Kwas azelainowy w kosmetykach

Kwas azelainowy w kosmetykach

Kwas azelainowy to idealna propozycja dla osób zmagających się z wrażliwą skórą i cierpiących na trądzik różowaty. Dowiedz się, jakie właściwości ma kwas AzA, w jakich kosmetykach można go znaleźć i jakie są przeciwwskazania do jego użytkowania.

Kwas azelainowy AzA – właściwości

Kwas azaleinowy naturalnie wytwarzany jest przez drożdże Malassezia furfur, będące częścią flory skórnej, można go spotkać również w jęczmieniu, pszenicy i życie. Kwas azeleinowy ma potwierdzone działanie:

  • antybakteryjne, działa biobójczo zwłaszcza na bakterie gatunku Propionibacterium acnes oraz Staphylo coccus epidermidis;
  • przeciwzapalne, łagodzące występowanie stanów zapalnych;
  • hamujące melanogenezę powodującą przebarwienia twarzy;
  • zmniejszające nadmierną keratynizację, czyli tworzenia się zrogowaciałej części naskórka;
  • antyoksydacyjne, powstrzymuje wolne rodniki przed rozmnażaniem;
  • zmniejszające wydzielanie sebum;
  • przeciw zaskórnikowe.

Co ciekawe, kwas ten słabo rozpuszcza się w wodzie, natomiast dobrze reaguje z gorącą wodą oraz rozpuszczalnikami organicznymi, dlatego lepiej sięgnąć po kosmetyki z kwasem azelainowym niż sięgać po czysty kwas.

Kwas azelainowy a trądzik różowaty

Badania laboratoryjne nie wykazały istnienia szczepów bakteryjnych odpornych na działanie kwasu azelainowego, nie tylko w przypadku nastolatków, ale również dorosłych osób. Kwas azelainowy stosowany jest w preparatach kosmetycznych oraz w lekach dermatologicznych.

Kwas azelainowy regularnie stosowany na trądzik różowaty wpływa na zmniejszenie rumienia i niweluje stan zapalny. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów, które mają właściwości drażniące i nasilające zmiany trądzikowe. Jego skuteczność jest potwierdzona w walce z trądzikiem o umiarkowanym stopniu nasilenia, a rezultaty są podobne jak w przypadku stosowania o wiele mocniejszych retinoidów.

Ze względu na swoje skuteczne, ale jednocześnie delikatne działanie, rekomendowany jest osobom  z nadwrażliwą cerą, cierpiących na łuszczycę, borykających się ze skórą atopową oraz mających tendencję do zapalenia mieszków włosowych.

Przeczytaj także o skutecznych kwasach w walce z trądzikiem:

>>Kwas mlekowy 80% – jak stosować, na co używać, czy działa? Opinia

>>Kwas glikolowy w domu – jak stosować, na co używać, czy działa? Moje doświadczenie

Kwas azelainowy w kosmetykach

Prócz kuracji leczniczej trądziku różowatego oraz zaskórników, kwas azelainowy może być stosowany zarówno do nocnej pielęgnacji skóry, jak i jako aktywny składnik kosmetyków do makijażu. Najczęściej stosowanym stężeniem w gabinetach kosmetycznych jest 15%-20%, zaś w przypadku drogeryjnych produktów oscyluje on w okolicy 5%.

Kwas azelainowy spotkać można w żelach oczyszczających, serum do twarzy, maskach całonocnych oraz kremach. Dobrze łączy się z lekkimi kwasami AHA i BHA, dlatego można go spotkać w takich produktach jak Kompleks kwasów 30% od Apis (zawierających kwas azelainowy, migdałowy oraz mlekowy), maseczce Miya z kwasem AzA oraz glinką czy też masce na noc Tołpa Holistic z dodatkową zawartością kwasu hialuronowego.

Jak stosować kwas azelainowy? Docenią go zarówno młode osoby, jak i panie z dojrzałą, nieco zmęczoną i pozbawioną blasku cerą, dlatego obecny jest w kosmetykach dla cery naczynkowej i dojrzałej. Można używać go codziennie w różnych produktach, pierwsze efekty widoczne będą po około 6-8 tygodniach regularnego stosowania.

Kwas AzA – przeciwwskazania

Kto nie powinien sięgać po ten kwas? Osoby stosujące leczenie dermatologiczne, mające aktywne zmiany trądzikowe, przerwanie ciągłości naskórka oraz mające tendencję do powstawania bliznowców. Nie wolno mieszać go z innymi intensywnymi kwasami, zwłaszcza z retinolem. Warto mieć na uwadze, że zarówno okres ciąży, jak i karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do stosowania kwasu azelainowego (ma niskie wchłanianie, jednak jest ono obecne, dlatego kuracje na bazie kwasu AzA należy zawsze konsultować z dermatologiem lub ginekologiem).

Czy kwas azelainowy jest fotouczulający? Tak, podobnie jak w przypadku innych kwasów, należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne i używać kremów z wysokimi filtrami chroniącymi przed przebarwieniami oraz podrażnieniami.

Źródła medyczne:



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments