Jak prać koc? Poradnik

Jak prać koc? Poradnik

Pranie koca wcale nie jest taką prostą rzeczą, jak może się to wydawać – wystarczy nieodpowiednia temperatura czy też złe rozłożenie na suszarce, by po jednym praniu nasz przyjemny, jesienny otulacz zamienił się w wielki, szorstki materiał, który nadaje się tylko do wyrzucenia. Jak prać koc w zależności od materiału? Jakiego detergentu użyć? Jak go wysuszyć? Zapraszam do lektury mego poradnika o praniu kocyków i narzut!

Koc należy prac przynajmniej dwa razy w roku – przed jesiennym sezonem i po jego zakończeniu. Nawet ten rzadko używany, pełniący rolę narzuty, zbiera nie tylko kurz, ale także różnego rodzaju pyłki, pot i innego rodzaju zanieczyszczenia. W międzyczasie pamiętajmy o jego regularnym wietrzeniu, wystarczy raz na tydzień wynieść go na balkon na godzinę.

Jak prać koc?  Jak prać narzuty?

Pranie koca w pralce jest najszybszą i najskuteczniejszą metodą – ręczne pranie jest czasochłonne i wymaga użycia siły, bowiem mokre koce są ciężkie i opornie się z nimi pracuje. Warunek jest jeden – pralka powinna mieć spory wsad, powyżej 5 kilogramów oraz możliwość ręcznego ustawienia mocy wirowania, która nie powinna przekroczyć 400 obrotów na minutę – gwarantuje to, iż kocyk zachowa swój kształt i się nie rozciągnie.

Najlepiej wybrać program do prania delikatnych tkanin/wełny lub program do prania ręcznego, ma go niemal każdy model pralki. Koc wkładamy złożony w kwadrat lub większy prostokąt, zaś do pojemnika wlewamy odpowiednią dawkę płynu doprania wełny lub delikatnych rzeczy. Nie używamy proszku – ten może się nie do końca rozpuścić i wbić się we włókna. Warto też dodać niewielką ilość płynu do płukania – nada przyjemnego, świeżego zapachu.

W jakiej temperaturze prac koc?

Teoretycznie powinniśmy zawsze przestrzegać informacji od producenta umieszczonych na metce, jednak nie zawsze taka metka jest zachowana, zwłaszcza po wielu latach. Wówczas bezpiecznie jest założyć, że temperatura wody do prania koca nie powinna przekraczać 30 stopni.

Jak wysuszyć koc?

Koc lub narzutę zawsze rozkładamy na całej powierzchni suszarki w pozycji poziomej i zostawiamy w przewiewnym miejscu. Takie wysychanie trwa długo, jednak gwarantuje, iż materiał będzie suchy i nie ulegnie żądnym uszkodzeniom.

Jak prać różnego rodzaju koce – wskazówki

Jak prać koc poliester? To mocne włókno syntetyczne, które można prać nawet do 60 stopni(zalecam jednak bezpieczne 40 stopni), trzeba tylko pamiętać, aby końcowe płukanie odbiło się w zimnej wodzie. Nie trzeba go prasować, można też suszyć w suszarce bębnowej.

Jak prac koc wełniany? Jak prać koc z owczej wełny? Ten problem poruszyłam we wpisie Jak prać wełnę? Sprawdzone, domowe sposobyrekomenduję pranie ręczne w ciepłej wodzie i suszenie na rozłożonej suszarce (nigdy nie wieszamy takich kocyków, bo się rozciągną).

Jak prać koc piknikowy? Chociaż wiele osób obawia się, iż pranie koca piknikowego zniszczy jego warstwę izolacyjną, to są to zbędne obawy. Koc pierzemy w programie prania ręcznego, w temperaturze 30 stopni, płukaniem w zimnej wodzie i suszymy rozłożony na całej powierzchni suszarki.

Jak prać koc akrylowy? To tkanina syntetyczna, dlatego wybaczy nieco wyższą temperaturę – 40 stopni będzie idealne. Płuczemy w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do płukania.

Jak prać koc z mikrofibry? Aby kocyk był nadal miękki i przyjemny w dotyku, pierzemy go w 30 stopniach, płuczemy w zimnej wodzie bez dodatku płynu do płukania, ponieważ może się zmechacić.

Jak nie prać koca?

Chlorowanie, wybielanie, czyszczenie chemiczne i silne czyszczenie mechaniczne za pomocą szczotek, a także prasowanie może zniszczyć koc lub narzutę, dlatego są to czynności bezwzględnie zabronione.  Nigdy nie używamy wybielaczy, odplamiaczy ani innych, silnym detergentów, które z pewnością wpłyną na jakość włókien.Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

Takich rad szukałam. A co do koców to mogę polecić stronę marpuch pl