Kosmetyki z niacynamidem – jak działają?

Kosmetyki z niacynamidem – jak działają?

Niacynamid to aktywna postać witaminy B, która doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem, tłustą skórą oraz skłonną po podrażnień. Dowiedz się, jak stosować kosmetyki z niacynamidem oraz po jakie produkty warto sięgnąć!

Niacynamid – działanie na skórę

Niacynamid to inne określenie dla pochodnej witaminy B3, znanej także jako witamina PP. Występuje w produktach mlecznych, odzwierzęcych (cielęcinie, drobiu), rybach (makreli i łososiu) oraz w zbożach. Przy czym warto podkreślić, że witamina B3 zawarta w produktach roślinnych ma bardzo niską przyswajalność, na poziomie około 25%. To jedna z podstawowych substancji wpisana na listę Światowej Organizacji Zdrowia. Prócz udowodnionego działania farmakologicznego i chorób związanych z niedoborem lub nadmiarem tej witaminy, niacynamid wykorzystywany jest w kosmetologii i obecny w wielu drogeryjnych kosmetykach.

Witamina B3 – właściwości kosmetyczne

  • Stosowana jest na przebarwienia, wykazuje wysoce skuteczne działanie dzięki opóźnianiu transportu melatoniny do keratynocytów.
  • Jest witaminą odporną na działanie zasad, kwasów oraz światła, dlatego można jej używać bez względu na porę roku.
  • Dobrze rozpuszcza się w wodzie i łatwo wchłania przez skórę, jednocześnie nie zaburzając delikatnego mikrobiomu.
  • Zwiększa ukrwienie skóry i pomaga w przebiegu rogowacenia się naskórka.
  • Ma silne działanie antyoksydacyjne, zwalcza szkodliwe wolne rodniki i tym samym chroni przed nadmiernym starzeniem się skóry.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając poziom wydzielania się sebum i tym samym ograniczając zatykanie się porów.
  • Działa antytrądzikowo w bezpiecznym stężeniu 10%.
  • Wspomaga produkcję ceramidów, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe i tym samym spłycają zmarszczki i dają większą odporność na działanie czynników zewnętrznych.
  • Zwiększa produkcję keratyny odpowiedzialnej za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia cery.

Niacynamid a skutki uboczne

Jeśli decydujemy się na kurację z niacynamidem w roli głównej, to należy pilnować odpowiedniej proporcji stężeń. Nie powinno ono przekraczać 10%, dlatego na początek lepiej sięgnąć po niższe stężenia do 5% i zobaczyć, jak reaguje na nie skóra. Nie wolno stosować kilku kosmetyków z niamicydem jednocześnie, ponieważ w wyjątkowych przypadkach może pojawić się podrażnienie w okolicy łojowo-włosowej, co może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych. Nie wolno łączyć niacynamidu z witaminą C oraz innymi kwasami kosmetycznymi.

Niacynamid –  jak stosować?

Ze względu na bardzo szerokie spektrum działania, po kosmetyki z niacynamidem mogą sięgać zarówno osoby zmagające się suchą i wrażliwą skórą, nastolatki walczące z trądzikiem, a także panie skarżące się na zmniejszoną sprężystość oraz jędrność skóry. To składnik na tyle uniwersalny, że można go znaleźć zarówno w produktach typu serum, krem do twarzy, tonik, a nawet w maskach, żelach, balsamach i kosmetykach do włosów.

Prawdziwym hitem okazał się The Ordinary 10% niacynamid z cynkiem o stężeniu 1% (ok. 30 zł) to serum do stosowania na skórę twarzy, którego regularne stosowanie przynosi naprawdę spektakularne efekty (a tak było w moim przypadku). Testowałam również Niacynamid Nacomi o stężeniu aż 15% (cena około 25 zł) i muszę przyznać, że ten z The Ordinary wypadł o wiele korzystniej. Kosmetyk okazał się nieco lepki (przez co nie nadaje się pod makijaż) i mniej skuteczny, na co zapewne wpływ miał zawarty u konkurencji cynk. Warto mieć na uwadze, iż stężenie 15% przeznaczone jest dla osób borykających się z trądzikiem oraz silnymi przebarwieniami. W drogeriach można kupić również droższe kosmetyki, takie jak serum 10% Basiclab Esteticus z dodatkiem prebiotyków – jednak są to produkty stosunkowo drogie, ich cena oscyluje powyżej 100 zł za opakowanie 30 ml.

Jak stosować niacynamid? Jeśli pierwszy raz sięgamy po kosmetyk, zacznijmy od tych najniższych, 5% stężeń i stosować go 3-4 razy tygodniowo. Jeśli na skórze nie pojawią się żadne niepożądane reakcje (takie jak zaczerwienienie lub pieczenie), to wówczas można używać takich kosmetyków codziennie. Najlepsze efekty widoczne są po 12 tygodniach systematycznego stosowania niacynamidu. Przy takiej kuracji kluczowe jest, aby wybierać tylko jeden produkt z witaminą B, czyli serum lub krem lub tonik, nie sięgamy po kilka kosmetyków jednocześnie. Serum, ze względu na silne skoncentrowanie składników aktywnych, ma najskuteczniejsze działanie.

Niacynamid w ciąży – czy wolno stosować?

Nie ma odpowiednich badań jednoznacznie stwierdzających bezpieczeństwa stosowania nikotynamidu u kobiet w ciąży. Stosowany w formie doustnej suplementacji przenika do mleka matki. W przypadku kosmetyków z witaminą B3 nie przeprowadzano tego typu badań, niemniej uznaje się go za produkt bezpieczny.

Źródła medyczne:



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments