Ile kosztuje garnitur ślubny?

Ile kosztuje garnitur ślubny?

Jakiś czas temu podzieliłam się kosztami sukni ślubnej, teraz przyszłą pora na strój Pana Młodego. Niestety, wpis zawężam jedynie do garniturów, bo jedynie o nich się dostatecznie nasłuchałam od pań w sklepach. Kwestia wyboru garnituru, fraku lub smokingu leży niestety poza moimi kobiecymi kompetencjami. Na pewno frak i smoking wybiera się na śluby wieczorową porą, jednak nic więcej nie wiem o ich doborze oraz kroju szycia. My postawiliśmy na klasykę i wybraliśmy elegancki garnitur ślubny: jednorzędowy, bez kamizelki, z granatową muszką i klasycznymi, skórzanymi butami.

Według zasad savoir-vivre, mężczyzna przed ołtarzem powinien mieć na sobie jedynie cztery rodzaje stroju: garnitur dwurzędowy, garnitur jednorzędowy z kamizelką, garnitur z marynarką typu „jaskółka” oraz garnitur w stylu Gustava Stresemanna. Formalna elegancja zawsze sprowadza się do prostoty.

Jaki kolor garnituru na ślub?

Kolor garnituru na ślub

Zasada doboru kolorystycznego garnitury do sukni ślubnej jest prosta: jeśli suknia jest białą, to Pan Młody musi mieć czarny, szary lub stalowy garnitur, zaś jeśli suknia ma odcienie écru, to można mieć ciemno lub jasno brązowy odcień stroju. Tutaj najważniejszą rolę odgrywają dodatki, które powinny się zgrywać ze strojem przyszłej żony – jeśli wiec suknia ma elementy niebieskie lub czerwone, to wtedy muszka, krawat lub poszetka powinny być w podobnej barwie.

Banałem jest stwierdzenie, iż garnitur na ślub powinien być dopasowany do sylwetki, lekką ją modelować i odpowiednio wyszczuplić. Pan Młody ma być elegancki, a niedopasowany strojem do Panny Młodej, dlatego nawet kolor garnituru należy wybrać indywidualnie do sylwetki i odcienia cery, a nie na siłę dotrzymywać tonacji sukni ślubnej.

Ile kosztuje strój ślubny Pana Młodego?

Strój Pana młodego

Podobnie jak w przypadku Panny Młodej, strój Pana Młodego zawiera kilka elementów, o których należy pamiętać, uwzględniając całkowity koszt ślubnej wyprawki:

Garnitur ślubny – cena rozpoczyna się od około tysiąca złotych i to niezależnie od koloru. Oczywiście im bardziej popularna marka odzieżowa, tym wyższa cena garnituru. Osobiście nie jestem zwolenniczką drogich garniturów ślubnych, wszak i tak krój stroju nie pozwala na późniejsze użytkowanie garnituru, dlatego nie warto kilku tysięcy złotych.

Buty ślubne dla pana młodego – zawsze czarne lub bardzo ciemny brąz, jeśli Pan Młody wybrał w ciepłym tonie garnitur. Za skórzane buty trzeba zapłacić od 150złotych wzwyż.

Koszula ślubna – najlepiej zaopatrzyć się w dwie sztuki typu slim fit, zwłaszcza jeśli Pan Młody ma skłonność do pocenia się pod wpływem stresu. Także pogoda może znacząco wpłynąć na świeżość koszuli, dlatego lepiej mieć w zapasie identyczną i przebrać się w nią w połowie wesela. Mankiet do koszuli powinien delikatnie wystawać poza marynarkę, aby było widać specjalne spinki. Koszula w kolorze śnieżnej bieli, tylko i wyłącznie! Cena około 100 złotych za sztukę, często w promocji można kupić dwie sztuki za 150złotych.

Mucha lub krawat na ślub – polecam garnitur ślubny z muszką, świetnie się sprawdza zarówno u wysokich, jak i niskich mężczyzn, dodając im klasy i wdzięku. Kolor muszki musi być identyczny jak kolor poszetki. Muszka to wydatek zaledwie 20 złotych, krawaty są nieco droższe – od 35złotych wzwyż.

Skarpetki – dwie pary skarpetek wchłaniających pot (np. bambusowe lub z dodatkiem srebra) to wydatek ok 20zł za dwie sztuki.

Pasek – cena dobrego paska rozpoczyna się od 100 złotych wzwyż. Tu nie warto oszczędzać, pasek można potem używać do innych spodni.

W przypadku wyboru garnitury dla Pana Młodego nie warto ryzykować i kombinować, lecz postawić na prosty, klasyczny i zarazem elegancki krój. Jeśli chcecie zaszaleć, to wybierzcie personalizowane spinki do koszuli. Bardzo ważną rolę pełni zegarek – musi być elegancki, na skórzanym pasku, odpadają wszelkie wersje typu smart.

Uwaga na wpinanie klapy marynarki elementów bukietu z wiązanki Panny Młodej. To naprawdę towarzyskie faux pas, wystarczy pojedynczy żywy, biały kwiat (np. goździk) lub poszetka, bez żadnych mini wiązaneczek pod szyją zestresowanego Pana Młodego.

Podobnie jak w przypadku sukni Panny Młodej, tak samo strój Pana Młodego najlepiej pomoże wybrać Pani w salonie ze ślubną odzieżą. To profesjonalistki, którym warto zaufać 🙂

Tutaj poprzednie wpisy o tematyce ślubnej:

1) Ile kosztuje suknia ślubna?

2) Ile kosztuje wesele na 100 osób?

3) Ile kosztuje ślub plenerowy?Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments