Jak przechowywać perfumy i wody perfumowane?

Jak przechowywać perfumy i wody perfumowane?

Większość pań przechowuje perfumy w toaletce kosmetycznej lub w szafce w łazience. Niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest ładna ekspozycja buteleczek, które ma się na wyciagnięcie ręki, jednak zbyt wysoka temperatura i wilgoć są głównymi wrogami zapachów. Jak przechowywać perfumy? Czy mogą się przeterminować? Czy można trzymać je w lodówce?

Perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa – czym się różnią?

Dla większości kobiet różnica między perfumami, wodą perfumowaną a wodą toaletową dotyczy ceny. I słusznie, bo w ten sposób łatwo odróżnić, z jakim produktem mamy do czynienia. Nie trzeba znać na pamięć ilości procentowych olejków w roztworze alkoholu, niemniej warto wiedzieć, że perfumy są najbardziej trwałe, eleganckie i drogie, woda toaletowa jest tania i szybko się ulatnia jej zapach, zaś woda perfumowana stanowi produkt pośredni między nimi.

  • Perfumy (parfum) – są najbardziej trwałe, bowiem zawierają w swoim składzie od 20 do 40% stężenia olejków zapachowych rozpuszczonych w roztworze 90-96% alkoholu. Jak je rozpoznać? Są bardzo drogie, sprzedawane w małych buteleczkach i w limitowanych wersjach.
  • Woda perfumowana EDP (eau de parfum) – zawiera w składzie od 10 do 15% stężenia olejków zapachowych w 90% alkoholu.
  • Woda toaletowa EDT (eau de toilette) – to najmniej trwały zapach, co wynika z ilości olejków; to około 5 do 10% stężenia olejków w 60-85% alkoholu.

Przykład? Perfumy Dior J’adore Touche De Parfum o pojemności 20 ml kosztują około 500 złotych za opakowanie, a woda perfumowana tej samej marki to wydatek około 350 zł za 30 ml. Oczywiście wpływ na cenę ma również status globalny marki oraz koszt kampanii reklamowej.

Czy perfumy się psują?

Niezależnie, czy mowa o perfumach czy też wodzie perfumowanej, miejmy na uwadze, iż szkodliwe są trzy czynniki, które doprowadzają do nadmiernego utleniania się składników i tym samym tracą swój unikatowy zapach i kolor. Jednym słowem tak, perfumy się psują. Wpływ na to ma:

  • Nadmierne światło dzienne – pod wpływem działania promieni słonecznych utleniają się substancje zapachowe, ale także i substancje odpowiedzialne za kolor. W efekcie płyn w buteleczce może nie tylko zmienić kolor, ale również zacząć lekko fermentować, co wpłynie znacząco na zmianę zapachu.
  • Nadmierna wilgoć – przez drobne szczelinki przedostaje się do wnętrza buteleczki i zmienia zapach perfum. Jest to ryzykowne zwłaszcza w sytuacji, gdy śpieszymy się do pracy lub na spotkanie i zapomnimy zamknąć opakowania korkiem lub przykryweczką.
  • Zbyt wysoka temperatura – częściowo wynika to z ekspozycji na światło słoneczne. Zapachy w zdecydowanej większości składają się z alkoholu, który pod wpływem temperatury zwyczajnie paruje.

Czy perfumy mogą się przeterminować?

Teoretycznie producenci perfum są zobligowani do umieszczenia na opakowaniu informacji o terminie ważności produktu. Jest to najczęściej okres 2-3 lat, niemniej jeśli zapach jest dobrze przechowywany, to nie ma obaw o to, że perfumy mogą się przeterminować.

Oczywiście inną kwestię stanowi odkrycie na dnie w szafie zapomnianej, 10-letniej buteleczki. Tutaj należy być ostrożnym i trzeba najpierw przeprowadzić test na skórze, czy nie dzieje się nic złego i czy zapach nie jest przykry lub też sfermentowany. Odpowiadając na pytanie, czy perfumy mogą się przeterminować – tak, może się to zdarzyć.

Na szczęście większość producentów perfum wypuszcza swoje produkty w opakowaniach po 30 ml, 50 ml lub 100 ml i tym samym eliminuje się ryzyko, iż perfumy stracą swoje zapachowe właściwości przed upływem daty ważności, bowiem zwyczajnie się je wcześniej wykorzysta do samego końca.

Przechowywanie perfum

Wszelkie zapachy powinno się trzymać w suchym, pozbawionym wilgoci i ekspozycji na światło słoneczne miejscu i we względnie stałej temperaturze oscylującej w okolicach 16-20 stopni Celsjusza. Złym miejscem jest zatem łazienka, okolice kaloryfera czy też parapet. Najlepiej zapach trzymać w szafeczce lub w kartonowym opakowaniu na toaletce. Bardzo ładnie wyglądają ustawione na specjalnych paterach lub szklanych tacach.

Przechowywanie perfum w lodówce, w których temperatura jest zbliżona do tych lodówek do win,  jest jedną z najskuteczniejszych metod przechowywania perfum. Stała wilgoć, temperatura i brak światła słonecznego sprawia, że utrzymują swoje właściwości wiele miesięcy po otwarciu. To rozwiązanie ma jednak swoją wadę – częste (codzienne) wyciąganie i chowanie ich z powrotem może negatywnie wpłynąć na ich zapach. Zatem taka specjalna lodówka z temp. 16 stopni Celsjusza nie ma zbytniego sensu, jeśli z często korzystamy z danego zapachu.

Niestety, teoria teorią, w sklepach na półkach, gdzie opakowania są oświetlane światłem oraz poddane działaniu klimatyzacji, musimy się liczyć z tym, iż zapach nie będzie tak trwały, jak obiecuje to producent.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments