Chlebek pita – przepis na bliskowschodnie pieczywo

Chlebek pita – przepis na bliskowschodnie pieczywo

Pita to jeden z podstawowych składników bliskowschodniego menu. Spotykana w kuchni arabskiej, izraelskiej, tureckiej, greckiej, a nawet mieszkańców północnej Afryki. Pita w grece oznacza „placka”, który może być podawany zarówno w wersji wegetariańskiej, jaki mięsnej.

Pita – jak zrobić?

Przede wszystkim potrzebny będzie płaski, szeroki kamień – bez niego nie ma szans na przygotowanie domowej pity. Ważne jest, aby blaszka nie dotykała dna w piekarniku, lecz od razu miała kontakt z bardzo nagrzanym kamieniem, bo dzięki temu wyrosną puszyste poduszeczki. Można uzyć tez kamienia do pizzy (szkoda, że sama go nie posiadam). To proste ciasto na bazie mąki, wody i drożdży, jednak w swojej wersji podaję je z odrobiną cukru który sprawia, ze drożdże o wiele lepiej rosną.

Domowa pita – z czym jeść?

Chlebki pita, bułki pita, placki pita – to pieczywo spotykane jest po wieloma nazwami. Na Bliskim Wschodzie je się je głównie z pikantnymi sosami, my znamy je głównie jako jeden ze składników kebabów. Pita grecka różni się tym, iż nie tworzy się w środku kieszonki, a zwija w rożek, który nadziewa się warzywami i mięsem.

Z czym jeść pitę? Można ją jeszcze ciepłą posmarować mieszanką oliwy z oliwek, pietruszki, czosnku oraz ulubionych ziół, nadziać ulubioną sałatką (polecam Tabbouleh), pastą hummus, a także z mięsami.  Pamiętajmy, ze sam placek jest dość neutralny smakowo, dlatego można po podawać także na słodko, np. z twarożkiem  i dynią lub truskawkami, waniliowym serkiem oraz bakaliami.

Mimo niepozornego wyglądu, pita jest tak samo kaloryczna jak zwykły chleb – 100 gram mąki to ok. 360kcal, dlatego można przyjąć podobną wartość energetyczną samego placka.

Chlebek pita – przepis

Składniki: 600 gram mąki typu 650 + 200 gram po podsypywania, 1 i½ łyżeczki soli, 1 ½ szklanki ciepłej wody, 1 ½łyżeczka suchych drożdży, 2 łyżeczki drobnego (miałkiego) cukru, 5 łyżek oliwy z oliwek, płaski kamień (!)

Wykonanie: W połowie szklanki ciepłej wody (125ml) rozpuścić drożdże i cukier, odstawić na 5 minut w ciepłe miejsca (polecam nasłoneczniony parapet).

Jedną szklankę mąki, sól, oliwę i wodę zagnieść do konsystencji gładkiej śmietany, dodając stopniowo pozostał mąkę. Ciasto powinno delikatnie odstawać od rąk, być lekko twarde i nieco kleiste. Dodać przygotowane drożdże, bardzo dobrze wyrobić, uformować w kulkę i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. półtorej godziny. Ciasto powinno podwoić objętość.

W międzyczasie włączyć piekarnik na 240 stopni (lub 260 stopni jak to jest możliwe) i włożyć na samo dno kamień.

Ciasto podzielić na kilkanaście kulek, z których należy rozwałkować koło o średnicy ok. 15cm., dość grube, bo na 5mm-1cm. , obsypać mąką i przykryć ściereczką na 10 minut.

Nagrzać blaszkę do pieczenia, po wyjęciu delikatnie posmarować oliwą, przenieść na nią 3 placki i wstawić do piekarnika na płaski kamień. Piec przez ok. 8-10 minut do momentu, aż pita będzie rumiana i nieco pulchna. Pod żadnym pozorem nie otwierać drzwiczek! Placek spęcznieje i stworzy miejsce na farsz.

Placki przechowywać w suchym i ciemnym miejscu przez 3-4 dni. Można je mrozić.

Smacznego!



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments