Konserwanty w kosmetykach – czy można ich uniknąć?

Konserwanty w kosmetykach – czy można ich uniknąć?

Na rynku można zauważyć rosnącą z roku na rok coraz większa popularność naturalnych i ekologicznych kosmetyków, które mają tę przewagę nad tradycyjnymi produktami z drogerii, iż są pozbawione substancji konserwujących. Jednak czy warto je aż tak demonizować? Po co używa się konserwantów w kosmetykach? Czy można z nich zrezygnować? Dlaczego sama kupuje produkty dla dzieci? Wzrost zainteresowania kosmetykami bez konserwantów jest nie tylko dowodem zwiększonej świadomości konsumenta, ale także pośrednio wymusza na firmach zmiany dotychczasowych środków konserwujących na te bardziej naturalne.

Konserwanty stosowane w kosmetykach: konieczność czy fanaberia producentów?

Odpowiadając na pytanie, czy istnieje słuszność stosowania konserwantów w kosmetykach – tak i nie ma innej możliwości. Dają one produktom nie tylko stabilność zapachu, koloru oraz konsystencji, ale przede wszystkim chronią przed rozwojem bakterii, grzybów, drożdży, pleśni i niwelują zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Głównym zadaniem konserwantów jest zahamowanie aktywności mikrobiologicznej organizmów obecnych w kosmetykach podczas ich produkcji oraz uniemożliwienie ich dalszego rozwoju. Ich stosowanie reguluje od lipca 2013 roku „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych” z dnia 30 listopada 2009 r. Konserwanty są niezbędne w kosmetykach zawierających wodę, czyli niemal w każdym produkcie. Warto mieć na uwadze ciekawą zależność, iż im większe jest opakowanie produkty, tym dłuższa jego żywotność (porównajcie opakowania balsamów do ciała a kremów do suchej skóry). Nie warto demonizować tych dodatkowych substancji. Dlaczego? Wyobrażacie sobie podróż z w pełni naturalnymi kosmetykami, które po kilku godzinach w cieple zwyczajnie fermentują? A przecież konserwanty w kosmetyku nie są dodawane w ilościach hurtowych, tylko w tych minimalnych, by zachować właściwości produktu.

Konserwanty w kosmetykach dla dzieci – czy jest się czego bać?

lawenda i kkosmetyki

Wybierając kosmetyki dedykowane małym dzieciom nie zawsze uda się wybrać wyłącznie naturalne. Sięgając jednak po produkty dedykowane dzieciom poniżej 3. roku życia warto mieć na względzie, że przechodzą one klasyczne testy toksykologiczne oraz są testowane przez ośrodki badawcze. Czy konserwanty w kosmetykach dla dzieci są niebezpieczne? Nie, ponieważ likwidują one inne substancje drobnoustrojowe niebezpieczne dla dziecka, są tak dobrane, by nie niszczyć naturalnej budowy naskórka, a ich stężenie nie wynosi często więcej niż 1% wszystkich składników. Warto wybierać te produkty, które nie mają dodatkowych substancji zapachowych i są niezbędne w pielęgnacji dziecka. Sama stosuję kilka z nich, chwaląc ich działanie (skóra jest naprawdę mięciutka, a włosy delikatne i gładkie w dotyku) i przystępną cenę, jak na przykład krem z cynkiem Bambino, maść Bepathen na przesuszoną skórę, Emolium do kąpieli, lawendowe szampony Johnson Baby oraz kostkę myjącą (nie mydło!) Dove Baby. Trzeba po prostu wybrać produkt z dobrym składem i posiadającego pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Konserwanty w kosmetykach – lista

Konserwanty w kosmetykach można podzielić wedle kilku kategorii:

  • Wykazujące działanie bakteriobójcze, przeciwdrobnoustrojowe oraz konserwujące;
  • Pochodzenia organicznego (np. pochodne soli, fenoli, alkoholów, aldehydów, związków rtęci oraz kwasów organicznych) i nieorganicznego (np. siarczyny, wodorosiarczyny, chlorek srebra);

Generalnie reakcję immunologiczną wywołaną przez środki zawarte w kosmetykach dotyczą ok 8%-15% wszystkich przypadków alergicznego wyprysku kontaktowego. Co ciekawe, także kosmetyki naturalne mogą wywołać problemy ze skórą, ponieważ wiele naturalnych roślin i ziół zwyczajnie uczula. Tak, konserwanty znajdziemy nawet w kosmetykach z apteki. Jeśli więc mamy unikać tych polepszaczy, to należy wystrzegać się trzech substancji: formaldehydu, parabenów oraz thiomersalu. Pełna lista środków konserwujących w kosmetykach dopuszczonych oraz tych zabronionych do obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej dostępna jest pod linkiem https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:342:0059:0209:pl:PDF.

Warto jednak mieć na uwadze jeden fakt: kosmetyki bez konserwantów są tak samo niebezpieczne jak kosmetyki z konserwantami, dlatego najlepiej sięgać po te najbardziej naturalne i ekologiczne.

Tematy na blogu o polecanych przeze mnie kosmetykach:

Naturalne maseczki i peelingi, które przygotujesz sama w domu

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Źródła naukowe:

  • Środki konwersujące w preparatach kosmetycznych i bezpieczeństwo ich stosowania, dostęp online: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-09c50678-80ce-4701-88f0-91b09ef885ed/c/Deska_M.pdf
  • Konserwanty w kosmetyce, dostep online: http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/artykul/konserwanty.pdf
  • Substancje konserwujące stosowane w kosmetykach oraz ich działania niepożądane, dostęp online: http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-1-030.pdf


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments