  • Utrzymanie w skórze aktywności witaminy E;
  • Wygładzanie skórę;
  • Wyrównywanie kolorytu i likwidację przebarwień cery;
  • Poprawianie struktury naczyń krwionośnych;
  • Zapobieganie fotostarzeniu się skóry.

Działanie witaminy C w kosmetykach polega na jej utlenieniu i redukcji, co chroni przed pojawienie się stanów zapalnych w organizmie. W związku z tym tak ważne jest, aby po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, takich jak peelingi chemiczne, stosować kremy z witaminą C z 20% jej zawartością, bowiem pomaga komórkom szybciej się zregenerować.

Co daje witamina C w kosmetykach?

Największą zaletą witaminy C jest redukcja stresu oksydacyjnego i neutralizowanie reaktywnych form tlenu i azotu, co zwalcza wolne rodniki w komórkach. Co ciekawe, to podstawowy składnik odżywczy skóry. Bierze udział w odnowie bariery naskórkowej i chroni przed nadmiernym wysuszeniem.

Oczywiście witamina witaminie nierówna. Tak naprawdę skuteczność kosmetyku zależy od tego, jaką technologię zmodyfikowanej formy witaminy C zastosowano w produkcie. Najczęściej występuje forma glukozydu askorbylu, stearynianu askorbylu  oraz palmitynianu askorbylu ze względu na dobrą rozpuszczalność w lipidach (tłuszczach) przy jednoczesnym utrzymaniu właściwości kwasu askorbinowego.

Niestety, generalnie witamina C jest niestabilna chemicznie i szybko się rozkłada, zwłaszcza pod wpływem światła, dlatego kosmetyki z witaminą C najlepiej przechowywać w ciemnym, suchym miejscu. Dotyczy to zwłaszcza serum do twarzy z witaminą C w przeźroczystych szklanych pojemniczkach i masek w płacie.

Jak działa witamina C na przebarwienia?

Należy wziąć pod uwagę, że wiele właściwości witaminy C wynika z jej wchłaniania się w jelitach. I właśnie dlatego dbajmy, aby nasza codzienna dieta była bogata w owoce i warzywa zawierające ten cenny składnik odżywczy. Witamina C dostarczana w kosmetykach tak naprawdę trudno wnika w naskórek i działa głównie na jej powierzchni.

W przypadku przebarwień witamina C działa na powierzchni skóry, zmniejszając grubość warstwy rogowej i hamując aktywność melatoniny odpowiedzialnej za zmiany kolorytu cery. Pobudza syntezę ceramidów, dzięki czemu tworzą się nowe, zdrowe komórki skóry, bez widocznych przebarwień.

Krem z witaminą C czy serum? Co lepiej wybrać?

Krem z witaminą C mogą stosować wszyscy, bez względu na wiek czy problemy skórne. Żelowy krem The Body Shop (ok. 70 zł), Ziaja Med. Z witaminą C (ok. 20 zł) czy krem Apis z dodatkowym retinolem (ok. 35 zł) to tylko nieliczne przykłady kosmetyków, które pomagają w walce z przebarwieniami.  Kosmetyki z witaminą C można stosować codziennie w bezpiecznych stężeniach 10-20%. Aby efekty stosowania kremu były widoczne, trzeba go używać przez co najmniej 3 miesiące.

Serum z witaminą C to skoncentrowany kosmetyk i ma o wiele większą zawartość witaminy C niż zwykłe kremy. Pamiętajmy jednak, że po serum zawsze należy nałożyć krem – w tym przypadku wystarczy zwykły nawilżający, zatrzymujący wodę wewnątrz komórek skóry. Bardzo fajne serum ma Bielenda Neuro z kwasem glikolowym i stabilną witaminą C (ok. 35 zł), Bandi z roślinnym kompleksem depigmentacyjnym (ok. 45 zł) czy chociażby The Ordinary z 12% witaminą C (ok. 60zł) i Tołpa holistic (ok. 30 zł).

Bez względu na to, czy sięgniecie po krem czy też serum, na pewno zauważycie poprawę swego stanu cery. Tylko by zobaczyć efekty, trzeba czasu. Żaden, nawet najdroższy kosmetyk, nie zdziała cudów w ciągu kilku dni.

>>Przeczytaj także: Jak używać serum do twarzy?<<

Źródła naukowe:Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments