Jak dbać o stopy latem?

Jak dbać o stopy latem?

Piękne, gładkie i zadbane stopy latem to marzenie niejednej kobiety. Jak dbać o skórę stóp? Jak pielęgnować paznokcie? Jakie są najczęściej popełniane błędy i po jakie kosmetyki warto sięgnąć? Zapraszam do mojego krótkiego poradnika!

Pielęgnacja stóp – ogólne zasady

Zaniedbane stopy objawiają się w postaci suchej, spierzchniętej skóry, popękanych pięt oraz nieestetycznie wyglądających paznokci. Aby cieszyć się gładką i ładnie wyglądającą skórą, wystarczy zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki. Wybór obuwia z naturalnej skóry, skarpetek ze 100% bawełny czy też, w miarę możliwości, noszenia przewiewnych sandałów i klapek to połowa sukcesu w przypadku właściwej pielęgnacji stóp.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji stóp:

  • Używanie podczas kąpieli gorącej wody – stopy, podobnie jak dłonie, nie lubią wysokich temperatur, dlatego najlepiej traktować je ciepłą lub letnią wodą.
  • Unikamy agresywnych, drażniących kosmetyków – stopy lubią się z delikatnymi produktami, o neutralnym pH, np. z solą fizjologiczną, oliwą z oliwek albo olejkami eterycznymi. Świetnym rozwiązaniem jest moczenie sto w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół, np. lawendy, szałwii czy rumianku.
  • Brak peelingu – zamiast częstego sięgania po pumeks lub, co gorsza, mocno ścierających elektronicznych pilników, lepiej sięgnąć po peeling na bazie gruboziarnistej soli lub cukru. Przepis na domowy peeling znajdziesz we wpisie Peeling do ciała Ziaja Jeju a peeling domowy – porównanie.
  • Lekceważenie pęcherzy, odcisków i kurzajek – jeśli zmagamy się z tymi problemami, należy udać się do apteki i kupić specjalne środki przeciwko tym dolegliwościom.
  • Złe osuszenie stóp – wrażliwe są zwłaszcza przestrzenie międzypalcowe, które źle osuszone, stają się źródłem dla rozwoju grzybicy i innych infekcji.
  • Zbyt długie moczenie stóp – sól ma właściwości higroskopijne i podobnie jak w przypadku wody, pochłania wilgoć, dlatego dłuższe niż 5-minutowe moczenie stóp osób z suchą i pękającą skórą nie jest w ogóle wskazane.

Jak dbać o stopy latem? Skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych, dlatego ma tendencję do szybkiego wysuszania się, rogowacenia i pękania. Nie obejdzie się bez intensywnego nawilżania i odżywiania tych części ciała.

pielęgnacja stóp

Kosmetyki do pielęgnacji stóp

Jakie kosmetyki warto mieć w domu? Dwa-trzy razy w tygodniu powinniśmy zadbać o nasze stopy i sięgnąć po:

  • krem nawilżający do pięt intensywnie nawilżający,
  • peeling na bazie naturalnych składników,
  • odżywkę wzmacniającą-odżywiającą do paznokci,
  • gęstego masła, które nakładamy na noc wraz ze specjalnymi skarpetkami raz w tygodniu, co pozwoli bardzo intensywnie nawilżyć skórę,
  • puder do stóp/talk zastosowany po kąpieli wchłonie nadmiar wilgoci i pozostawi skórę suchą i czystą,
  • raz w miesiącu dobrze sięgnąć po skarpetki złuszczające i maski-balsamy przeznaczone do stóp.

Jakie składniki są dobre na naszej skóry? Przede wszystkim mocznik (im go więcej, tym mocniej nawilża i pomaga usunąć zrogowaciały naskórek), a także olejki bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmiękczają i natłuszczają skórę. Do dobrych składników zaliczamy także lanolinę, masło shea i pantenol.

Problematyczna skóra stóp wymaga używania dodatkowych kosmetyków, takich jak dezodorantu i kremów na nadmierną potliwość. Leczenie pękających i problematycznych pięt czy tez grzybicy to problem złożony, który powinien być konsultowany z dermatologiem, podologiem lub farmaceutą.

Jak pielęgnować paznokcie u nóg?

Najważniejsza zasada – nie wolno za krótki obcinać paznokci, ponieważ mogą się one wżynać w skórę, a naruszenie opuszków grozi wniknięciem do środka bakterii i innych drobnoustrojów. Do obcinania najlepiej nadają się cążki, które nie zgniatają samego paznokcia, a także szklane pilniczki, które dbają o jego krawędzie.

Paznokcie obcinamy na prosto, a boczki poprawiamy pilniczkiem. Skórki usuwamy po namoczeniu ich w ciepłej wodzie z solą, za pomocą małych cążków. Po obcięciu zawsze warto zastosować odżywkę nawilżająco-odżywiającą paznokcie, aby były mocne i błyszczące.

Urządzenie do pielęgnacji stóp

W domowej kosmetyczce zawsze warto mieć pod ręką:

  • szklany pilniczek do wygładzania paznokci;
  • naturalne wkładki do butów, np. z dodatkiem czarnego węgla lub aloesu, aby zachować świeżość stopy;
  • bloczek do polerowania płytki o bardzo delikatnej strukturze.

Elektryczne pilniki, mocne pumeksy i tarki do pięt nie są rekomendowane, ponieważ po intensywnym usunięciu zrogowaciałej skóry ma ona tendencję do ponownego zgrubienia, jako reakcji obronnej organizmu. Pozbawiamy w ten sposób stopy warstwy ochronnej, dlatego zamiast usuwać, lepiej stosować nawilżające i zmiękczające skórę kosmetyki.

Przeczytaj także : Pielęgnacja dłoni w domu – moje doświadczenie



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments