Jak się pozbyć żółtych plam pod pachami?

Jak się pozbyć żółtych plam pod pachami?

Usuwanie plam z potu to jeden z tych mankamentów garderoby, który potrafi zepsuć nawet najlepsza stylizację. Skąd się biorą te przebarwienia? Co na żółte plamy pod pachami sprawdzi się najlepiej? Poznaj najlepsze sposoby na żółte plamy pod pachami!

Skąd się biorą żółte plamy pod pachami?

Jeśli tylko wykluczymy wszelkie jednostki chorobowe, to z 99,9% skutecznością można stwierdzić, iż przyczyną żółtych plam pod pachami jest połączenie składników potu oraz składników dezodorantów/antyperspirantów. Najmniej plam pozostawiają kosmetyki w sprayu, zaś najwięcej te w sztyfcie i kremach. Nie dajcie się zwieść nadto reklamom – takie mankamenty powstaną nawet przy używaniu specjalnych antyperspirantów nie pozostawiających ślady – to cena, jaką płacimy za ograniczenie potliwości w upalne, letnie dni.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Sprawdzone sposoby

Plama pod pachami w kolorze żółci wymaga zaangażowania. Na pewno nie wystarczy wrzucić ubrań do pralki i ustawić odpowiedni program,  bo standardowy tryb prania sobie z tym nie poradzi. Jeśli tylko od razu zauważymy problem plam, to należy szybko działać – kilkukrotne pranie i prasowanie żelazkiem jedynie utrwali ten mankament codziennej garderoby.

Domowe sposoby na żółte plamy pod pachami

Jak usunąć plamy z potu? Najłatwiej jest usunąć plamy z potu na białej koszuli. Musimy je wstępnie zaprać, wykorzystując do tego:

  • Pastę z wody i sody – na jedną część wody przypadają 4 części sody. Tak gęsta pastę nakładamy na ubranie, trzemy i pozostawiamy na godzinę. Następnie pierzemy w pralce.
  • Pasta z soku z cytryny i sody oczyszczonej – przygotowujemy ją identycznie jak tę wyżej, nakładamy na ubranie, dobrze wcieramy i pozostawiamy na godzinę. Jeśli nie mamy pod ręką cytryny, ostatecznie możemy sięgnąć po kwasek cytrynowy.
  • Woda utleniona – plamę namaczamy i pozostawiamy na około 30 minut. Uwaga – woda utleniona, jak sama nazwa wskazuje, to silny przeciwutleniacz, który można stosować wyłącznie na białe materiały!
  • Tabletki do protez – nie śmiejcie się, ale to właśnie one doskonale wybielają ubrania. Wystarczy rozgnieść pastylkę z odrobiną wody, zaprać plamy, pozostawić na 5 minut i nastawić pranie.  
  • Wybielająca pasta do zębów lub rozkruszona tabletka aspiryny pomoże na delikatne, mało widoczne plamy.

Stare plamy z potu pod pachami wymagają użycia białego octu spirytusowego – takie zakwaszenie materiału na około 15 minut przed praniem sprawi, że pozbędziemy się nieestetycznych plam. Na dodatek niejako zabezpieczy tkaninę, ponieważ pot będzie się wolniej wchłaniał.

Jak pozbyć się plam pod pachami na kolorowych ubraniach? Tutaj możemy wykorzystać tylko dwa sposoby: biały ocet spirytusowy lub specjalne wybielacze do tkanin kolorowych dostępne w sklepach. Jeśli te metody nie pomogą to niestety, ale nie uda się wybawić tych plam i trzeba się pogodzić z tym, iż ubranie przejdzie na obowiązkową emeryturę. Lepiej sięgnąć po wybielacze chlorowe, są o wiele skuteczniejsze niż tlenowe (których składniki często oparte są na sodzie oczyszczonej).

Żółte plamy pod pachami – jak im zapobiegać?

Tak naprawdę nie ma sprawdzonego sposoby na to, by trwale uniknąć plam pod pachami. Na pewno warto spróbować zamienić drogeryjny kosmetyk przeciw poceniu na taki naturalny, nieposiadający soli aluminium. U osób z silnym poceniem warto zastosować wkładki pod pachy absorbujące nadmiar potu. Warto rozważyć suplementację usuwającą nadmiar wody z organizmu, np. pijąc codziennie napar z szałwii lub też pokrzywy.

Nie bez znaczenia pozostaje również jakość ubrań – te wykonane z dobrej jakości bawełny są przewiewne i ograniczają rozwój bakterii odpowiedzialnym za nieprzyjemny zapach i tym samym żółte plamy.

>>Czytaj także: Jak wybielić zżółknięte ubrania? PoradnikSubscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments