Jak prać odzież sportową?

Jak prać odzież sportową?

Pranie ubrań sportowych wymaga nieco innych metod niż czyszczenie tradycyjnej, bawełnianej odzieży. Po pierwsze – nie wolno używać do prania płynów zmiękczających. Po drugie – nie wolno przekraczać temperatury 30 stopni. Po trzecie – odzież pierzemy każdorazowo po treningu. Dlaczego? Wyjaśniam to w dzisiejszym wpisie!

Jak prać odzież sportową?

Ubranie odwracamy na lewą stronę, pamiętając o zapięciu wszystkich suwaków. Nowoczesne pralki posiadają specjalne programy do prania odzieży sportowej – temperatura 30 stopni, zmniejszona liczba obrotów i krótki cykl – to najważniejsze kwestie dotyczące czyszczenia zapoconej odzieży. Jeśli nasza pralka tego nie posiada – wystarczy ustawić maszynę na program prania rzeczy delikatnych i pominąć płyny zmiękczające. Im mniejsza liczba obrotów tym lepiej, ponieważ szybka praca pralki rozciąga włókna materiału, przez co tracą na swoich właściwościach.

Dlaczego należy prać odzież po każdym treningu? Wynika to z dwóch kwestii – zachowania higieny oraz dbania o materiał. Chociaż ubrania fitness często posiadają specjalne powłoki antybakteryjne, to jednak działają tylko wtedy, kiedy ubranie jest czyste – przepocone i zmiętolone w torbie zwyczajnie traci swoje właściwości. Po drugie – krótkie cykle odświeżające pozwalają zachować dobry stan ubrań, a my podczas treningu nie wydzielamy przykrej woni. I ostatnia, ale być może najważniejsza rzecz – czytamy informacje na metce na temat czyszczenia ubrań. Nie wolno czyścić jednocześnie ubrań, kurtek i butów – każdy z tych elementów pierzemy osobno.

W czym prać odzież sportową?

W czym prać odzież sportową? To zapewne największe wyzwanie. Unikamy jak ognia płynów zmiękczających, ponieważ zawarta w nich lanolina destrukcyjnie działa na włókna i zwyczajnie niszczy właściwości odzieży. Inaczej fajne, przylegające i grzejące legginsy szybko zamienią się w luźne spodnie do chodzenia po domu. Nie polecam też proszków – nie zawsze się dobrze rozpuszczają, a ich resztki mogą pozostać na ubraniach. W proszkach często znajdują się też wypełniacze źle wpływające na tkaniny termoaktywne. Zamiast tego lepiej wybrać kapsułkę do prania lub specjalny płyn do prania odzieży sportowej. A co, jeśli nie mamy możliwości kupienia takiego środka? Wówczas sięgnijmy po szare mydło lub płatki mydlane.

Jak prać sportowy biustonosz?

Ten element bielizny wkładamy do specjalnego woreczka, aby podczas prania metalowe elementy nie zahaczyły o pozostałe ubrania. Pierzemy go tak samo jak zwykłe ubrania fitness albo ręcznie. Woreczek do prania można wykorzystać tez do prania bardzo delikatnych i cienkich koszulek i t-shirtów.

Jak prać ubrania sportowe żeby nie śmierdziały?

Śmierdzące ubrania po ćwiczeniach to nic innego jak efekt połączenia zapachu potu z kiepskiej jakości materiałem. Należy mieć na uwadze, iż dobra odzież sportowa wykonana jest z materiału antybakteryjnego, oddychającego i przylegającego do ciała, dlatego należy prać go po każdym treningu i nie wolno prasować. Nie czekamy kilka dni, aż zapach potu wniknie w ubranie, tylko od razu je pierzemy w odpowiednich warunkach – to jedyna metoda na to, aby ubrania sportowe nie śmierdziały.

Ogólne zasady dotyczące odzieży sportowej:

  • Nie wolno jej wybielać ani czyścić chemicznie.
  • Nie wieszamy jej na grzejnikach ani w ich pobliżu.
  • Nie suszymy w suszarce bębnowej!
  • Nie prasujemy.
  • Wieszamy w ciemnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments