Najlepsze seriale zmuszające do myślenia

Najlepsze seriale zmuszające do myślenia

Szukasz serialu, który nie tylko będzie wciągający, ale również zmusi do myślenia i będzie stanowił pretekst do stawiania trudnych pytań i szukania sensu w działaniach wielkich korporacji, rządów i wpływowych grup społecznych?

Oto trzy tytuły, których nie sposób przypisać do jednoznacznych kategorii. Je po prostu trzeba zobaczyć mimo, że seans nie jest przyjemny i pozostawia widza w emocjonalnej rozsypce.

  • Chcesz pobudzić sumienie wielkich ludzi u szczytu władzy? Zrobimy z Ciebie wariata, bo prawda boli nas, rządzących, najbardziej i za wszelką cenę chcemy ją ukryć.
  • Nie masz potrzeby kupować naszego leku? Spokojnie, wymyślimy nową chorobę. Stać nas na wszystko!
  • Chcesz mieć prawo do własnego zdania? Albo się podporządkujesz albo dla nas jesteś martwa. Wybierz mądrze, bo stawką jest wolność i życie zgodne z własnym sumieniem.

Czarnobyl 2019

Trzymający w napięciu serial o tragicznych wydarzeniach z  26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Tym, co szokuje najbardziej nie jest sam fakt wybuchu reaktora lecz tego, jak zostali potraktowani naukowcy i osoby bezpośrednio pracujące w elektrowni. Spychanie winy i lekceważenie głosów rozsądku – oto jak wygląda czyściec, który zgotowała sobie ludzkość. Fenomenalny serial ze świetnie oddanym klimatem socjalizmu. Ideologii, która teraz odżywa na naszych oczach, a która nigdy nie była martwa.

Dopesick 2021

O czym opowiada Dopesick? Oto historia firmy Purdue Pharma, która wywołała największą epidemię lekomanii w historii USA. Ośmioodcinkowy mini serial przybliża widzom kulisy walki z opanowującym kraj uzależnieniem od opiatów. Bohaterowie toczą zaciekłą i pasjonującą  walkę z korporacją, której chciwość doprowadziła kraj do kryzysu, a także śmierci setek tysięcy osób. Co ciekawe, lek który przyczynił się do tej tragedii, jest dostępny na receptę także w Polsce.

I chociaż fabuła powieści nie jest zaskakująca dla tych, co śledzą kulisy amerykańskich spraw sądowych między pacjentami a wielkimi korporacjami, to Lekomania zatrważa ze względu na bezczelność poczynań i wszechobecne wpływy Big Pharmy, jakich nie sposób w żaden sposób powstrzymać. Serial powstał na podstawie książki Macy Beth.

Unorthodox 2020

Niesamowicie wzruszająca opowieść o aranżowanym małżeństwie młodej, zaledwie 19-letniej Żydówki, która pragnie wyrwać się z ograniczającego ją świata chasydów. Rodzina odwróciła się od głównej bohaterki, skazując ją na całkowite wygnanie i ekskomunikę, którą potwierdzono urządzeniem symbolicznego pogrzebu. Serial świetnie obrazuje żydowskie zwyczaje i absurdy życia w społeczności skrajnie ortodoksyjnych wyznawców judaizmu.

Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że wydarzenia te rozegrały się naprawdę w II połowie XX wieku w Nowym Jorku, a sam serial stworzono na podstawie wspomnieć Debory Feldman.

A jakie seriale lub filmy wywarły na Was ogromne wrażenie?guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments