Czy warto jeść miód? Poznaj rodzaje miodów!

Czy warto jeść miód? Poznaj rodzaje miodów!

Miód, słodki i lepki płyn, który przez wieki był ceniony zarówno za swój smak, jak i liczne właściwości lecznicze, to prawdziwy skarb natury. Do dnia dzisiejszego zidentyfikowano około 300 rodzajów miodu, każdy o unikalnym smaku i kolorze, zależnym od źródła nektaru, z którego powstał. Poznaj najpopularniejsze rodzaje miodu w Polsce i dowiedz się, który z nich wybrać!

Jak powstaje miód? Wielka praca pszczół

Miód jest produktem naturalnym wytwarzanym przez pszczoły, a jego produkcja rozpoczyna się od zbierania nektaru z kwiatów. Pszczoła robotnica zbiera nektar z kwiatów, zasysając go bezpośrednio do swojego wola. Po zebraniu nektar jest przechowywany w wolu miodowym pszczoły, gdzie następują procesy enzymatyczne przekształcające nektar w miód. Pszczoła powraca do ula i przekazuje nektar innym robotnicom, które kontynuują jego przetwarzanie, dopóki nie uzyskają odpowiedniej konsystencji miodu. Kiedy miód osiągnie odpowiednią konsystencję, pszczoły przechowują go w komórkach plastra i zamykają woskiem, tworząc pieczęć, która chroni miód przed zepsuciem.

Czy miód jest zdrowy? Tak, ale pod warunkiem!

Tak, ale spożywany z rozsądkiem. W tym przypadku najlepiej działa zasada, iż tylko dawka czyni trucizną, dlatego całkowite unikanie lub zajadanie się miodem nie jest mile widziane.  

Miód jest naturalnym źródłem cukrów, które dostarczają energii organizmowi. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwalergiczne. Pomaga również przyspieszyć regenerację organizmu. A jaki miód jest najzdrowszy? Do najzdrowszych miodów zalicza się miód wrzosowy, miód spadziowy oraz gryczany.

Poznaj różne rodzaje miodów

Mnogość miodu wynika z różnorodności źródeł, z których pszczoły zbierają nektar. Główne czynniki wpływające na różnice w miodach to:

 1. Rodzaj kwiatu: pszczoły zbierają nektar z różnych rodzajów kwiatów, a każdy kwiat ma swoją unikalną kombinację składników w swoim nektarze, co wpływa na smak, kolor i właściwości miodu.
 2. Okolica: w zależności od regionu, pszczoły mają dostęp do różnych rodzajów kwiatów, co przekłada się na różnorodność miodów w różnych miejscach.
 3. Czynniki środowiskowe: warunki pogodowe, jakość gleby i inne czynniki środowiskowe wpływają na kwiaty, z których pszczoły zbierają nektar, co z kolei wpływa na smak i właściwości miodu.
 4. Proces produkcji: pszczoły przetwarzają nektar w miod w swoim organizmie, a różne pszczoły mogą różnie przetwarzać ten sam nektar w zależności od wielu czynników, takich jak dieta czy warunki życia.

W związku z powyższym, mimo że wszystkie miodu są produkowane przez pszczoły, istnieje wiele odmian miodu, które różnią się smakiem, kolorem i właściwościami. Poznajmy najpopularniejsze rodzaje miodów:

 • akacjowy: jest to bardzo jasny i delikatny miód o słodkim smaku. Zawiera niewiele cukrów prostych, dzięki czemu jest polecany osobom z cukrzycą.
 • gryczany: ma ciemny kolor i intensywny, korzenny smak. Jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak żelazo, magnez i cynk.
 • lipowy: ma ciemny kolor i intensywny, słodki smak. Jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i flawonoidy.
 • malinowy: ma lekki, słodki smak z delikatną nutą malin. Jest często używany do deserów, takich jak naleśniki, ciasta i lody.
 • manuka: jest jednym z najdroższych miodów na świecie. Ma bardzo silny, korzenny smak i jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Miód manuka jest stosowany w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak przeziębienie, grypa, stany zapalne, infekcje i choroby skóry.
 • nawłociowy: ma ciemny kolor i intensywny, korzenny smak. Jest często używany do herbaty, kawy i jako dodatek do ciast i deserów.
 • rzepakowy: ma jasny kolor i słodki smak z delikatną nutą orzechów. Jest często używany do smarowania pieczywa, jako dodatek do ciast i deserów, a także do gotowania i pieczenia.
 • spadziowy: powstaje ze spadzi, czyli substancji odżywczej, którą pszczoły zbierają z igieł drzew iglastych. Ma ciemny kolor i mocny, słodki smak.
 • wielokwiatowy: jest to najbardziej popularny rodzaj miodu, ponieważ powstaje z nektaru wielu różnych kwiatów. Ma jasny kolor i słodki smak.
 • wrzosowy: ma ciemny kolor i intensywny, lekko gorzki smak. Jest często używany do herbaty, kawy i jako dodatek do ciast i deserów.

Jak miód jest dla dzieci?

Dzieci poniżej 12. miesiąca życia bezwzględnie nie mogą jeść miodu (istnieje ryzyko botulizmu niemowlęcego). Maluchy mogą go spożywać jako dodatek do ciast, deserów czy napojów. Jaki wybrać miód? Lipowy ze względu na swoje właściwości wzmacniające system odpornościowy.

Ile miodu powinny spożywać dzieci? Od drugiego roku życia maksymalnie 7 g miodu dziennie, a dla dzieci do 16. roku życia dawka odpowiednia dzienna to 10–50 g.

Jak rozpoznać miód z cukrem?

Rozpoznanie miodu z dodatkiem cukru może być nieco skomplikowane, ale istnieją pewne metody, które pomogą Ci to zidentyfikować:

 1. Etykieta produktu: Zawsze warto zwrócić uwagę na etykietę produktu. Jeśli na opakowaniu znajdują się informacje o dodatkach, takich jak syropy czy cukry, prawdopodobnie mamy do czynienia z produktem podrobionym.
 2. Test wodny:
 3. Przygotuj przeźroczystą szklankę wody.
 4. Włóż do niej łyżeczkę miodu.
 5. Obserwuj, czy miód opada na dno w formie cienkich nitek, czy też rozpuszcza się szybko w wodzie. Prawdziwy miód zazwyczaj opada na dno, tworząc cienkie nitki, podczas gdy miód z dodatkiem cukru szybciej się rozpuszcza.

Ile kosztuje słoik miodu?

Słoik prawdziwego miodu najlepiej kupować u lokalnych sprzedawców – bez problemu można ich wyszukać w internecie. Zakup słoika to wydatek około od 35 do około 50 złotych w zależności od rodzaju.

Miodowe polecajki:

>> Przepis na najlepsze ciasto herbaciane z miodem

>> Świąteczne, miękkie pierniczki z miodem

>> Domowy izotonik

Cenne źródła naukowe:

Źródła grafik: Unsplash, PixabaySubscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments