Klasyczne dekoracje świąteczne, których nie może zabraknąć w domu!

Klasyczne dekoracje świąteczne, których nie może zabraknąć w domu!

Tradycyjna choinka bożonarodzeniowa, piękne przystrojony stół oraz kilka małych gadżetów ustawionych na kanapie i przy oknie sprawi, że dom wypełni się klimatem nadchodzących świąt. Klasyczne dekoracje świąteczne mają właśnie tę zaletę, że są uniwersalne i ponadczasowe, nie trzeba się martwić o to, że mamy „niemodne” dekoracje z zeszłego roku, nie musimy kupować kolejnych ozdóbek i przede wszystkim dbamy w ten sposób o środowisko, nie kupując niepotrzebnie dekoracji w fetorze przedświątecznej gorączki.

Tradycyjna choinka bożonarodzeniowa

Żywa czy sztuczna, wysoka czy niska, zielona czy biała – nie ma znaczenia, jakie drzewko jest w naszym domu! Tradycyjna choinka bożonarodzeniowa powinna wyróżniać się jedną cechą – być spójna pod względem przystrojenia, zaś pozostałe kwestie są drugorzędne. Nieodłącznym elementem są bombki w dwóch wersjach kolorystycznych lub kilku odcieniach tej samej barwy (na przykład w niebieskim lub złotym kolorze), kolorowy łańcuch utrzymany w podobnej kolorystyce oraz obowiązkowe ozdoby świąteczne led, czyli światełka choinkowe lub kule typu cotton balls.

Jak łączymy kolory dekoracji choinkowych? Bardzo popularne są następujące połączenia: czerwień-złoto, niebieskiego i bieli, bieli i czerni, granatu i zieleni, srebra i złota, różu i złota, i oczywiście mieszanki tych wszystkich kolorów.

Zachęcam do zawieszenia innych, nieco ekologicznych, a przede wszystkim naturalnych dekoracji na choinkę, czyli suszonych owoców i szyszek! Będą na pewno o wiele dłużej wisiały niż cukierki, które u mnie znikają w zastraszająco szybkim tempie i jednocześnie nieco odgonią koty, które nie przepadają za zapachem olejków cytrusowych.

Alternatywa dla tradycyjnej choinki? Wystarczy niewielki stroik lub wieniec roślinny! Pamiętajcie, że o pięknie wystroju decydują szczegóły a nie ich wielkość czy liczba. Lepiej oszczędnie i z klasą niż bez wyczucia i bez umiaru.

Suszone pomarańcze,suszona żurawina i leśne szyszki będą bardzo pięknie się komponować zarówno w przypadku tradycyjnej choinki, jak i w wersji ekologicznej czy rustykalnej. Szyszki zbieramy w lesie podczas weekendowych, jesiennych spacerów, zaś żurawinę można kupić na wagę i połączyć w jeden łańcuch za pomocą igły i nitki, tworząc taki żurawinowy łańcuch. Nie trzeba się martwić o same owoce – z czasem naturalnie zaczną wysychać zamiast pleśnieć lub gnić. A jak wysuszyć pomarańcze? Wystarczy pokroić owoc na grubsze plasterki, a następnie pozostawić na talerzy na 2-3 dni. Po tym czasie utracą trochę wody i są znacznie lżejsze. Kolejnym krokiem jest ułożenie plasterków owoców na papierowej gazecie lub papierze śniadaniowym i położenie ich na grzejniku. To szybki i skuteczny sposób na wysuszenie pomarańczy, które dodatkowo wydzielają podczas suszenia przyjemne olejki eteryczne. Opcjonalnie możemy wykorzystać do tego piekarnik lub suszarkę do owoców. W ten sam sposób możemy suszyć tez inne cytrusy. Wszystkie suszki łączymy do grubej nici za pomocą specjalnego kleju lub maleńkiego drucika.

Jak przystroić stół na Wigilię?

Bez względu na to, czy gościmy wielu przyjaciół i członków rodziny, czy może tylko przygotowujemy uroczystą kolację na dwóch osób, nie powinniśmy lekceważyć kwestii odpowiedniego przystrojenia stołu.  Drewniane ozdoby świąteczne oraz ozdoby bożonarodzeniowe z filcu stanowią dekoracyjną podstawę tuż obok eleganckiej zastawu oraz świątecznego bieżnika lub obrusu.

Na stole stawiamy niewielki wianek lub stroik, wokół niego stawiamy odpowiednio naczynia, kieliszki i sztućce (jak je ustawić, przeczytasz we wpisie Sztućce na stole: savoir-vivre dla początkujących). Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca, to warto postawić na naturalne dekoracje, takie jak laski cynamonu, gwiazdki anyżu, szyszki czy też niewielkie świeczki w słoiczku wypełnionym ziarnami kawy lub świece pieńkowe ustawione na białym spodku. Godne polecenia są pojedyncze, często zawieszone szklane bombki lub drewniane doniczki z sosnowymi gałązkami.

Osobiście unikałabym stawiania figurek leśnych zwierząt, elfów czy Mikołaja. Za to bardzo fajnym rozwiązaniem jest też poinsettia bożonarodzeniowa. Uważajmy też na świąteczne serwetki – te może i kuszą w sklepach ferią barw i wzorów, jednak w praktyce może się okazać, że do eleganckiego stołu może nie pasować śmiejący się bałwanek lub ciągnące sanie renifery.

Ozdoby świąteczna na stół warto kupować na tyle uniwersalne, by służyły nam na więcej niż jeden sezon. Polecam też własnoręcznie zrobione stroiki na wigilijną ławę, wykorzystując do tego świerkowe i sosnowe gałązki, słoiczki, świeczki, suszki oraz kolorowe wstążki!

Świąteczne dekoracje pokoju dziennego

Moim zdaniem najwięcej świątecznego klimatu wprowadza choinka i elegancki stół, niemniej warto wprowadzić kilka dodatkowych akceptów, dzięki którym dopełnimy wystrój mieszkania. Na kanapę lub sofę połóżmy czerwony pled lub kocyk – niekoniecznie w świątecznych wzorach, jednak w czerwonych odcieniach, podobnie jak dopasowane do tego poszewki na poduszki (poszewki są o wiele bardzie praktyczne niż kupowanie kolejnych poduszek, które posłużą nam tylko przez jeden-dwa miesiące w roku jako dekoracja). Bardzo fajny efekty uzyskamy za pomocą nakryć w białym i szarym kolorze – odmienią znacząco dzienny pokój.

Na parapetach warto postawić wysokie szklane słoje wypełnione ziarnkami kawy i ze świeczkami w środku lub zawiesić nad oknem roślinna girlandę lub wieniec z wikliny. Osłonki na małe świeczki lub szklane podstawki na nie będą strzałem w dziesiątkę, jeśli postawimy je na parapecie i będzie zapalać każdego wieczora.  Możemy się pokusić i na firankach delikatnie wpleść za pomocą cienkiej żyłki duże, czerwone kokardy.

Na regałach lub pólkach połóżmy kule cotton balls – włączone popołudniami ocieplą pomieszczenie i dodadzą przyjemnego klimatu. Jeśli jesteśmy posiadaczami latarenek dekoracyjnych, to można je ustawić w kątach pokoju lub zdecydować się na postawienie szklanego, przeźroczystego wazonu z lampeczkami led w środku – ten sam efekt bez wydawania pieniędzy na kolejne dekoracje!

Pomyślmy o zapachu – kominki zapachowe z olejkiem sosnowym bardzo fajnie odświeżą powietrze w domu i są o wiele lepsze niż kupowanie gotowych wkładów elektrycznych!

Klasyczne dekoracje świąteczne dodają klimatu i wprowadzają nastrój nadchodzących świąt. U mnie choinka stoi w mieszkaniu cały miesiąc, co pozwala nacieszyć się nią na kolejne miesiące. Chyba, że macie w domu psotnego kota – wtedy po prostu codziennie podnosicie bombki z podłogi i próbujecie rozplątać choinkowe lampki!



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments