Jak zrobić dobry kapuśniak?

Jak zrobić dobry kapuśniak?

Szukasz przepisu na kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach? Zatem dobrze trafiłeś! W dzisiejszym wpisie zdradzę tajemnicę domowego kapuśniaku – jak go ugotować, czym doprawić i czego unikać, by nie był gorzki w smaku.

Jak gotuje się kapuśniak?

Tradycyjny kapuśniak z kiszonej kapusty gotuje się długo, bowiem osobno należy zrobić wywar mięsny, następnie ugotować warzywa i dopiero na sam koniec dodać kiszoną kapustę. To czasochłonna zupa, ale uwierzcie mi, warta tylu przygotowań!

Składniki na kapuśniak z kiszonej kapusty:

  • 0,5 kg dobrej, kiszonej kapusty,
  • 15 dag wędzonego boczku,
  • 0,5 kg żeberek wieprzowych,
  • 0,5 kg ziemniaków,
  • 1 cebulka,
  • 1 marchewka,
  • 12 pietruszki,
  • kawałek selera,
  • 1/2 pora,
  • Przyprawy: pieprz czarny, 3 liście laurowe, 4 ziela angielskie.

Jak zrobić kapuśniak na żeberkach?

Gotowanie kapuśniaku należy zacząć od przygotowania mięsnego wywaru – umyte żeberka wrzucamy do zimnej wody, zalewamy by całe mięso było przykryte, dodajemy sól, ziele angielskie oraz liść laurowy. Mięso gotujemy do miękkości i wyjmujemy z garnka.

Następnie dodajemy warzywa: marchewkę, seler, pietruszkę, cebulę oraz kawałek pora i gotujemy je do miękkości. Kolejnym krokiem jest dodanie kiszonej kapusty – usuwamy z niej jedynie nadmiar kwasu, pod żadnym pozorem nie płuczemy, bo inaczej zupa będzie zbyt mało wyrazista w smaku! Kapustę gotujemy na małym ogniu do momentu, aż zmięknie. Zupę doprawiamy.

Osobno gotujemy ziemniaki podajemy na oddzielnym talerzyku okraszone wędzonym boczkiem, tuż obok żeberek. Dlaczego osobno podajemy ziemniaki? Podobnie jak w zupie ogórkowej, tak i tutaj lekko „zdębieją” pod wpływem kwasu i będą niedobre na drugi lub trzeci dzień po przygotowaniu, a tak mamy zawsze pewność, że smak i aromat pozostaną takie same.

Czym doprawić kapuśniak?

Na pewno nie solą! Kapusta kiszona jest już sama w sobie dość słona, dlatego doprawianie kapuśniaku wymaga od nas jedynie dodania pieprzu oraz ewentualnie kminku (nie każdy go lubi). Dla efektu wizualnego można dodać odrobinę natki pietruszki tuż przed podaniem.

Świetną alternatywę dla żeberek stanowi wędzony boczek lub rosół – wówczas wystarczy do miski z zupą dodać odrobinę podsmażonej kiełbasy i gotowe! Pomijamy cały proces gotowania mięsa oraz warzyw, co znacznie przyśpiesza przygotowanie dania.  

Jak ugotować kapuśniak, by nie był gorzki w smaku?

Cała tajemnica kryje się w tym, by nie gotować zupy pod przykrywką – ta musi być całkowicie zdjęta, inaczej kapuśniak będzie gorzki! Ta sama zasada dotyczy bigosu – zawsze się go gotuje albo piecze bez przykrywki.



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments