Rodzaje naturalnych glinek kosmetycznych i ich zastosowanie

Rodzaje naturalnych glinek kosmetycznych i ich zastosowanie

Dzisiaj obszerny wpis o rodzajach naturalnych glinek kosmetycznych i ich zastosowaniu. Znajdziecie tu także wskazówki, jak rozpoznać dobrej jakości produkt oraz jak zrobić maseczkę na twarz. Po lekturze już na zawsze porzucicie kupowanie gotowych glinek w kremach lub w postaci gotowych masek.

Skąd pochodzi glinka?

Glinka to uwodniony glinokrzemian, czyli minerał ilaisty o właściwościach bakteriobójczych, mineralizujących oraz regenerujących. W jej składzie znajdują się związki wapnia, ditlenki krzemu, tlenki żelaza, związki manganu oraz fosforany, a także jony potasu, tytanu, glinu oraz magnezu. Glinki były wykorzystywane w kosmetyce już w czasach starożytnych. Kolor glinki zależy od typu soli mineralnych, które nadają jej barwę.

Ogólne właściwości glinek kosmetycznych:

  • Delikatnie oczyszczają i rewitalizują skórę.
  • Działają lekko ściągająco.
  • Wspomagają gojenie się ran.
  • Uzupełniają mikroelementy
  • Poprawiają krążenie krwi.
  • Wyrównują strukturę cery i koloryt
  • Mają właściwości bakteriobójcze oraz odżywcze.

Nadają się zarówno do twarzy, ciała, jak i włosów, można z nich przygotować maseczki, pasty, toniki, mleczka, jak o dodać do kąpieli oraz stosować do okładów leczniczych.

Glinka jest w 100% naturalnym produktem pozbawionym jakichkolwiek dodatków. Każdy produkt z zawartością przeciwzbrylaczy, substancji zapachowych, emulgatorów lub innych dziwnych składników możemy spokojnie ominąć – nie warto ich kupować. A od czego zależy cena glinki? Im bardziej jest ona oczyszczona, tym drożej kosztuje, stąd też różnica między poszczególnymi markami. Dobrej jakości produkt można rozpoznać po określeniu „glinka kosmetyczna” lub „do profesjonalnego użytku”. Glinkę mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ponieważ jest to uniwersalny i bezpieczny dla cery naturalny produkt.

Rodzaje glinek kosmetycznych

Rodzaje glinek kosmetycznych wynikają z ich naturalnego koloru. Każda wykazuje nieco inne działanie, łatwo określić też moc ich działania: im ciemniejsza glinka, tym intensywnej pracuje na skórze, im jaśniejszy kolor, tym bardziej delikatna. Jeśli nie wiesz, jaką glinkę wybrać, postaw na odmianę białą, najłagodniejszą.

Glinka zielona – pomaga goić podrażnienia, oczyszcza skórę z bakterii i toksyn, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum oraz przywraca pH skóry. Przeważają w niej jony żelaza, stąd jej zielony kolor. Polecana dla osób z trądzikiem, rozszerzonymi porami oraz zmagających się z tłustą lub łojotokową cerą.

Glinka biała/porcelanowa/chińska – delikatna glinka o działaniu odżywczych i regenerujących, lekko ściąga cerę oraz zamyka rozszerzone pory. Polecana dla osób z suchą i pozbawioną blasku cerą. Najłagodniejsza ze wszystkich glinek.

Glinka niebieska/bentonitowa – dezynfekuje i tonizuje skórę, ujędrnia oraz likwiduje przebarwienia i wspomaga regenerację blizn. Polecana dla osób zmagających się z atopowym zapalenie skóry, wrażliwą cerą, łuszczycą, egzemą lub z przebarwieniami.

Glinka brązowa – przywraca równowagę skóry, zmiękcza ją, usuwa zanieczyszczenia oraz  wyraźnie ją zmiękcza. Polecana dla osób z trądzikiem oraz z nierównościami na twarzy.

Glinka żółta – działanie odżywcze, regenerujące oraz wyrównujące koloryt cery. Polecana do cery mieszanej i normalnej pozbawionej blasku. Sprawdzi się również w przypadku cery dojrzałej.

Glinka różowa – delikatnie oczyszcza, zmiękcza i odżywia skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, koi cerę oraz dodaje skórze naturalnego blasku. To takie połączenie glinki białej i czerwonej. Polecana dla osób z cerą wrażliwą oraz naczynkową.

Glinka czarna – przyspiesza gojenie skóry, odżywia i regeneruje cerę, działa uelastyczniająco, przeciwzapalnie oraz nawilżająco. Dla osób z normalną i suchą cera pozbawioną blasku.

Glinka czerwona – ma silne właściwości bakteriobójcze, reguluje poziom wydzielania sebum oraz remineralizuje skórę. Szczególnie cenna dla osób z trądzikiem (także trądzikiem różowatym). Znacznie łagodniejsza niż glinka zielona, dlatego mogą po nią sięgać osoby z cera wrażliwą i naczynkową.

Glinka ghassoul/rassoul/marokańska – to glinka z przewagą krzemu magnezu, która pochodzi z doliny Moulouya. Marokański hit do każdego typu cery.

Zastosowanie glinek – maseczki i kąpiele

Jak wybrać idealną glinkę?

  • Cera sucha: glinka biała, glinka ghassoul, glinka różowa.
  • Cera normalna: glinka różowa, glinka ghassoul, glinka niebieska.
  • Cera wrażliwa: naczynkowa: glinka biała, glinka żółta, glinka różowa.
  • Cera tłusta, trądzikowa: glinka zielona, glinka czerwona, glinka czarna, glinka brązowa.
  • Cera dojrzała: glinka żółta, glinka niebieska, glinka ghassoul .

Jak zrobić maseczkę z glinki?

Aby przygotować maseczkę z glinki potrzebujemy jedynie hydrolatu oraz sproszkowanej glinki! Co jest ważne? Dobór odpowiedniej glinki do cery, nie można użyć zielonej glinki do cery naczynkowej lub białej do cery tłustej, ponieważ nie przyniesie to oczekiwanego efektu. Glinki mieszamy drewnianym patyczkiem lub plastikowym mieszadełkiem, nakładamy za pomocą pędzelka do maseczek.

Zamiast wody polecam wodę z kewry lub wodę różaną, naturalny hydrolat, czyli pozostałość po destylacji materiału roślinnego. Dobrze nadają się również półprodukty, np. kwas hialuronowy lub sok z aloesu.

Do miseczki wsypujemy łyżeczkę glinki dodajemy kilka kropel hydrolatu i mieszamy. Aby wzbogacić maseczkę można do niej dodać kilka kropli olejków, polecam migdałowy, który subtelnie wygładza i nawilża cerę. Konsystencja powinna przypominać gęstą śmietanę.  

Świeżo przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz, szyję i dekolt i czekamy aż zastygnie. Nie wolno dopuścić do przesuszenia, ponieważ może to podrażnić cerę oraz doprowadzić do nadmiernego ściągnięcia. Glinkę zmywamy letnią wodą delikatnie osuszamy twarz i nakładamy lekki krem nawilżający. Polecam tez wersję z maseczką w płacie – wówczas oczyszczona skóra wchłonie wszystkie drogocenne składniki odżywcze!

A koszty takiej maseczki? Opakowanie 100 gram dobrej glinki to wydatek maksymalnie 20 złotych, hydrolatu około 10 złotych, czyli łącznie ok. 30 złotych, co pozwala na przygotowanie przynajmniej 10 maseczek!

Efekty po glinkowych maseczkach są widoczne jedynie przy regularnych stosowaniu, raz-dwa razy w tygodniu.

Po tym, jak odkryłam możliwości przygotowywania maseczek w domu, już nigdy nie kupię gotowej maseczki z glinki ze sklepu. Naturalny, rewelacyjny produkt, który można mieć za kilka złotych. Coś wspaniałego!

Glinki można wykorzystać również jako tonik, do kąpieli oraz do masek do włosów. Jeszcze nie odkryłam wszystkich możliwości tego produktu, ale jak to nastąpi, to na pewno podzielę się wrażeniami na blogu!



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments